Poslední čtvrt miliardy korun, a letiště v Plané bude hotové

  9:22
Za půl roku má být dokončena proměna Letiště České Budějovice. Pak musí jeho vedení získat licenci pro veřejný mezinárodní provoz. V areálu vznikne i velké odpočívadlo pro řidiče kamionů.

Společnost už dokončuje terminál pro cestující v Plané. Na ranveji se také uskutečnila zkouška osvětlení. | foto: Jihočeské letiště ČB

Z kopců okolo Českých Budějovic se při prosincových večerech nabízel nový zajímavý pohled. Po 13 letech se opět rozsvítila ranvej letiště. Osvětlení, tehdy ještě armádní, naposledy zářilo v roce 2005, teď ho při modernizaci celého areálu v Plané nahradilo nové. Navigační i světelné zařízení už má za sebou první zkoušky.

Dál tak pokračuje rozsáhlá přestavba Letiště České Budějovice, která vyvrcholí příští rok. „Do poloviny roku 2019 by mělo být hotovo,“ potvrdila mluvčí letiště Martina Vodičková.

Letiště už může počítat s krajskými i městskými penězi. Na modernizaci je v jihočeském rozpočtu připraveno 255 milionů korun. Budějovice přidají především na provoz dalších 26 milionů korun, což při prosincovém schvalování vzbudilo vášnivou debatu, protože to někteří zastupitelé považují za zbytečně utracené peníze.

Přímo v areálu už je velmi dobře rozpoznatelný terminál pro cestující, který se začíná blížit finální podobě. Společnost Hochtief CZ, která je zhotovitelem této hlavní etapy modernizace, postavila také technickou budovu, kde budou parkovat třeba samohybné nástupní schody k letadlům. Součástí je i navigace a další zařízení. Vše za 495 milionů korun.

V roce 2020 by měl areál začít fungovat jako mezinárodní veřejný letecký přístav. „Ve chvíli, kdy dokončíme stavbu, může začít nezbytný proces certifikace,“ pokračovala Vodičková. Trvat může přibližně jeden rok.

„Všechny nainstalované věci, například bezpečnostní rámy, kontrola zavazadel, detektory kovů, musí splňovat normy pro provoz civilního letectví podle nejvyšších evropských zákonů,“ uvedl ředitel letiště Ladislav Ondřich.

Vedení společnosti se také v uplynulých měsících potýkalo s vážným problémem. Více než dva roky probíhal tendr na poskytovatele letových provozních služeb.

„To je ten, kdo vám letadla přivede na zem. Soutěž jsme vyhlásili, měli několik jednání se státním podnikem Řízení letového provozu ČR. Dopisem z jara letošního roku nám oznámili, že u nás nejsou schopni v požadovaném termínu poskytovat své služby a tendru se vzdávají,“ sdělil před časem Ondřich.

Potíž je, že Řízení letového provozu je jediný podnik svého druhu v republice. „Na část provozu máme vlastní dispečery, ale ten nejvyšší level dělá jen ŘLP. Bez nich bychom byli znevýhodnění oproti ostatním,“ vysvětlil ředitel. Po dalších jednáních to však vypadá dobře a řízení bude ve spolupráci s ŘLP zajištěné. Ještě v lednu se mají uskutečnit další schůzky.

Letiště se i po proměně nebude moci spoléhat jen na létání, ale bude na něj potřeba navázat i další služby. Také proto kraj letos za 143 milionů korun koupil od státu 42 pozemků a 41 opuštěných staveb na 18 hektarech v dolní části areálu blízko silnice E55. Teď pro ně hledá využití.

„Mělo by tam být odstavné parkoviště se zázemím pro kamiony a řidiče,“ upozornila hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). Zmínila, že se také vyjednává o tom, že by v místě fungovala letecká škola.

Krajské město s hejtmanstvím jsou napůl vlastníky společnosti Jihočeské letiště České Budějovice, která areál spravuje. Veškerý majetek je kraje. A právě to se pravidelně stává středobodem diskusí budějovických zastupitelů.

„Je nepříjemné, že se projekt protáhl a musíme do něj stále vkládat peníze, ale je správná filozofie, že má kraj letiště. Je třeba se dívat do budoucnosti. Asi se tu nebude startovat dvakrát denně do turistických destinací, ale letecká doprava bude žádaná,“ sdělil náměstek primátora František Konečný (ANO).

Další náměstek Tomáš Bouzek (TOP 09) připomenul, že je problém v systému. „Nemovitosti jsou kraje a společnost je prázdnou skořápkou, která nemá příliš movitých věcí. Je špatně, že se tak dlouho lily peníze do společnosti, kde jsou vysoké personální náklady. Mohly se navýšit až před rozběhnutím letiště,“ konstatoval Bouzek.

Opoziční zastupitel Martin Kuba (ODS) pak požádal, aby vedení města do března předložilo ekonomickou studii letiště pro roky 2020 až 2025. „Abychom věděli, co nám může přinést. Nebyl bych takový optimista, jak uvádí čerstvý krajský dokument ohledně počtu velkých letadel,“ reagoval Kuba.

Po dokončení se Budějovice zařadí mezi mezinárodní letiště, jako jsou Ostrava, Pardubice a Karlovy Vary. Budou připravené na odbavení středně velkých dopravních letadel včetně zajištění charterových či obchodních letů.

20. července 2018

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel herec Martin Hruška, známý ze seriálů Modrava či Sedm schodů k moci

9. června 2024  12:23

Ve věku 56 let nečekaně zemřel herec Martin Hruška. O jeho úmrtí informovalo například Jihočeské...

Vandalové v Táboře shodili žulové desky z hradeb na cestu, strážníci ji zavřeli

10. června 2024  11:58

Žulové desky kryjící městské hradby v Táboře někdo shodil dolů na cestu, která prochází bývalou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Nové Bystřici se bude stavět obchvat, lidé o tom rozhodli v referendu

8. června 2024  20:01

Obyvatelé Nové Bystřice na Jindřichohradecku, která má asi 3200 obyvatel, v sobotu referendu...

Nikola Bartůšek se chce v europarlamentu věnovat migrační a návratové politice

10. června 2024  16:03

Studovala na univerzitě ve finském Tampere i v rakouském Linci. Pak deset let pracovala v terénu a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Opilý řidič trefil strom, na rozdíl od dvou spolujezdců vyvázl bez zranění

6. června 2024  15:43

Řidič BMW havaroval ve středu večer v Třeboni na Jindřichohradecku. Náraz do stromu zdemoloval...

Sportovní areál u táborské střední školy zmodernizují za 80 milionů

13. června 2024  11:57

Sportovní areál u táborské Střední školy obchodu, služeb a řemesel má nejlepší roky dávno za sebou....

Druhá sezona budějovického letiště je v plném proudu, nejvíc láká Turecko

13. června 2024  9:16

Přílety na Letiště České Budějovice stále lákají, stovky lidí vyhlížejí stroje blížící se od...

Šelmy odebrané z nevyhovujících chovů najdou nový domov v táborské zoo

12. června 2024  15:42

Mohou se vykoupat v automaticky čištěném jezírku, poškrábat si kožich o několik kmenů stromů,...

Na Strakonické v Budějovicích zavřou lávku a přidají přechod se semafory

12. června 2024  12:26

Už v pátek začne rekonstrukce hodně využívané lávky přes Strakonickou ulici na sídlišti Vltava v...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...