Blamáž na budějovickém letišti: stožár musí zbourat, pak ho zase postaví

  8:19aktualizováno  8:19
Hodně podivný příběh se v těchto dnech odehrává na Letišti České Budějovice. Jeho vlastníci Jihočeský kraj a město České Budějovice už mají i tak dost starostí, aby ho po nedávno skončené miliardové modernizaci dokázali uvést do provozu, a teď se jim ještě do cesty postavil stožár.

Je to stavba poblíž hlavní dráhy, která je nezbytnou součástí nového navigačního systému. Jenže ten ještě nemá potřebné certifikace, a tak tam kvůli tomu nemohou vzlétat a přistávat větší letadla. Podle zástupců Jihočeského kraje je to dané podmínkami Úřadu pro civilní letectví.

Hejtmanství tak nezbývá než se dohodnout na dočasném odstranění stožáru a opětovném postavení. Přitom stojí teprve několik měsíců.

Na jednání krajského zastupitelstva minulý týden toto téma otevřel opoziční zastupitel František Konečný (ANO).

„Pro mě je to naprosto nepochopitelné, ale úřady rozhodující o zprovoznění letiště si tuto podmínku daly. Nerozumím. Postavím stožár, protože je nutný, teď ho zbouráme, abychom získali certifikaci, pak ho opět postavíme,“ divil se Konečný.

Fotogalerie

Hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) jeho informaci potvrdila.

„Nově postavený stožár je součástí navigačního systému. Nicméně my zatím podle nového systému nelétáme, protože není schválen a certifikován. Pro velká letadla je ale stožár překážkou k tomu, aby mohla létat na Letiště České Budějovice. My je tam však potřebujeme z důvodu zkušebního provozu, který je součástí certifikačního procesu. Takže nás čeká demontáž,“ vysvětlila Stráská.

Až k tomu dojde a větší letadla dostatečně otestují modernizované letiště a areál dostane další povolovací razítka, bude možné vrátit stožár zpátky a létat už za pomoci nové navigace.

Každého napadne, proč se s jeho stavbou nepočkalo. Podle reakce kraje byla stavba součástí finální etapy modernizace za více než půl miliardy, ale v tu dobu nikdo nevěděl, že bude při následném certifikování překážkou.

Kolik bude demontáž a opětovné složení stát, není jisté. Ale může to být částka za statisíce až milion. Kraj bude rozebrání teprve ladit se zhotovitelem.

Letiště České Budějovice

První etapa modernizace letiště začala na konci roku 2009. Součástí akce za více než 60 milionů byla přestavba jedné z budov, rekonstrukce se dočkala i řídicí věž. Modernizace postupovala oplocením areálu, vzniklo bezpečnostní centrum. Náklady byly dalších 122 milionů. Na konci roku 2017 začala hlavní etapa obnovy za půl miliardy. Její součástí byla výstavbu terminálu, radionavigace a světelná navigace, stavba parkoviště pro cestující, zázemí pro zabezpečení leteckého provozu a další. Nyní se pracuje na certifikaci pro veřejný mezinárodní provoz. Licenci uděluje Úřad pro civilní letectví.

Finální část modernizace měla na starost společnost Hochtief CZ. Hejtmanka předpokládá, že by se vše mohlo stihnout přes zimu. Ještě o tom bude rozhodovat vedení kraje.

Mluvčí letiště Martina Vodičková potvrdila, že nyní je v areálu možný pouze provoz podle kódového označení 2B, což je například pro ultralehká letadla. Pro zkušební provoz je potřeba označení 4C. „To je pro stroje s rozpětím křídel do 36 metrů, což už jsou například i boeingy,“ doplnila Vodičková.

Od konce června do konce září se podle informační zprávy pro zastupitele uskutečnilo na letišti 3 042 vzletů či přistání, přičemž 294 bylo mezinárodních.

Město bude asi dál platit

Dál pokračuje proces hledání strategického partnera, který má pomoci ekonomice areálu, aby ho nebylo nutné ročně dotovat desítkami milionů korun.

Zájem o využívání letiště mají podle hejtmanky také společnosti, které se zabývají leteckým výcvikem. „I proto se musíme snažit, aby se podařilo dokončit potřebné certifikace co nejdříve a areál se mohl využívat naplno,“ dodala.

V tu chvíli už u toho nemusí být město České Budějovice. To s krajem napůl vlastní společnost Jihočeské letiště České Budějovice, která areál spravuje a řídí. Na hejtmanství připravují podklady, za jakých podmínek by mohlo od města padesátiprocentní podíl odkoupit. To už totiž nemá takový zájem, aby každoročně dotovalo provoz společnosti desítkami milionů, když majetek vlastní pouze kraj.

Jenže příprava dokumentů se vleče, a tak zřejmě město ještě příští rok nějakou částkou přispěje. Celoroční dotace má být 72 milionů korun.

„Jednou z možností je úprava, kdy by se platba rozdělila na čtvrtletí a nebylo by pak nutné hradit ji celou, pokud by došlo k převodu a vyplacení podílu,“ vysvětlil primátor Jiří Svoboda (ANO). O všem bude ještě jednat vedení města a také rozhodovat zastupitelstvo.

Autor:
  • Nejčtenější

Sparta - Budějovice 3:3, domácí třikrát prohrávali, bod zařídili náhradníci

Třikrát prohrávali, pokaždé vyrovnali. Potlesk však sparťanské fotbalisty za vůli nevyprovázel. V předehrávce 17. kola...

Jaká zrada? Jaká žaloba? Velký talent se vrací z Ameriky do USK

Basketbalová reprezentantka Veronika Voráčková se z Ameriky vrací do mistrovského celku ZVVZ USK Praha. Dvacetiletá...

Kůrovec zahubí i unikátní chůdovitý smrk, který na Šumavě roste 300 let

Kůrovcová kalamita zasáhla i Boubínský prales na Šumavě a v něm starý atypický smrk, který je výjimečný svým růstem. Z...

Opilý mladík boural cestou z maturitního plesu, motor letěl dvě stě metrů

Vážná nehoda se stala o víkendu v Plané nad Lužnicí na Táborsku. Opilý mladík, který jel z maturitního plesu, tam při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padl zákaz těžby v Boubínském pralese, lesníci mohou kácet kůrovcové stromy

Lesníci státních Lesů ČR mohou vzít pily a vyrazit do Boubínského pralesa kácet kůrovcem napadené stromy. Správa...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Úpravy v husitském kostele v Táboře začaly bez stavebního povolení

Hned na samém počátku museli představitelé Církve československé husitské skončit s rekonstrukcí svého táborského...

Majitelé lomu postavili obchvat, aby k nim kamiony nejezdily přes Ševětín

Málo vídaná věc se podařila v Ševětíně na Českobudějovicku. Městys má hotový obchvat, který postavila za vlastní peníze...

Opravená silnice u Lipna se má v noci zavírat kvůli zvěři, obce protestují

Nově opravená část silnice z Nové Pece na hraniční přechod Zadní Zvonková - Schöneben má být kvůli ochraně zvěře od...

Táborští chtějí navždy zrušit plány na věznici, projekt odmítli i peticí

Jihočeský kraj a jeho Zásady územního rozvoje stále počítají s tím, že ve Všechově u Tábora může vzniknout věznice....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz