Lidé brání park u Malše: Chceme stromy, ne stavby proti velké vodě

  9:21aktualizováno  9:21
Téměř 300 obyvatel Českých Budějovic protestovalo proti povodňovým úpravám parku u Malého jezu na Malši. Jejich první etapa má začít už v září.

Shromáždění odstartoval za hlasitých protestů zásah strážníků, kteří měli podezření, že není řádně ohlášené. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Jako by se znovu vrátil rok 2000. Stovky lidí ve čtvrtek večer opět zahájily tažení proti protipovodňovým stavbám u budějovického Malého jezu na Malši. Před 15 lety bagrování pravého břehu hlas lidu zastavil, o dva roky později lokalitu spláchla povodeň.

Shromáždění odstartoval za hlasitých protestů zásah strážníků. „Máme podezření, že není řádně ohlášené,“ upozornil pořadatele zástupce magistrátu Jan Kostík. Přesto nechal mítink, na který dorazil i první náměstek budějovického primátora Petr Holický, pokračovat.

Organizátoři upozornili, že po patnácti letech protestů dostala první etapa díla stavební povolení, aniž se místní lidé mohli k němu oficiálně vyjádřit. Odmítají projekt za několik desítek milionů korun, jenž má zlikvidovat 50 stromů a změnit pravý břeh Malše.

Fotogalerie

Podle jednoho z iniciátorů akce Tomáše Mráze jde o nesmyslný zásah do přírody. „Odbagrování břehu zásadně změní tuto kultovní lokalitu i přilehlé území a střed města stejně neochrání,“ upozornil.

Za přijatelnou část projektu považuje jen několik set metrů dlouhou železobetonovou zídku. „Všichni víme, že za vším jsou hlavně zájmy stavebních firem,“ upozornil za potlesku přítomných osmdesátiletý Slavomír Ciboch, bývalý vrcholový sportovec a místní legenda.

V asi dvouhodinové diskusi zazněly nejsilněji výtky proti radnici. Lidé politikům vyčítají, že posuzovali jedinou variantu protipovodňových opatření, projekt od firmy VH-Tres. Také že nepodrobili záměr důkladnější analýze podle EIA o vlivu na životní prostředí.

Proti bagrování se dokonce stavěli i ti, kteří v srpnu 2002 čerpali vodu z vyplavených domů v Havlíčkově kolonii. „Moji rodiče tady pamatují velkou vodu z roku 1954, já jsem čerpal sklep v roce 2002. Neznám ale nikoho, kdo nesmyslné bagrování parku schvaluje. Případná povodeň se přeci v nové laguně nezastaví,“ tvrdí Rostislav Tureček.

Účastníci mítinku podepisovali petici, kterou předloží českobudějovickým zastupitelům. Podle architekta Ondřeje Melouna byli v podobné situaci před několika lety obyvatelé Krumlova, kteří odmítali hráze v historickém centru města. „Zdržovali jsme projekt tak dlouho, až vypršela lhůta pro čerpání evropských peněz,“ naznačil.

Náměstek Holický se protestujícím snažil vysvětlit, že první etapu projektu, která už má stavební povolení, převzala současná radniční koalice od minulé jako nepříjemné dědictví.

„Uděláme prezentaci projektu a představíme harmonogram stavební firmy. Ale změnit se už nic nedá. Také mi vadí, že padnou vzrostlé stromy. Je jen otázka času, kdy území poroste novými a břehy se zatravní. Připravovanou druhou a třetí etapu už podrobíme veřejnému projednávání,“ slíbil.

S tím, že obyvatelé neměli 15 let prostor na diskusi, nesouhlasí bývalý primátor Juraj Thoma. „Jednali jsme několikrát s místním sdružením Malše,“ připomněl.

Zídka bude dlouhá 396 metrů

První etapa stavby je uzavřená kapitola také pro zástupce projektanta Daniela Vaclíka. „S lidmi jsme absolvovali několik jednání. Původní projekt upravovali. Měl několik nezávislých posudků od expertů. Jeho odpůrci by si měli připomenout, jak v roce 2013 stavěli v místě hráze z pytlů. Úpravy ochrání i druhý břeh Malše a střed města. Dohromady několik tisíc lidí. Jinak to místo zůstane při povodních špuntem. Argumenty hnutí Zachraňme Malák jsou lživé,“ řekl Vaclík.

V pondělí budou schvalovat zastupitelé zapojení projektu do programu prevence před povodněmi, který vyhlásilo ministerstvo zemědělství. Lidé chtějí na jednání přinést petici a lobbovat u politiků, aby tuto etapu zastavili.

Podle projektu VH-Tres bude v lokalitě Malého jezu odbagrován pravý břeh Malše do hloubky 1,5 až dva metry do šířky 10 metrů. Zároveň má lokalitu chránit železobetonová ochranná zídka o délce 396 metrů procházející parkem. Pokácené stromy nahradí stavitel jinými.

První etapu za 34 milionů korun má z 85 procent hradit Unie. Stavět se má začít v září. Podobné úpravy mají postupovat proti proudu k lokalitě U Špačků, kde staví developeři v povodňové zóně na navážce bytové domy.

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Budějovičtí hokejisté slaví gól.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Další z rubriky

Lidé se těší, že Severní spojka zklidní dopravu, firmy proti ní bojují

Severní spojka se napojí u kruhového objezdu u Globusu.

Obyvatelé Kněžských Dvorů vyhlížejí Severní spojku, protože podle nich odvede nákladní auta z jejich ulic. Ale firmy z...

Nový asfalt v Budějovické v Táboře vydržel jen měsíc. Prasklo staré potrubí

Je to přesně měsíc, co byla zprovozněna část opravené Budějovické ulice. Nyní...

Rušnou Budějovickou ulici v Táboře čeká letos další uzavírka. Práce na druhé etapě zaberou minimálně půl roku a budou...

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Najdete na iDNES.cz