Vědci odkryli v Letech hrob vězeňkyně lágru, další těla nechají pod zemí

  • 62
Archeologové našli hroby v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor. Odkryli jeden s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a nalezli dalších sedm jam s ostatky. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí. Hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních.

Výzkum na místě skončil a stanovil místa hrobů obětí tábora v Letech. Vedoucí týmu Pavel Vařeka ze Západočeské univerzity řekl, že přesně zjistili, že takzvaný provizorní hřbitov je v areálu v těsné blízkosti žulového památníku.

„Bude možné přesně vyznačit místo, kde se hřbitov obětí nachází. Poprvé v Evropě se podařilo odhalit hroby obětí nacistického pronásledování Romů a Sintů,“ řekl Vařeka.

Centrum Romů a Sintů

Muzeum romské kultury se sídlem v Brně chce v roce 2023 otevřít v Praze centrum Romů a Sintů. Náklady budou asi milion eur (zhruba 25,8 milionu korun), pokrýt by je měl grant z norských fondů. Sídlit bude ve funkcionalistické vile v Dejvicích a mělo by nabízet expozici, kulturní akce či výukové programy, protože to vše je i podmínkou čerpání grantu. Dům by mohl sloužit i jako výchozí bod pro návštěvníky, kteří by chtěli vidět památník romského holokaustu v Letech u Písku.

Některé ostatky jsou v hlubokých jamách, jiné uložené mělce. Vědci našli v této části jen hroby jednotlivců.

„Masové hroby by měly být podle dochované dokumentace v druhé straně na severovýchodě. Odhalili jsme jeden hrob, ve kterém byla pohřbena vězeňkyně mladší 40 let, ten hrob je zakrytý, vzhledem k pietě a žádosti pozůstalých a příbuzných obětí kosterní pozůstatky neukazujeme,“ doplnil Vařeka.

Dodal, že archeologové odkryli malý vzorek, nicméně i ten umožňuje přesně rekonstruovat celou plochu. Odhalili jeden hrob a identifikovali sedm hrobových jam, které na přání příbuzných a pozůstalých obětí zkoumat nebudou, ani ostatky exhumovat. Zůstanou pohřbeny tam, kde jsou.

Fotogalerie

„Pro mě jako pro pozůstalého je to zásadní, protože jsme dosud nevěděli, kde jsou členové naší rodiny pochováni. Teď už víme kde, že nedůstojně, ale na důstojném místě. Zbývá ještě vymezit prostor, kde se hroby nacházejí, a protože ten dětský hrob byl 20 centimetrů pod povrchem, nikomu nedovolíme, aby po našich hrobech šlapal,“ řekl Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu.

Muzeum chce v září vyhlásit architektonickou soutěž na podobu památníku romského holokaustu. Výsledky mají být příští rok, kdy je v plánu i demolice nedalekého vepřína. Památník by se měl začít stavět v roce 2021, areál chce Muzeum romské kultury otevřít v roce 2023.