Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Rozsudky musí být srozumitelnější, říká nová předsedkyně krajského soudu

  9:42aktualizováno  9:42
Martina Flanderová řídila několik okresních soudů na jihu Čech a nyní se stala předsedkyní Krajského soudu v Českých Budějovicích. Jmenování do funkce převzala od prezidenta Miloše Zemana 17. června a MF DNES se svěřila se svými plány.

Martina Flanderová je novou předsedkyní Krajského soudu v Českých Budějovicích. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Někdy i v budově justičního paláce může být příjemně. V kanceláři předsedkyně českobudějovického krajského soudu Martiny Flanderové sedíme pod dohledem bronzové sošky archanděla Michaela s rozepjatými křídly a mečem postavené na knihovně. Podle legendy dává sílu vyjádřit vlastní pravdu a je symbolem obrany křesťanství.

„Je to můj anděl strážný. Dostala jsem ho od rodinného přítele, sochaře Václava Česáka,“ vysvětluje sympatická žena, která od června řídí jihočeské soudy.

Pokud vím, s vedením soudů už máte zkušenosti.
Mým domovským soudem byly Strakonice, kde jsem dlouhou dobu dělala předsedkyni. Odtud jsem po výběrovém řízení odešla na stejnou funkci do Tábora, kde jsem byla šest let, a potom v roce 2018 přešla opět jako předsedkyně do Písku.

Věkem patříte mezi takzvanou generaci Husákových dětí. Na krajském soudu teď nahrazujete řadu předchůdců, kteří zažili normalizaci a politické procesy. Jak jste sama prožívala listopad 1989?
Ráda na ty události vzpomínám. Byla jsem studentka právnické fakulty. Napadá mě hlavně strhující doba plná euforie a očekávání změn. Ještě teď si vybavuji, jak jsem v centru na fakultě přepisovala na psacím stroji texty o tom, kdo je Václav Havel, a kolegové studenti je množili. Prostě byla to skvělá doba.

Nedávno jsme si připomněli smutné výročí popravy Milady Horákové, rovněž absolventky Právnické fakulty UK. Měli jste jako studenti povědomí o politických procesech?
Upřímně řečeno, právnická fakulta k těmto informacích za nás přístupná nebyla. Co jsme si nenastudovali sami, jako by nebylo. Na druhé straně jsme měli takové obory jako sovětské právo, které jsme po roce 1990 s radostí opustili. Konec fakulty už byl lepší.

Promovala jste v roce 1991. Co přišlo potom?
Začala jsem jako justiční čekatelka na státním notářství ve Strakonicích. Jelikož po roce státní notářství zrušili, dostala jsem od krajského soudu nabídku stát se justiční čekatelkou, což jsem přijala. Od té doby jsem justici věrná. V devadesátých letech jsem se vdala a narodil se mi syn. Z manželství, které vzešlo ze studentské známosti.

Martina Flanderová (51 let)

Narodila se 6. dubna 1969 ve Strakonicích. Po promoci na Právnické fakultě UK Praha v roce 1991 působila na několika okresních soudech v Jihočeském kraji. Je 32 let vdaná, má dospělého syna. Mezi její zájmy patří příroda, jóga, cyklistika, chov pasteveckého psa. Žije v Pacelicích u Blatné. Tvrdí o sobě, že je životním stylem venkovanka.

Ve vašem profilu jsem zjistil, že se zabýváte civilním právem, zejména kauzami kolem rodiny a dětí.
To není úplně přesné. Zabývala jsem se spory kolem řešení svéprávností, dá se říci, že je to dodnes můj koníček.

Do Senátu nyní odešla novela trestního řádu. Je potřebná?
Prvotní bude procesní předpis, na který už je několik let ustanovená komise. Všichni čekáme, jak to dopadne, protože stávající předpisy působí mnohdy kontraproduktivně k tomu, aby šel proces rychle a bez obstrukcí. Pokud se teď důsledně využije vše, co nám současný trestní řád nabízí, není to vždy ku prospěchu věci.

Teď vás čeká hodně práce v oblasti organizační. Váš předchůdce Milan Tripes v lednu mluvil o úkolu zajistit novou soudní budovu v krajském městě. Jak to vidíte?
Je to jeden ze stěžejních úkolů, které máme před sebou. Velká část okresního soudu je v justiční budově krajského soudu na Zátkově nábřeží. Málo prostoru mají oba soudy. Letos budeme řešit projekt na stavbu nové budovy v bývalých Žižkových kasárnách a počítám, že příští rok vysoutěžíme zhotovitele. Příslib peněz zatím máme. Doufám, že koronavirová krize tento důležitý projekt nezhatí.

Pak bude víc prostoru v budově na Zátkově nábřeží...
Ano, v okamžiku, kdy se vystěhuje okresní soud, bude příležitost k lepšímu využívání stávající budovy, která už nevyhovuje. Například tu nemáme prostory, kde bychom mohli dělat porady, musíme k tomu využívat jednací síň. Situace je napjatá i pro personál, v kancelářích sedí víc zaměstnanců, než by správně mělo. K tomu dokončujeme akci rozvodu požárního rozhlasu, budova je totiž rozlehlá a budeme rekonstruovat sociální zařízení pro veřejnost v prvním patře.

Mluvíme o technických změnách, jaké chystáte změny v organizaci krajského soudu a jaká je vaše idea?
Mám za to, že soudy jsou zde především pro to, aby – jak se říká – práva šla. Aby konaly rozhodovací činnost. Statisticky je Krajský soud v Českých Budějovicích na tom velice dobře, patří mezi nejrychlejší krajské soudy v zemi, podobně i okresní soudy patřící do jeho obvodu. Ale rezervy můžeme hledat vždycky. Jsme poměrně dobře personálně obsazeni, byť bude odcházet několik kolegů s ohledem na důchodový věk, ale je to obměna přirozená. Kvalita soudů není jen o rychlosti rozhodování případů, je to o nadstavbě, o etice. Spravedlivě rozhodnout podle zákona je minimum. Důležité je dát této práci něco navíc. Je třeba být čitelnější pro veřejnost, vydávat srozumitelná rozhodnutí bez ohledu na všechny vlivy, které na soudce působí.

Jaké další změny nastanou s vaším příchodem?
Je to budování nového týmu celého vedení krajského soudu. Doktor Jiří Šťastný byl pouze pověřený funkcí místopředsedy pro úsek trestní, další místopředseda civilního úseku, doktor Bohuslav Petr na funkci rezignoval. Po doporučení poradního sboru, který jsem pro výběr místopředsedů jmenovala, navrhuji jako místopředsedu trestního úseku doktora Ondřeje Círka a civilního doktorku Zuzanu Völflovou.

Jak se na vaší práci podepsal nouzový stav?
V té době jsem byla ještě v Písku. Připadala jsem si jako kapitán na můstku lodi v nouzové situaci, denně jsme organizovali chod. Práce soudu totiž není jen jednání v soudní síni. Stěžejní je příprava pro jednání, takže chod se prakticky nezastavil. Nakonec se ukázalo, že není až tak prudký nárůst nedodělků, jak se předpokládalo. Využívali jsme možnosti neveřejných jednání se souhlasem účastníků, videokonferencí, práce z domova a dalších možností. Bylo to nouzové řešení, protože jinak já – ostatně jako všichni soudci – upřednostňuji osobní kontakt.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

První sníh sezony napadl na Šumavě, na Plechém leží patnáct centimetrů

Na vrcholcích Šumavy v noci na sobotu napadlo až patnáct centimetrů sněhu. Během dne lze očekávat i další sněhové...

Hradec rozdrtil Olomouc, Sparta zase prohrála. Plzeň se nečekaně nadřela

Hokejisté Hradce Králové stále drží v nové sezoně extraligovou neporazitelnost. Tým trenéra Vladimíra Růžičky zvládl i...

Roušky omezují výuku, tvrdí ředitelé škol. Část rodičů nechává děti doma

Za normálních okolností by si jihočeští školáci užívali teplých dní babího léta, jenže teď spíš trpí. Několik hodin...

Odloženo kvůli koronaviru. České Budějovice s Bohemians dnes nehrají

Fotbalová liga přišla o tradiční páteční předehrávku. Souboj 5. kola mezi Českými Budějovicemi a Bohemians 1905 byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Vysoké školy na jihu Čech: VŠTE učí online, univerzita má agropodnikání

Akademický rok na jihu Čech začíná. Na univerzitě budou studenti chodit do školy, VŠTE přechází spíše na online výuku....

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

První sníh sezony napadl na Šumavě, na Plechém leží patnáct centimetrů

Na vrcholcích Šumavy v noci na sobotu napadlo až patnáct centimetrů sněhu. Během dne lze očekávat i další sněhové...

Bojovala o život a umírala několik minut, za vraždu družky dostal muž 18 let

Na 18 let do věznice se zvýšenou ostrahou poslal českobudějovický krajský soud čtyřiačtyřicetiletého muže z...

Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje
Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje

Kaše Nutrilon Pronutra® jsou unikátní svým obsahem směsi prebiotik GOS/FOS. Díky kvalitním obilovinám jsou navíc přirozeným zdrojem energie,...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...