Křídla a symboly Budějovic tvořil tři dny. Spotřeboval 80 plechovek barvy

  10:05aktualizováno  10:05
Vyrazit na nákupy a vrátit se domů se selfie fotkou s obřími bílými křídly a symboly krajského města? Proč ne. Na střechu českobudějovického IGY centra nemíří v posledních dnech lidé jen parkovat. Na novou část obchodního domu si chodí prohlédnout ojedinělé graffiti a pořizují si u něj snímky.

Autorem je pětadvacetiletý vimperský rodák Martin Rájek. S graffiti začal už na základní škole. „Kreslil jsem si po sešitech, žákovských knížkách a lavicích,“ vzpomíná na začátky.

Odpoledne trávil u legálních ploch, kde pozoroval starší a zkušenější umělce. V deváté třídě vzal poprvé sprej do ruky a zkusil své první graffiti.

„Postupem času jsem se zdokonaloval a začali se ozývat lidi, že chtějí nějaký obraz do bytu nebo do restaurace,“ vypráví umělec, který si tak založil živnost na malování a výzdobu zdí.

Fotogalerie

Díky tomu ho před časem kontaktovala marketingová manažerka IGY centra Pavlína Jandová s myšlenkou oživení střešních prostor přistavěné části obchodního domu.

„Lidé u nás tráví hodně času a my se jim to tu snažíme udělat co nejpříjemnější, proto jsme chtěli postavit fotokoutek. Motiv křídel je teď ve světě oblíbený, a tak jsme se pro něj rozhodli také,“ informuje manažerka.

„Přemýšlel jsem, jak spojit České Budějovice a křídla. Vzal jsem tři největší dominanty města - radnici, Černou věž a Samsonovu kašnu, k tomu zapojil křídla a dílo bylo na světě. Byla to zatím moje největší práce, většinou jsem kreslil maximálně dvoumetrové plochy,“ říká Rájek, kterému trvalo malování obrazu tři dny a spotřeboval na něj přes 80 plechovek barvy a sto sprejových trysek.

Má rád temné barvy

Předtím, než se rozhodl založit živnost a živit se tím, co ho baví, vystřídal spoustu prací. „Starší kluci mi říkali, že utápím svůj talent za volantem kamionu. Rozhodl jsem se začít malováním živit a zatím to jde,“ pochvaluje si.

Nejvíce se inspiruje na společných sprejerských jamech, kde se potkávají umělci a vyměňují si své poznatky a nápady. „Chodím tam rád, baví mě sledovat práce jiných kluků,“ dodává Rájek.

Díky okřídleným Budějovicím na sebe upoutal větší pozornost, které hodlá využít. „Mám nějaké další zakázky, ale zatím nechci nic prozrazovat,“ říká Rájek s tím, že křídla už nikde opakovat nehodlá, a budou tak jen na střeše IGY centra.

Kromě sprejování má mladý umělec další zálibu v tetování a v blízké budoucnosti by chtěl svou malířskou živnost rozšířit právě o něj. Martin Rájek vystupuje pod uměleckým pseudonymem Erkoart a ke svým výtvorům používá raději temnější barvy.

Autoři:
Témata: Jihočeský kraj
  • Nejčtenější

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Cyklistka nepřežila střet s tatrou, v Budějovicích se tvořily kolony

Tragická nehoda se stala na kruhovém objezdu v Českých Budějovicích. Na výpadovce na Český Krumlov srazil nákladní...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Kastelán zámku Hluboká pátral po stopách Adolfa Schwarzenberga až v Keni

Když se před lety Martin Slaba ženil na zámku v Hluboké, netušil, že tam jednou bude dělat kastelána. V Masných krámech...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Další rekonstrukce plaveckého stadionu. Střechu opraví za 35 milionů

Teprve před pár týdny otevřeli bazén s novými sprchami a toboganem a už plánují další rekonstrukci. Plavecký stadion v...

Petici proti bourání dvora Švamberk podepsalo za dva dny přes tisíc lidí

Bleskovou podobu měla petice za zachování panského dvora Švamberk u Ševětína na Českobudějovicku, na jehož místě má...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz