„Počasí nám letos přálo. Síla ledu na přehradě je 20 centimetrů, a proto můžeme celou trasu naplánovat na zamrzlé hladině,“ uvedla organizátorka Adéla Černá.
V minulosti museli organizátoři kvůli vyšším teplotám volit různé alternativy. Někdy trať kombinovaly podél břehu, kde se ještě držel led, a po pevnině. Jindy, kdy vůbec nemrzlo, museli účastníci běžet pouze po břehu.
„Díky dobrým podmínkám jsme letos také připravili novou trasu. Závodníci nejprve po startu vyběhnou z kempu Jestřábí u Černé v Pošumaví proti proudu Vltavy k Perneku, kde se obrátí a vydají se zpátky,“ sdělila.
Běžci na půlmaraton následně v Jestřábí skončí. Maratonci budou však pokračovat po proudu směrem k Hrdoňovu a Posudovu a zase zpět do Jestřábí.
Černá uvedla, že letošní ročník, jenž je desátý, bude náročný, protože když mrzlo, nesněžilo. Led je tak z velké části hladký a ne drsnější, jako byl v minulých letech.
„Pokud někdo nebude mít nesmeky a chce běžet jen v klasických botách, tak to bude hodně složité,“ řekla Černá.
Na start se přihlásili zástupci několika zemí. Kromě Čechů, Němců, Rakušanů také například Francouzi a premiérově běžkyně z Itálie. „Přihlášený je i Australan, ale ten startoval už loni,“ řekla.
Černá uvedla, že extrémní maratony v podobných podmínkách se konají na různých místech ve světě. V Česku nic podobného není. Inspirací pořadatelů nebyly podobné podniky v zahraničí, důvod k organizaci lipenského ice marathonu byl jiný. „Říkali jsme si, že by byla škoda nevyužít té velké vodní plochy, na níž by se dal celý maraton uběhnout,“ dodala.