Poslední čtvrt miliardy korun, a letiště v Plané bude hotové

  9:22
Za půl roku má být dokončena proměna Letiště České Budějovice. Pak musí jeho vedení získat licenci pro veřejný mezinárodní provoz. V areálu vznikne i velké odpočívadlo pro řidiče kamionů.

Společnost už dokončuje terminál pro cestující v Plané. Na ranveji se také uskutečnila zkouška osvětlení. | foto: Jihočeské letiště ČB

Z kopců okolo Českých Budějovic se při prosincových večerech nabízel nový zajímavý pohled. Po 13 letech se opět rozsvítila ranvej letiště. Osvětlení, tehdy ještě armádní, naposledy zářilo v roce 2005, teď ho při modernizaci celého areálu v Plané nahradilo nové. Navigační i světelné zařízení už má za sebou první zkoušky.

Dál tak pokračuje rozsáhlá přestavba Letiště České Budějovice, která vyvrcholí příští rok. „Do poloviny roku 2019 by mělo být hotovo,“ potvrdila mluvčí letiště Martina Vodičková.

Letiště už může počítat s krajskými i městskými penězi. Na modernizaci je v jihočeském rozpočtu připraveno 255 milionů korun. Budějovice přidají především na provoz dalších 26 milionů korun, což při prosincovém schvalování vzbudilo vášnivou debatu, protože to někteří zastupitelé považují za zbytečně utracené peníze.

Přímo v areálu už je velmi dobře rozpoznatelný terminál pro cestující, který se začíná blížit finální podobě. Společnost Hochtief CZ, která je zhotovitelem této hlavní etapy modernizace, postavila také technickou budovu, kde budou parkovat třeba samohybné nástupní schody k letadlům. Součástí je i navigace a další zařízení. Vše za 495 milionů korun.

V roce 2020 by měl areál začít fungovat jako mezinárodní veřejný letecký přístav. „Ve chvíli, kdy dokončíme stavbu, může začít nezbytný proces certifikace,“ pokračovala Vodičková. Trvat může přibližně jeden rok.

„Všechny nainstalované věci, například bezpečnostní rámy, kontrola zavazadel, detektory kovů, musí splňovat normy pro provoz civilního letectví podle nejvyšších evropských zákonů,“ uvedl ředitel letiště Ladislav Ondřich.

Vedení společnosti se také v uplynulých měsících potýkalo s vážným problémem. Více než dva roky probíhal tendr na poskytovatele letových provozních služeb.

„To je ten, kdo vám letadla přivede na zem. Soutěž jsme vyhlásili, měli několik jednání se státním podnikem Řízení letového provozu ČR. Dopisem z jara letošního roku nám oznámili, že u nás nejsou schopni v požadovaném termínu poskytovat své služby a tendru se vzdávají,“ sdělil před časem Ondřich.

Potíž je, že Řízení letového provozu je jediný podnik svého druhu v republice. „Na část provozu máme vlastní dispečery, ale ten nejvyšší level dělá jen ŘLP. Bez nich bychom byli znevýhodnění oproti ostatním,“ vysvětlil ředitel. Po dalších jednáních to však vypadá dobře a řízení bude ve spolupráci s ŘLP zajištěné. Ještě v lednu se mají uskutečnit další schůzky.

Letiště se i po proměně nebude moci spoléhat jen na létání, ale bude na něj potřeba navázat i další služby. Také proto kraj letos za 143 milionů korun koupil od státu 42 pozemků a 41 opuštěných staveb na 18 hektarech v dolní části areálu blízko silnice E55. Teď pro ně hledá využití.

„Mělo by tam být odstavné parkoviště se zázemím pro kamiony a řidiče,“ upozornila hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). Zmínila, že se také vyjednává o tom, že by v místě fungovala letecká škola.

Krajské město s hejtmanstvím jsou napůl vlastníky společnosti Jihočeské letiště České Budějovice, která areál spravuje. Veškerý majetek je kraje. A právě to se pravidelně stává středobodem diskusí budějovických zastupitelů.

„Je nepříjemné, že se projekt protáhl a musíme do něj stále vkládat peníze, ale je správná filozofie, že má kraj letiště. Je třeba se dívat do budoucnosti. Asi se tu nebude startovat dvakrát denně do turistických destinací, ale letecká doprava bude žádaná,“ sdělil náměstek primátora František Konečný (ANO).

Další náměstek Tomáš Bouzek (TOP 09) připomenul, že je problém v systému. „Nemovitosti jsou kraje a společnost je prázdnou skořápkou, která nemá příliš movitých věcí. Je špatně, že se tak dlouho lily peníze do společnosti, kde jsou vysoké personální náklady. Mohly se navýšit až před rozběhnutím letiště,“ konstatoval Bouzek.

Opoziční zastupitel Martin Kuba (ODS) pak požádal, aby vedení města do března předložilo ekonomickou studii letiště pro roky 2020 až 2025. „Abychom věděli, co nám může přinést. Nebyl bych takový optimista, jak uvádí čerstvý krajský dokument ohledně počtu velkých letadel,“ reagoval Kuba.

Po dokončení se Budějovice zařadí mezi mezinárodní letiště, jako jsou Ostrava, Pardubice a Karlovy Vary. Budou připravené na odbavení středně velkých dopravních letadel včetně zajištění charterových či obchodních letů.

20. července 2018

Autor:
  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

U Třeboně řidiče při předjíždění zaskočilo odbočující auto, zranilo se pět lidí

Při vážné dopravní nehodě nedaleko Přeseky u Třeboně na Jindřichohradecku se dopoledne zranilo pět lidí. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému a vzlétl i vrtulník....

19. července 2024  13:44

Precizní milimetrová práce. Betonáři mají na mostě přes Orlík hotovou nejtěžší část

To nejhorší mají stavební dělníci za sebou. Zbývající horní část nosné konstrukce nového železničního mostu přes Orlickou přehradu u Červené nad Vltavou se jim podařilo zdárně dobetonovat a k...

19. července 2024  11:11

Podolski je legenda i normální kluk. Hellebrand o hvězdě i polském začátku

Přestože se vydal na své první zahraniční angažmá, domů do Zlína to má blíž, než když naposledy působil v Budějovicích. Fotbalový záložník Patrik Hellebrand se těší na start nové sezony v polském...

19. července 2024  8:10

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...