Stát prodává za 4,3 milionu zchátralé vojenské cvičiště u Budějovic

  11:23aktualizováno  11:23
Za 4,3 milionu si může kdokoli koupit zchátralé vojenské cvičiště u Českých Budějovic. Pozemek o rozloze zhruba tisíc metrů čtverečních je poblíž Homolí na Českobudějovicku. Bývalý vojenský areál nabízí k prodeji Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (UZSVM).

Areál je poblíž letiště u Plané. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pozemek zarostlý nálety se dvěma zdevastovanými objekty sousedí s jinou podobnou lokalitou v lesích západně od dříve vojenského dnes civilního letiště v Plané. Oba opustila armáda po roce 1990 a oba rychle zchátraly.

Zhruba tisíc metrů čtverečních velký pozemek v lese byl původně cvičištěm strakonického vojenského útvaru. Má dvoupodlažní ubytovnu, nefunkční čističku odpadních vod a torzo trafostanice. Příjezd k němu vede lesem po cestě z panelů. Úřad nemovitost nabízí ve druhém kole aukce za vyvolávací cenu 4,33 milionu korun. Podle místních obyvatel za 28 let obrovsky zpustnul.

„Od ministerstva obrany jsme ho převzali v roce 2015. Postupně jsme ho nabízeli státním institucím včetně Ředitelství silnic a dálnic. Odmítli ho všichni, i zastupitelé Homolí. Přistoupili jsme proto k vyhlášení výběrového řízení s aukcí,“ vysvětlil mluvčí UZSVM Radek Ležatka.

Před jedenácti lety to vypadalo, že se areál v lese na katastrech Homolí a Lipí dočká využití. Od ministerstva obrany si ho tehdy pronajal bývalý vojenský pilot Milan Hora.

„Plánoval jsem tam stavbu zábavního a rekreačního centra pro děti. Investoval jsem spoustu peněz do oprav. Obnovil jsem rozvody elektřiny, čističku, opravil ploty,“ vypočítává dnes Hora.

Po pár letech se ale s vlastníkem rozešel ve zlém. Tvrdí, že dostal výpověď v době, kdy projekt postupoval a kdy chtěl areál odkoupit. Výběrové řízení dokonce vyhrál, ale armáda ho zrušila. Podle Hory promrhala spousty peněz.

Sousední areál čistí obec Homole

O devastaci rozsáhlého armádního majetku poblíž letiště na katastru Homolí a Lipí psala MF DNES už před více než deseti lety. Větší areál s názvem Nová kasárna Homole stavělo ministerstvo obrany v 80. letech minulého století jako protiletadlovou raketovou základnu.

Na ploše dvaceti hektarů zůstalo 26 nedodělaných paneláků, které se staly rejdištěm zlodějů. Stát přišel o stovky milionů korun. „Areál občas kontrolujeme,“ sdělil tehdy za ministerstvo obrany Jan Pejšek.

Po medializaci kauzy ministerstvo převedlo areál na Jihočeský kraj a ten ho předal obci Homole. Ta už druhým rokem pokračuje v čištění a planýrování pozemku, za které platí soukromé demoliční firmě statisíce korun. „Naštěstí jsou už práce před dokončením. O tom, jak pozemek využijeme, ještě nemáme jasno,“ uvedla místostarostka Homolí Marie Štěpánková.

Poznamenala, že právě nabízené vedlejší cvičiště na kraji jejich katastru určitě koupit nechtějí, protože mají starostí s bývalými kasárny až nad hlavu.

O areál Nových kasáren mělo přitom ještě před rokem zájem ministerstvo spravedlnosti. Mluvilo se o tom, že na místě vznikne věznice. Generální ředitelství vězeňské správy dokonce pozemek vytipovalo jako jednu z možných lokalit stavby. V současnosti se ale jeho pozornost soustředila k Táboru, na bývalé letiště Všechov.

„Dnes už jeho zájem o nás pominul,“ říká Štěpánková, která s vězeňskou správou jednala.

Podle mluvčí vězeňské správy Petry Kučerové je aktuálně mezi vytipovanými místy právě lokalita u Tábora. „Jižní Čechy jsou pro nás zajímavé, protože zde máme jedinou věznici. Případných míst pro stavbu je ale víc,“ řekla Kučerová.

Názor, že státní instituce dobře nehospodaří s nemovitým majetkem, má i ředitelka UZSVM Kateřina Arajmu.

„Na základě usnesení vlády nám měla ministerstva za sebe a podřízené organizace sdělit, jaké nemovitosti jsou pro ně nepotřebné a určené k převodu na nás. Vybraly 6 690 nemovitostí. Je nám známo, že těch nepotřebných je mnohem více,“ tvrdí Arajmu.

Poslední inventura našla jen v jižních Čechách 298 špatně využívaných nemovitostí v držení státních organizací, které přejdou na UZSVM. Ten je postupně nabídne zájemcům. Týká se to například rekreačních zařízení v Horní Pěně a ve Stráži nad Nežárkou na Jindřichohradecku nebo garáží v Táboře. Ukončit převody všech vytipovaných ekonomicky nevýhodných nemovitostí chce úřad do roku 2025.

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Hráči Vsetína se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Kladnu.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Další z rubriky

Říkali mi Leni přeložili i do japonštiny. Bezděková knihu napsala za tři týdny

V roce 1997 oslavila Zdeňka Bezděková devadesátiny. Popřát jí přišel i tehdejší...

Letos uplyne dvacet let od úmrtí českobudějovické spisovatelky a pedagožky Zdeňky Bezděkové. Studovala na Univerzitě...

Největší odměnou je led plný spokojených dětí, říká trenérka krasobruslení

Barbara Dufková si cení sošky, kterou dostala v soutěži Díky trenére. Chce, aby...

Šestadvacetiletá Barbara Dufková strávila většinu svého života na ledě. Dříve závodila, pak založila a dodnes vede v...

Myslel jsem, že mě podvádí, řekl muž obžalovaný z pobodání přítelkyně

Ilustrační snímek

Krajský soud v Táboře začal ve středu projednávat případ čtyřiatřicetiletého Martina Charváta, který je obžalován z...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ KVALITY – STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz