Lišov chce postavit dům pro seniory, nabídne 105 lůžek

  15:16aktualizováno  15:16
Zatímco dnes se musí senioři ze čtyřtisícového Lišova na Českobudějovicku stěhovat do zařízení v širokém okolí, v budoucnu by mohli najít domov na důchod přímo ve městě. Radnice plánuje domov pro seniory za 200 milionů korun v Čechově ulici vedle bývalého družstva lišovského nábytku.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Některé kroky už mají v Lišově za sebou. Patří mezi ně ekonomická a architektonická studie. Z nich vzešla mimo jiné spádovost území.

„Podle materiálu je to město Lišov včetně místních částí i okolní obce, jako Štěpánovice, Ševětín či okrajové části Třeboně. Spádovost je asi šest až sedm tisíc obyvatel. To definovalo minimálně osmdesát lůžek kvůli ekonomice provozu. My jsme se nakonec rozhodli pro 105 lůžek, přičemž dvacet až třicet by bylo pro oddělení se zvláštním režimem,“ vysvětlil starosta Jiří Švec.

Ze studie vyplývá i hodnota investice – podle předběžných odhadů jde o 200 milionů korun. Domov je také ve strategickém plánu Jihočeského kraje na rozvoj sociálních služeb, což je podmínkou pro budoucí spolufinancování provozu.

Před Lišovem však stojí ještě několik výzev, aby projekt dotáhl do konce. První by mohla být vyšší cena, než je původní odhad.

„Problém je situace na stavebním trhu. Ceny prací jsou tak vyšroubované, že to pro investory přestává být reálné. Čekám pád stavebního trhu a pokles cen. Měli bychom se proto vrátit na hodnotu, kterou odhadla studie před tři čtvrtě rokem,“ uvedl Švec.

Zároveň dodal, že by město chtělo až 85 procent částky pokrýt z dotace například od ministerstva práce a sociálních věcí. Dalším důležitým momentem je výkup pozemků v Čechově ulici. Do nákupu parcel od desítky majitelů se radnice naplno pustí začátkem příštího roku.

„Nějaká ústní vyjednávání už začala. Ukázalo se, že někteří vlastníci mají nereálné představy. Musíme se dobrat přijatelného výsledku,“ upozornil Švec. Až bude jasné, že Lišov pozemky získá, pustí se do projektové dokumentace. Ta by i se žádostí o dotaci mohla být hotová v roce 2020.

Problém v celém kraji

Ještě těžší než výkup pozemků a shánění financí může být výběr provozovatele. Nedostatku personálu se starosta bojí nejvíc.

„V plánu je vypsat na provozovatele soutěž. Pokud by se to nepovedlo, jsme připraveni domov provozovat sami a založit sociální služby města,“ oznámil Švec.

V současné době plány počítají s 50 až 60 zaměstnanci a město je připravené těm klíčovým poskytnout různé výhody jako například městské byty za výhodné nájmy.

„Lišováci jsou rozmístěni na různých místech v okolí a rádi by byli ve stáří tady. Zaslouží si to,“ dodal Švec. V Lišově žije podle údajů Českého statistického úřadu přes 800 lidí starších 65 let.

Kapacity domovů pro seniory jsou však plné dlouhodobě napříč celým krajem.

„O plánech v Lišově vím. Myslím, že by to minimálně usnadnilo umisťování lidí a uvolnilo pořadníky ve všech domovech na Českobudějovicku i Jindřichohradecku. Roste počet seniorů v domácnostech, jejichž zdravotní stav se zhoršuje, a jejich rodiny nejsou schopny se o ně postarat,“ reagovala Martina Primaková, ředitelka Centra sociálních služeb Emausy v Dobré Vodě u Českých Budějovic, kde mají celkem 58 klientů.

O novém zařízení pro seniory se mluví i v krajském městě. Nápad je však zatím jen v počátcích.

„Potřeba je zřejmá. V tuto chvíli jednáme s krajem, jak by se řešilo financování,“ sdělil náměstek primátora pro sociální věci Viktor Vojtko.

V Sezimově Ústí, které tvoří téměř ze třicet procent obyvatelé starších 65 let, nyní vrcholí stavba domu s pečovatelskou službou s 22 malometrážními byty. Stěhování začne na jaře.

V Táboře plánují dům pro seniory společně s Alzheimer centrem už čtyři roky. Komplex nedaleko nemocnice má nabídnout byty s pečovatelskou službou a prostor pro péči o lidi se stařeckou demencí. Na akci je připraveno padesát milionů korun formou úvěru. Dalších bezmála 53 milionů má město ve fondu rezerv a rozvoje.

Autor:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Parkovací zóny v Českých Budějovicích rozšíří na začátku listopadu

Parkovací místa označená modrou barvou budou moci od 1. listopadu využívat jen...

Obyvatelé Pražského předměstí v Českých Budějovicích se dočkají rozšíření parkovacích zón až k řece Vltavě v listopadu...

Babiš na D3 slíbil její dokončení v 2028, pak ho vítali odpůrci i příznivci

Andrej Babiš navštívil Netřebice. Místní obyvatelé premiéra vítali, ale...

V jihočeských Netřebicích se do sebe pustili příznivci a odpůrci premiéra Andreje Babiše, zůstalo jen u slov. Babiš do...

Naši předci investovali víc, aby byly domy krásné, říká fotograf Budějovic

Milan Binder

Milan Binder vydal za 16 let už 23 knížek fotografií, hlavně z Českých Budějovic. Když má čas, hraje na flašinet. Na...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz