I přes vlezlou zimu a lehký déšť si na českobudějovické nádraží našli cestu lidé, kteří zaplnili nástupiště. Krátce po půl čtvrté odpoledne se dočkali. V dálce se objevil vlak s T. G. Masarykem. Když z vagonu vystoupil, přivítal ho potlesk.
České Budějovice byly před sto lety prvním velkým městem, které československý prezident navštívil po návratu z exilu. Právě tento významný den si dnes v Budějovicích připomněli.
„Vše, co jsme dokázali, dokázali jsme poctivou prací. Jsem si jist, že vše, co jsme dokázali, též udržíme, zdokonalíme. Čeká nás ještě mnoho práce. Práce možná ještě mnohem těžší než dosud. Já vás každého zvu k té práci, která nám všem musí býti společnou. Děkuji vám,“ pronesl dnes na nádraží při rekonstrukci herec Otakar Brousek, který se role prezidenta ujal.
I se svým doprovodem se pak v kočáře vydal přes Lannovu třídu na náměstí Přemysla Otakara II. Průvod si před nádražím nenechal ujít dav lidí, kteří pak Masaryka doprovázely až do centra města. Další ho zdravili na každém rohu.
Tomáš Garrigue Masaryk během cesty všechny pozdravy opětoval a přál hezké svátky. „Veselé Vánoce, pane prezidente!“ ozvala se malá holčička do zástupu sokolské stráže a legionářů, kteří prezidenta doprovázeli. Masaryk se na ní s úsměvem obrátil, zamával a odvětil: „Tobě taky!“
Na náměstí byl pak Masaryk přivítán. I dnes měli lidé z jeho příjezdu radost a jinak tomu ani nebylo před sto lety, i když za úplně jiných okolností.
„Nadšení lidu neznalo mezí, když uzřeli jej na voze šesti koni taženém a kvítím vyzdobeném, v prostém oděvu občanském, mile se usmívajícího a na pozdravy odpovídajícího. Žádnému panovníkovi nedostalo se skvělejšího a srdečnějšího přijetí, než tomuto do nedávna prostému občanu, ale opravdovému demokratu. Viděli jsme mnoho a mnoho lidí, kteří plakali radostí,“ popisoval tehdejší událost týdeník Pondělí.
Cesta speciálního vlaku s prezidentem pokračuje v sobotu. Ve Veselí nad Lužnicí si lidé mohou užít koncert, přivítání Masaryka krojovanými družičkami a krátký pozdrav. Živá hudba a bouřlivé přivítání ho doprovodí i v Táboře. Součástí programu je také vystoupení Masaryka na pódiu před nádražím, zbrojení lokomotivy historickou hasičskou stříkačkou a další kulturní program. Podobně to bude i v Benešově. Příjezd do Veselí je naplánovaný na osmou hodinu ranní, v Táboře bude od devíti do zhruba čtvrt na jedenáct a v Benešově od půl dvanácté do čtvrt na jednu.
Příjezd na hlavní nádraží v Praze je podle jízdního řádu ve 13:12. Po krátkém uvítání se Masaryk odebere před budovu, kde se setká se zástupci historických spolků. Pak odejde do Vrchlických sadů a představí se veřejnosti. Průvodem pak projde Opletalovou ulicí až na Václavské náměstí k soše sv. Václava.
A takhle vypadal příjezd TGM v roce 1918: