Žena chce o nelegální chov lvů bojovat s úřady, může ale přijít i o pumy

  12:32aktualizováno  12:32
Chovatelka lvů na Jindřichohradecku se rozhodla svůj nelegální chov udržet, i když zvířatům v krajním případě hrozí utracení. Opustila plán přestěhovat se i s šelmami na Slovensko a zažádala o další povolení. Místo toho však může přijít i o povolení k chovu pum.

S chovem exotických šelem začala Iva Lapková Zelinová před osmi lety, kdy si pořídila pár rysů. Teď má také dva lvy. | foto: David Peltán, MAFRA

„Pracovníci veterinární správy mi říkali, že mi teď neprodlouží už ani chov pum. Narodila se nám na jaře koťata, s čímž je také podle nich problém,“ říká chovatelka Iva Lapková Zelinová.

Třiašedesátiletá důchodkyně se na svém pozemku poblíž Studnic stará o pár lvů, několik pum a rysy. Vleklý spor s úřady chtěla vzdát před necelými dvěma měsíci, když jí Krajská veterinární správa Jihočeského kraje (KVS) kvůli nesplnění několika podmínek odmítala chov povolit.

Fotogalerie

Před dvěma týdny chovatelka zažádala o dodatečné stavební povolení na výběh a kotce pro šelmy. Dostane ho však jen tehdy, pokud do konce září doloží, že splňuje veškeré podmínky.

„Čeká ji zaplacení poměrně vysokého poplatku, musí založit nový projekt a také by měla doložit vyjádření všech dotčených orgánů státní správy, to znamená veterinární správy, hygieny, životního prostředí a hasičů. Silně pochybuji, že se jí povede vše zařídit,“ přibližuje vedoucí jindřichohradeckého odboru výstavby a územního plánování Bohumil Krejčí.

KVS s chovatelkou vede už třetím rokem správní řízení. „Stála jsem dokonce před rozhodnutím nechat odvézt lvy do Německa. Pomoc mi nabízel i ředitel táborské zoo Evžen Korec s tím, že přesun zprostředkuje, jenže já lvy v žádném případě nechci dát nikam pryč, chci tu s nimi zůstat,“ prohlašuje Lapková Zelinová.

V krajním případě mohou být zvířata i utracena

Stále jí chybí to hlavní – povolení k chovu lvů. Podle ředitele KVS Jihočeského kraje Františka Kouby celá situace nastala především kvůli nezodpovědnosti chovatelky.

„Od začátku to celé dělá špatně. Kromě lvů má problémy i s pumami kvůli narozeným koťatům. Příští rok už od nás povolení k jejich chovu nedostane. Co se týče lvů, v současnosti má tedy jedinou možnost, a to takovou, že odstraní stavbu a zbaví se zvířat, jinak přijde další pokuta. V krajním případě se však může stát, že budou utracena,“ říká Kouba.

„Teď se obávám, aby se nestalo něco podobného jako nedávno na Vsetínsku. Lev je pořád šelma, ne domácí mazlíček,“ připomíná Kouba incident ze Zděchova u Vsetína, kde lev zabil chovatele a policisté pak museli pár zvířat zastřelit.

Ačkoli se Lapková Zelinová ještě před několika týdny chtěla podle svých slov přestěhovat i se zvířaty do slovenských Tater, pokusí se ještě svůj chov ve Studnicích zachránit s pomocí své právničky.

„Cítím teď velkou podporu obyčejných lidí na Hradecku. Často potkávám na ulici lidi, kteří mi přejí, aby to všechno pro nás dobře dopadlo,“ tvrdí chovatelka.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

V mateřské škole, kam sám chodil, pomohl vyrůst úžasné přírodní zahradě

Dlouhý vrbový tunel vede k vodní kaskádě napojené na 15 metrů hlubokou studnu....

Pod křídly draka. Tak se jmenuje zahrada u mateřské školy ve Strmilově nedaleko Jindřichova Hradce. Navrhoval ji sice...

Další z rubriky

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Chceme turistům zpřístupnit cestu k Modrému sloupu, řekl Brabec na Šumavě

Premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec si v pátek...

Turisté se na Šumavě možná vrátí k oblíbenému Modrému sloupu. Prohlásil to během páteční návštěvy ministr životního...

Kůrovec maže jihočeským turistům cesty. Mizí stromy a s nimi i značky

Značkaři se do terénu ve velkém vydají na přelomu dubna a května. Jen na...

S kůrovcovou kalamitou se kromě lesníků potýkají na jihu Čech i turisté. Značky v lesích kvůli rozsáhlé těžbě často...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz