Zadov je posledním místem na Šumavě, kde si ještě můžete zalyžovat. Na sjezdovkách na Kobyle stále leží 20 až 40 centimetrů sněhu, jezdí tam čtyřsedačková lanovka a malý vlek.
„Pokud to počasí dovolí, chceme letošní sezonu ukončit v neděli 7. dubna,“ uvedl vedoucí provozu zadovského střediska Petr Vondraš a dodal, že dnes lanovka a vlek nepojedou. Večerní lyžování pokračuje ve středu, v pátek a v sobotu. „Pro běžkaře upravíme tříkilometrovou trasu na Pláních,“ doplnil.
V ostatních areálech už sezonu ukončili. V březnu už tolik nesněžilo a při vysokých teplotách mizel ze sjezdovek i technický sníh.
„U Lipna byla zima vydařená. Hlavně co se týká přírodního sněhu. Navíc v lednu nepřišla tradiční obleva, takže jsme mohli areál připravit na jarní prázdniny, kdy přijíždí nejvíc lidí,“ konstatoval mluvčí Skiareálu Lipno Vojen Smíšek a doplnil čísla - návštěvnost byla srovnatelná s loňskou zimou, tedy 180 tisíc lidí.
Areál byl ale v provozu jen 103 dní, minulou jezdily lanovky 116 dní. V první polovině února leželo na sjezdovkách přes metr sněhu, nejvíc za posledních 13 let. Díky přírodnímu sněhu si u Lipna užili i běžkaři.
Lyžaři si pochvalovali i novinky, skikrosovou dráhu s tunelem a novou restauraci u horní stanice hlavní lanovky. „Trať s klopenými zatáčkami je skvělá. Jezdily ji hlavně děti, ale přidávali se k nim i tatínkové,“ všimla si lyžařka Petra Malá.
„Vylepšená byla i restaurace U Yettiho, kde je rozšířená terasa,“ doplnil Smíšek a připomněl, že díky mrazům se dalo na Lipně i bruslit. Okruh na zamrzlé přehradě byl oficiálně v provozu 35 dní.
Na Zadově se běžkovalo už koncem listopadu
Sezonu si chválí i na Zadově. „V lednu výrazně sněžilo a to nám umožnilo dříve ukončit umělé zasněžování. Děla jsme ze sjezdovek uklidili už před začátkem jarních prázdnin. Tím také byly nižší náklady i spotřeba vody,“ uvedl vedoucí provozu Vondraš.
Na Zadově se vystřídalo za zimu zhruba 110 tisíc lyžařů. V okolí si užili i běžkaři. Už koncem listopadu tam napadl první sníh a Zadov byl v tu chvíli jediné místo v Česku s upravenými stopami, kam přijeli trénovat sportovci z celé republiky.
„Pak sníh na chvíli odtál, ale před Vánoci se podmínky opět vylepšily. V lednu jsme dokonce najížděli stopy i do níže položených Stach, kde rolby upravovaly dva okruhy, z nichž jeden byl novinka,“ upřesnil Vondraš.
Rakouský Hochficht ukončil sezonu 24. března. Byla o dva týdny kratší než ta předcházející, ale lyžařů přijelo zhruba stejně jako loni - téměř 300 tisíc.
„Z celkového počtu je třetina návštěvníků z Česka. V době jarních prázdnin podíl stoupá až k padesáti procentům,“ konstatoval Gerald Paschinger, ředitel skiareálu Hochficht.
Doplnil, že roste počet rodin s dětmi, podle něj lidé oceňují, že středisko investuje do novinek, které zpříjemní pobyt malým lyžařům. „Jsou to kabinková lanovka, dva dětské parky i zábavné dráhy s vlnami na okraji sjezdovek,“ vyjmenoval.
Paschinger připomněl, že sněhu bylo na Hochfichtu nejvíc od sezony 2005/2006, přesto náklady na umělé zasněžování stouply. „Přívaly sněhu přišly pozdě a my jsme si museli vytvořit podklad z technického sněhu, abychom od Vánoc mohli otevřít všechny sjezdovky,“ vysvětlil.
Šéf rakouského Sternsteinu Andreas Eckerstorfer uvedl, že Češi tvoří polovinu všech návštěvníků sjezdovek poblíž hraničního přechodu Studánky. „Snažíme se jim vytvářet ‚domácí prostředí‘. Zaměstnáváme český personál v lyžařské škole i restauraci,“ prohlásil ředitel a sezonu zhodnotil jako vydařenou.