Sjezdovky na Kališti poškodí zdroje pitné vody, zlobí se Frymburští

  12:18aktualizováno  12:18
Ve Frymburku schvalují změnu územního plánu, která umožní vytvořit na kopci Kaliště lyžařské středisko. Tím by došlo k propojení se Skiareálem Lipno. Místní jsou ale proti. Bojí se poškození zdroje pitné vody.

Nad Frymburkem by mohl vyrůst velký lyžařský areál, ale místní jsou proti. Na svazích vrchu Kaliště jsou prý zdroje pitné vody pro Frymburk. | foto: Repro MAFRA

Část obyvatel Frymburka se postavilo proti záměru stavět lanovky a sjezdovky na kopci u obce. Podle nich by došlo k nenávratnému poškození zdroje pitné vody. Na svazích jsou prameny, které zásobují vrty.

Proti lyžování na Kališti vznikla petice, kterou podepsalo už více než 220 místních. Ve Frymburku žije celkem 1 300 lidí. V pátek dopoledne na veřejné projednání návrhu územního plánu dorazilo asi třicet lidí, kteří dali vedení městysu jasně najevo, že lyžařský areál odmítají.

Členové občanského sdružení Šumava ne na prodej v lokalitě napočítali kolem třiceti vodních zdrojů, které by z velké části trasy sjezdovek a vleků protínaly. "To území je velice významné. Bez něj ztratíme soběstačnost ve zdroji pitné vody," upozornil člen sdružení František Frantál.

Místním se nelíbí ani nový návrh

Emoce budí územní plán od loňského podzimu. Tehdy schvalovalo zastupitelstvo jeho změnu. Její součástí byl i lyžařský areál na Kališti. Jenže občané se postavili proti.

Zastupitelé ale územní plán schválit museli, a tak místním slíbili, že následně vytvoří zcela novou změnu, která se bude týkat jen oblasti plánovaného areálu. S tím, že prostor pro lyžaře zmenší. "Provedli jsme zásadní redukci ploch, je to v řádech desítek procent," vysvětlil frymburský starosta Oto Řezáč.

Problém je ovšem v tom, že vymezené prostory se pouze konkretizovaly. Místo velkých vykácených ploch jsou v návrhu 40 a 80metrové koridory pro sjezdovky a lanovky. "Počet plánovaných sjezdovek zůstal stejný, naopak přibyla jedna lanovka. To přece není žádná redukce," poukázal Vladislav Smolka z občanského sdružení.

Nechceme sjezdovku u hřbitova

V novém návrhu se totiž rozšířily plochy pro rekreační využití u lyžařského vleku na Martě. Což je další věc, která se místním nelíbí. Sjezdovky by totiž obklopovaly hřbitov. "Ten by měl být v klidové zóně. Je to necitlivě umístěné," namítl Emil Krol.

Podle architekta Františka Pospíšila, který pro Frymburk zpracovává územní plány, se dá situace řešit. "To, že je to takhle namalované, neznamená, že tak přesně povede sjezdovka," upozornil s tím, že se trasa dá posunout od pietního místa.

"Celé je to nesmyslné! Kdo si takto nesmyslný megalomanský projekt vymyslel. Vždyť to nejsou kopce pro lyžaře. Počkejte, jaký bude zájem o lyžování na Martě, a pak projektujte takové blázince," zlobil se Bohuslav Tintěra.

Místní se také bojí, že lyžařský areál bude přínosem spíše pro Lipno, a ne pro Frymburk. A mají obavy, že případný rozvoj lyžování by znamenal následnou překotnou výstavbu. "Kapacita lyžařského areálu má být dva tisíce lidí za den. To je mnohem víc, než je ubytovací kapacita ve Frymburku. Takže ti lidé budou buď bydlet jinde, nebo se tu bude stavět. To je nepřijatelné," uvedl Smolka.

Podle starosty Řezáče budou zastupitelé respektovat vůli občanů. "Je to na nás, jaký rozsah stanovíme. Rozhodneme si o tom sami, ne investor," zdůraznil Řezáč.

Debaty se zúčastnil i architekt Martin Krupauer z Atelieru 8000, který návrh lyžařského areálu vytvořil. "Vzešlo to ze společné diskuse Lipna a Frymburka. Bez ní by nebyla cyklostezka, kanalizace, plynofikace. A také propojení lyžování. Většinu těch věcí jsme naplnili, ale rozhodnutí je čistě na vás," řekl Krupauer.

Autor:

Nejčtenější

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Další z rubriky

Medvídci s jizvami zaujali v Japonsku. Umělkyně upozorňuje na byznys s orgány

Umělkyně Barbora Bálková šije medvídky z imitace lidské kůže. Upozorňuje na...

Jihočeská výtvarnice a fotografka Barbora Bálková šije pandy s jizvami po odebrání orgánů. Jejího uměleckého projektu...

Kaple a škola chátraly, po opravách soutěží o titul Památka roku 2018

„Kaple měla na kahánku a k jejímu zboření stačil už jen buldozer. Nyní je...

Jednu ponechal majitel poničenou vlastnímu osudu, druhá bývala německou dívčí školou, ale podepsal se na ní zub času....

Na hrozící povodně ve Strakonicích brzy upozorní moderní přístroje

Otava teče ve Strakonicích kolem hradu.

Na řece Otavě, ale i na dalších tocích ve Strakonicích budou brzy zařízení varující před velkou vodou. Město pořídí...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUKTOVÝ MANAŽER – AUTOMATIZACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz