Česká Kanada usychá, farmář se přetahuje o vodu pro skot s chalupáři

  9:32aktualizováno  9:32
Ve Valtínově na Jindřichohradecku nesmějí lidé od září podle vyhlášky zalévat zahrádky nebo napájet zvířata pitnou vodou. Místní farmář tento zákaz napadl kvůli týrání zvířat. Uspěl na ministerstvu i na kraji.

Lubomír Kloiber bojuje proti městské vyhlášce. Ve Valtínově chová 24 krav masného typu a telata. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Valtínov spadá pod Kunžak na Jindřichohradecku. Od září tamním lidem obecní úřad přikázal šetřit s pitnou vodou z vodovodu.

Vydal vyhlášku, podle níž nesmějí domácnosti další tři měsíce touto vodou zalévat zahrádky, napouštět bazény, mýt auta. Mimo jiné také napájet hospodářská zvířata. Posledně jmenovaný zákaz napadl místní farmář Lubomír Kloiber.

Vyhláškou se na jeho podnět zabývalo ministerstvo zemědělství a naposledy i krajský úřad. Farmářovi daly tyto instituce za pravdu. Podobný zákaz totiž hraničí s týráním zvířat.

„Uspěl jsem, ale problém je tu složitější. O slabém zdroji pitné vody se tady ví minimálně dvacet let a nic se nedělá. Každý rok v létě se voda dováží. Z vrtu odebírají vodu nejen místní, ale i chalupáři. Ta vyhláška vydaná před volbami mířila na moji osobu, cítím se šikanován,“ tvrdí Kloiber, který chová 24 krav masného typu a telata.

Krajský úřad přitom konstatoval, že místní vodoprávní úřad chybně kategoricky zakázal napájení hospodářských zvířat z veřejného vodovodu, který je v místě jediným zdrojem vody.

Sucho a nedostatek jak povrchové, tak podzemní vody trápí nejenom Českou Kanadu. Podle meteorologů bylo letošní léto nejsušší za posledních dvanáct let. Problémy s pitnou vodou řešili letos pomocí vyhlášky také na jiných místech jižních Čech, například na Písecku nebo Českobudějovicku.

„Ve Valtínově se o nedostatku pitné vody mluví čtyřicet let. A nic se neděje,“ říká místní pamětník Petr Michálek.

Trvale bydlících je tu 120 lidí, rekreantů kolem 150

Zakopaný pes je podle Michálka v komunálních politicích. Na podněty lidí z malé osady nereagují. Místo toho podporují rozvoj projektů určených pro turistiku. „Na úkor potřeb obyvatel,“ tvrdí Michálek.

Obecní úřad v Kunžaku vyhlásil šetření s vodou ve Valtínově na žádost majitele vrtu, firmy Čevak. V dokumentech stojí, že v létě se z vrtu vyčerpá za den až dvacet metrů krychlových vody, což je dvojnásobek ročního průměru.

Odběr zvyšují rekreanti. Trvale bydlících je tu 120 lidí, rekreantů kolem 150.
Podle Kloibera spotřebovala v létě jeho domácnost i s farmou denně 1,32 krychlového metru vody. Vrt je přitom na jeho pozemku.

„Zdroj vody, který zásobuje celý Valtínov, respektuji. Jenom nechápu, že obec pronajala část mého pozemku s vrtem firmě Čevak, aniž se mě na to někdo zeptal. Řeší to můj právník,“ ukazuje Kloiber na svůj oplocený a uzamčený pozemek, kam má přístup zakázaný.

Upravená vyhláška k šetření s vodou zatím není pravomocná. Obecní úřad v Kunžaku si ale dál myslí, že ji vypracoval správně.

„Farmář má možnost odebírat vodu z náhradního zdroje,“ upozornila místostarostka Kunžaku Drahoslava Vobrová.

Podle ní se nedostačujícím zdrojem pitné vody ve Valtínově zabývalo v létě zastupitelstvo. Usneslo se, že zadají hydrogeologický průzkum v lokalitě.

„Projekt je teď na nových zastupitelích. Hledání vody je složité, souhlas s průzkumem musejí dát vlastníci pozemků,“ poznamenala Vobrová.

Farmář Kloiber, který začal chovat hospodářská zvířata ve Valtínově před osmi lety, takové nečinnosti politiků nerozumí. Tvrdí, že odešel do přírody relaxovat, ale dohánějí ho podivné aktivity těch, od nichž by čekal pomoc.

Valtínov se vylidňuje na úkor rekreačních parků, brzy se v něm bude stavět už třetí penzion. Každý z nich má spotřebu pitné vody stejnou jako jeho stádo krav. Vyhlášku farmář ignoruje a používá k napájení dál vodu ze své domovní přípojky. Povolení k napájení z nedalekého rybníka nevyužívá. Nádrž je podle něj napůl vyschlá, bez přítoku a voda v ní zkažená.

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Další z rubriky

Lidé se těší, že Severní spojka zklidní dopravu, firmy proti ní bojují

Severní spojka se napojí u kruhového objezdu u Globusu.

Obyvatelé Kněžských Dvorů vyhlížejí Severní spojku, protože podle nich odvede nákladní auta z jejich ulic. Ale firmy z...

Budějovická městská policie dostala víc peněz, nabere patnáct nováčků

Českobudějovičtí strážníci při kontrole bývalých skleníků v ulici K. Světlé,...

Kvůli rozšiřování počtu členů českobudějovické městské policie navýšila radnice výdaje o zhruba 20 milionů korun....

Největší odměnou je led plný spokojených dětí, říká trenérka krasobruslení

Barbara Dufková si cení sošky, kterou dostala v soutěži Díky trenére. Chce, aby...

Šestadvacetiletá Barbara Dufková strávila většinu svého života na ledě. Dříve závodila, pak založila a dodnes vede v...

Najdete na iDNES.cz