Tři tisíce studentů vyrazily do majálesového průvodu centrem Českých Budějovic.

Tři tisíce studentů vyrazily do majálesového průvodu centrem Českých Budějovic. | foto: František Panec, MAFRA

Déšť, bahno, zima. Budějovický majáles prodělal 140 tisíc, ale vydrží

  • 7
Očekávali osm tisíc lidí, nabitý park u českobudějovické sportovní haly a pokrytý rozpočet. Místo toho celý hlavní program propršel, areál u Vltavy se změnil v bahenní lázně a za celý víkend dorazilo jen okolo dvou tisíc fanoušků.

Organizační tým Budějovického majálesu je kvůli špatnému počasí ve ztrátě 140 tisíc korun. Příští ročník však ohrožený není. Nastala podobná situace jako loni. Letos ale pořadatelé nechtějí dělat veřejnou sbírku.

"Začínáme jednat se sponzory, kteří by nám pomohli dluh uhradit. Za to jim nabízíme bonusy na příští rok. Když bude nejhůř, uhradíme ztrátu z vlastních peněz," říká Ladislav Zibura z organizačního týmu.

Studentský majáles trval v Českých Budějovicích šest dní. Jedním z vrcholů byl průvod, dalším koncerty u sportovní haly. Ty však poznamenalo špatné počasí.

Organizátoři Budějovického majálesu skončili ve ztrátě 140 tisíc korun, ale příští ročník prý není v ohrožení. I za rok přijedou především alternativní kapely.

Podstatnou část financí tohoto velkého festivalu pokrývají sponzoři. Důležitý je však také zisk z barů v areálu.

"V předchozích ročnících chodilo průměrně na hlavní program osm tisíc lidí. Kdyby si každý dal dva drinky, tak máme vyděláno na program v příštím roce. Kvůli dešti a zimě však přišly jen dva tisíce lidí a nic neutratily. Příští rok už se na bary nesmíme spoléhat," vysvětluje Zibura.

Podle něj sehrálo roli i nové místo. Velkou scénu totiž přesunuli ze Sokolského ostrova ke sportovní hale, aby nerušili místní obyvatele. "Jenže park u sportovky není připravený na takovou zátěž. Sokolský ostrov má kvalitnější drenáž. To jsme zjistili až o víkendu, kdy se vytvořilo obrovské množství bahna, které asi nejvíc lidi odradilo," podotýká Zibura.

Někteří fanoušci ale upozorňují, že za slabou účast může i program. Organizátoři ho nasměřovali hlavně k alternativě. Přivezli do Čech poprvé několik hvězd světové indie scény, které však zná jen malý okruh lidí.

"Na festival lidi rádi půjdou, ať je teplo, zima, slunce a déšť, ale jen když tam bude proč jít. Myslím, že je lepší přivézt jednu pořádnou nebo mediálně známou kapelu než deset kapel, na které bude poloprázdno," napsal v diskusi na Facebooku Lukáš Lejsek.

S tím nesouhlasí Martin Kolář, který byl jedním z koordinátorů předchozích majálesů.

"Tým se drží určité programové linie, za kterou si stojí. S tím souvisí i případná rizika. Na návštěvnost to však nemá dopad. Uspořádat akci s ohranými jmény je jednoduché," míní.

Budějovický majáles pořádá zdarma čtyřicetičlenný tým studentů, kterým po celý týden pomáhá okolo 300 dobrovolníků. V diskusích na internetu se objevily také reakce na málo zkušeností organizátorů.

"Každý rozumný člověk ví, že počasí v květnu je co den jiné, a není to první propršený majáles. Každý organizátor ví, že musí mít něco za rukou pro tyhle případy, ať už je to zisková, nebo nezisková akce," uvedl Radim Hanžl.

Ladislav Zibura ale upozorňuje, že počasí často rozhodí i ty nejzkušenější profesionály. "Loňský ročník festivalu Rock For People byl kvůli dešti ve ztrátě několik milionů. Každopádně je to pro nás poučení," dodal Zibura.