Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Místo lesa postaví hotel. Za obchod s pozemky teď soudí starostu Lipna

  15:52aktualizováno  15:52
Je to hodně velkolepý projekt. Podle něj má v nově vznikajícím centru Lipna nad Vltavou vyrůst luxusní hotel s 200 lůžky. Na pozemcích, za jejichž údajně nevýhodný prodej je nyní souzen starosta Zdeněk Zídek. Stavba má nahradit les vedle akvaparku.

Vše se točí kolem pozemku u břehu Lipenské přehrady, na kterém nyní roste les. Hned vedle stojí akvapark. Pokácet se má 230 stromů. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

MF DNES zjistila, že proměnu provází dvě jména: Miloše Kratochvíla, podnikatele a majitele investorské firmy Conduco, a architekta Martina Krupauera z českobudějovického Atelieru 8000.

Developer Kratochvíl investoval v Lipně prostřednictvím svých společností stovky milionů. I díky němu je dnes malá vesnička u přehrady vyhledávanou turistickou destinací, a to jak v létě, tak v zimě.

Kratochvílův společník Krupauer pro Lipno od první poloviny 90. let kreslí územní plány. Oba se shodují, že k rozvoji nemohlo dojít bez osvíceného starosty Zídka. Jenže tato osvícenost podle policie zašla moc daleko a Zídek prý šel podnikateli až příliš na ruku.

"Wellness v Lipně chybí"

Navrhovaný hotel by podle architekta měl mít 110 pokojů a 220 lůžek. "Hotel je atypický tím, že má wellness a větší konferenční zázemí. To dnes v Lipně chybí," míní Krupauer.

I Kratochvíl tvrdí, že je to přesně to, co Lipno nyní potřebuje k dalšímu rozvoji. "Na jaře a na podzim je problém, jak sem dostat hosty. Chybí kongresový sál, není tu hala na školení nebo třeba na aerobik," poukazuje developer. Podle návrhu má hotel sídlit ve dvou budovách, přes pěší zónu má být multifunkční objekt se sály a vedle ještě velký apartmánový dům. U hlavní silnice vyroste i nové infocentrum.

Martin Krupauer z českobudějovického Atelieru 8000 kreslí pro Lipno nad Vltavou...

Martin Krupauer z českobudějovického Atelieru 8000 kreslí pro Lipno nad Vltavou od devadesátých let územní plány.

Jak se soukromá společnost Conduco dostala k lukrativním pozemkům v Lipně? Skoupila restituční nároky, které dala obci, aby je směnila za pozemky.

Obec má více šancí pozemky od státu získat než soukromá společnost. Po směně Lipno část pozemků převedlo soukromé firmě a za obchod v budoucnu získá část veřejných prostranství.

"V roce 2004 jsme začali zvažovat nový územní plán. Ten starý byl zastaralý, umožňoval velké objemy budov a velkou zastavitelnost. Cítili jsme potřebu brzdit. Třemi cíli nového územního plánu bylo dotvořit centrum obce, spojení se Slupečnou a přístup k vodě. Všechno bylo v majetku státu. Jediná možnost byla nakoupit restituční pohledávky a uplatnit je," vysvětluje starosta Zdeněk Zídek před soudem, který jej viní, že obec prodala pozemky nevýhodně, a připravila se tak o 120 milionů.

Pozemek s lesem, kde má nyní vyrůst hotel, pak putoval "z ruky do ruky". Od společnosti Conduco ovládané Milošem Kratochvílem do jeho vlastního majetku a následně do jeho další společnosti Exceder Enterprise, kde je jediným akcionářem. Tyto firmy jsou pro další pochopení obchodu a spojitostí klíčové: firma Conduco stojí na Lipně i za lyžařským areálem nebo stezkou v korunách stromů.

Kratochvílův přítel Krupauer je ve firmě Conduco od roku 2003 dodnes jako předseda dozorčí rady a byl i jejím spoluvlastníkem. Zároveň od října 2004 figuroval v dozorčí radě další Kratochvílovy společnosti Exceder Enterprise, a to až do konce listopadu 2007.

Loni v létě doprovázeli starosta Lipna nad Vltavou Zdeněk Zídek (vlevo) a...

Loni v létě doprovázeli starosta Lipna nad Vltavou Zdeněk Zídek (vlevo) a podnikatel Miloš Kratochvíl prezidenta Václava Klause na nově otevřenou Stezku korunami stromů.

Toto datum je zásadní, v tomto roce uzavřela obec podle policie s Conducem nevýhodný obchod a Krupauer vytváří návrh nového územního plánu pro Lipno. Tedy klíčový dokument, jak se bude obec rozvíjet, kde se bude moci stavět, a kde nikoliv a v jaké míře.

V posledním, schváleném v březnu 2008 a dodnes platném územním plánu, došlo ke změně, která umožní vykácet les vedle akvaparku a postavit tam hotel.

"Je tady třeba takový hotel. Standardního ubytování je tu dostatek. Je to jiná klientela, která může přinést Lipnu další rozvoj," obhajuje obchod místostarosta Pavel Macák.

Když jej redaktoři MF DNES navštívili poprvé, tvrdil, že se územní plán dané lokality nezměnil a možnost stavět na ní je stále stejná. Když předložil starý územní plán, potvrdilo se, že před rokem 2008 byl na místě zamýšleného hotelu nakreslen les. "Drobet se to změnilo," přiznal Macák.

Les má padnout celý, celkem 230 stromů

Les, který patří Exceder Enterprise, má teď kvůli hotelu padnout celý. Celkově více než 230 stromů. Podle architekta Krupauera nemá les žádnou hodnotu a je to lipenský Sherwood. Jednu jeho polovinu vystřídá hotelový komplex, druhou park, který se do centra obce prý hodí víc.

"Vždycky jsme mysleli, že tam bude centrum a park. Územní plán se vyvíjí, je to proces, který ovlivňuje obec a architekt. Tvoří se diskusí obou. Obec má představy, já mám představy," vysvětluje Krupauer. Na přímý dotaz, kdo do diskuse přinesl návrh, aby se z lesa stalo zastavitelné území, řekl: "Byl to můj názor."

Bylo by divné, kdyby Krupauer hovořil jinak. O pár let později od změny územního plánu, v listopadu 2012, právě on nakreslil územní studii Lipno centrum, která místo lesa plánuje náměstíčko s cestou k vodě. Tvrdí, že o novém centru obce snil od 90. let.

Kratochvíl zase připomíná, že bez odvážných kroků by dnes nebylo Lipno plné turistických atrakcí, a to letních i zimních. "Přetvořit obec do stavu, ve kterém je dnes, to není střet zájmů, to je umění," míní Kratochvíl.

Otazníky také vyvolává to, že Exceder Enterprise nepočkal s plány na stavbu hotelu, než skončí soud se starostou Zídkem, který posvětí, či odsoudí samotný nákup pozemků a přeměnu územního plánu.

"Je to kontinuální proces. Není to jen o tomto pozemku. To máme všechno zastavit?" ptá se Kratochvíl. Podle něj stavba hotelu nebude v nejbližší době. Nejprve potřebuje stavební povolení, potom sehnat provozovatele a nakonec investora.

Obchod s pozemky s obcí považuje za naprosto legální. "Jsem bytostně přesvědčen, že jsme postupovali v mezích zákona, a to ne tak, abychom byli na hraně, ale s jistotou, že z toho nikdo nebude mít problémy."

I starosta Zídek tvrdí, že celý obchod byl v pořádku, a věří, že jej soud očistí.

"Podle žaloby jsem starosta, který úmyslně poškodil obec. To je, jako bych úmyslně ublížil svému bližnímu," připomíná Zídek s tím, že obec je pro něj jako člen rodiny, o kterého se vždy s největší péčí staral.

Své tvrzení dokládá na číslech. Za posledních 20 let, kdy v čele obce stojí, se majetek obce navýšil z 23 milionů na 480 milionů a vzniklo tam více než 700 pracovních míst. "Příjmová stránka rozpočtu obce v roce 1990 činila 360 tisíc korun, zatímco loni to bylo 43 milionů korun," uvádí Zídek.

Celou kauzu považuje stejně jako Kratochvíl za účelově vytvořenou. Ve spisu jsou podle Zídka nepravdy, lži, a dokonce prý i zfalšované dokumenty.

"Moji advokáti mi říkali, že je to hloupost a šlendrián, ale já tomu nechci věřit," naznačuje. Na dotaz MF DNES, kdo za tím stojí, ale neodpověděl. "Nechci o tom ani spekulovat," říká.

  • Nejčtenější

Po čelní srážce vozů zemřel dvacetiletý řidič, jeho BMW je na dva kusy

Tragická nehoda se stala dopoledne na silnici z Hluboké nad Vltavou do Týna nad Vltavou. Mladý řidič vozu BMW...

Sousedský spor o šest centimetrů hlubší vrt řeší úřady už měsíce

Jiřímu Severovi z Balkovy Lhoty na Táborsku docházela ve studni voda, proto se rozhodl, že si nechá vybudovat nový vrt....

Na tahu do Rakouska utrhl kamion krajnici. Policie mluvila o zborcení mostu

Na silnici vedoucí z Českých Budějovic k rakouským hranicím se při opravách zbortil most, informovala v úterý odpoledne...

Jihočeští vědci testovali vakcínu proti borelióze, fungovala stoprocentně

Parazitologové z českobudějovického Biologického centra jako první na světě otestovali vakcínu proti lymské borelióze,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kamiony vozí na černé skládky na jihu Čech nelegální odpad z Itálie

Jihočeští policisté v minulých dnech zadrželi na hraničních přechodech s Rakouskem několik kamionů, které převážely do...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Soud musí znovu projednat žalobu proti vyvlastnění pozemků na D3

Krajský soud v Českých Budějovicích musí znovu projednat žalobu Jiřího Zevla, který se bránil vyvlastnění pozemků v...

Mladá řidička vypila půl litru vína, pak autem narazila do dvou stromů

Zdravotníci i policisté vyjížděli ve čtvrtek večer k nehodě u obce Majdalena na Jindřichohradecku. Z vozu museli...

Boural a ztratil se. Policisté pátrají druhým dnem po mladém muži

Jihočeští policisté dopoledne začali znovu pátrat po pětadvacetiletém muži z Jindřichohradecka. Jeho vozidlo v pondělí...

Při pružnější reakci státu jsme mohli být dál, říkají vývojáři dýchací masky

Ze všech stran slyšeli, že pomůcky chybí, a tak se rozhodli přiložit ruku k dílu. Českobudějovická firma Syscae získala...

Najdete na iDNES.cz