Hejtmanství již poněkolikáté hledá partnera pro letiště v Budějovicích

  16:35aktualizováno  16:35
Zatímco na Letišti České Budějovice vrcholí modernizace za půl miliardy korun, Jihočeský kraj pro něj chce znovu hledat strategického partnera, který má zajistit úspěšné fungování. Pomoci mu má i poradenská společnost. Někteří politici varují před Ruskem.

Společnost už dokončuje terminál pro cestující v Plané. Na ranveji se také uskutečnila zkouška osvětlení. | foto: Jihočeské letiště ČB

Přímo u ranveje Letiště České Budějovice se odehrává řada zajímavých věcí, opodál září nový terminál, ale ještě důležitější věci se budou dít v zákulisí.

Jihočeský kraj startuje další kolo hledání strategického partnera, který má pomoci k tomu, aby se letišti v budoucnu ekonomicky dařilo a aby nebylo nutné ho stále dotovat desítkami milionů ročně.

Už v roce 2013 se tehdejší jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) netajil tím, že by oním partnerem mohla být ruská společnost. Po dvou letech však bylo vše jinak, kurs se otočil na západ a mluvilo se o spolupráci s Belgičany. Ani to nedopadlo.

Všichni partneři chtěli vidět výsledky přímo na letišti a skutečnost, že je z něj mezinárodní veřejný přístav s plným vybavením. To vše by měl areál po dokončení půlmiliardové modernizace nabídnout příští rok.

Po dlouhých sedmi letech je v hledání partnera kraj stále na startovní čáře. Neposunul se. Proto bude nyní hledat firmu, která by pro něj měla partnera najít.

Jak kraj hledá partnera

17. 1. 2012, Ladislav Ondřich, ředitel letiště: „Upřednostňujeme, aby náš partner byl letiště, nebo letecká společnost a aby nám otevřel cestu k jeho provozování.“
Jiří Zimola (ČSSD), hejtman kraje: „Navrhl jsem aktivně vstoupit do jednání s potenciálními strategickými partnery, s nimiž jsme v minulosti absolvovali nezávazná jednání.“

8. 2. 2012, Václav Král (ODS), krajský radní: „Ve vedení kraje zvažujeme, že budeme hledat poradce, který nám pomůže vybrat partnera.“

5. 10. 2013, Zimola: „Osobně jednám se zájemci a myslím, že jsme na dobré cestě.“

12. 12. 2014, Ondřich: „O strategickém partnerovi jsem s vedením kraje dvakrát jednal v Rusku.“

17. 12. 2015, Zimola: „Nově se rýsuje partnerství s letištěm v Lutychu.“

4. 7. 2016, Zimola: „Mnozí by chtěli slyšet, kdo to je a jak jsou jednání daleko, ale to zatím nemohu říct.“

„Předpokládám, že na přelomu února a března vyhlásíme výběrové řízení na poradce, který by pomohl s dalším postupem,“ nastínil vicehejtman Josef Knot (TOP 09). Očekává, že pomocníkem bude jeden z největších hráčů v oblasti poradenství na českém trhu. Činnost této firmy a příprava pro vstup partnera bude stát podle odhadů miliony korun.

Podle informací MF DNES ale také na kraji uvažují o angažování člověka z politického prostředí, který by měl být tím poradcem pro další směřování letiště.

Jednou z možností dalšího fungování například je, že by do akciové společnosti Jihočeské letiště České Budějovice, která areál spravuje, vstoupil nový partner. Dnes jsou akcionáři napůl Jihočeský kraj a město České Budějovice, přičemž pouze kraji patří pozemky a majetek.

Na hejtmanství při prosincovém zastupitelstvu tak mimo jiné zaznělo, že úřad nemá zkušenosti s majetkem a jeho prodejem v hodnotě jedné miliardy, a proto je potřeba najmout poradenskou společnost.

„Poradce by měl definovat ekonomické a právní podmínky, za kterých by bylo možné nechat strategického partnera do společnosti vstoupit,“ konstatovala před zastupiteli hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

V této souvislosti náměstek budějovického primátora a jihočeský zastupitel Tomáš Bouzek (TOP 09) apeloval, aby partner nebyl z Ruska, považuje to v současnosti za rizikovou věc. „Při hledání bychom měli respektovat i aktuální poznatky Bezpečnostní informační služby. Neměly by být snižovány závěry poznatků našich tajných služeb,“ upozornil Bouzek.

Podle Knota může zůstat tato otázka otevřená a případné zájemce by tímto způsobem neomezoval. Stráská pak doplnila, že předpokládá, že tajné služby budou tak jako tak sledovat, jakého partnera si bude letiště vybírat.

Další zastupitelé chtějí, aby dostali k dispozici ekonomickou studii letiště s výhledem do roku 2025. První k tomu vyzval Martin Kuba (ODS).

„Současné pohledy vypadají až příliš optimisticky. Chtěl bych mít podrobnější a dostatečně podložené podklady,“ sdělil Kuba. Materiál žádal představit nejpozději do dubnového jednání zastupitelů a přidali se k němu i další politici.

Letiště České Budějovice se rozkládá jižně od krajského města.

Letiště České Budějovice se rozkládá jižně od krajského města.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nejčtenější

Hejtmanství platilo miliony za kampaň proti kůrovci PR agentuře pracující pro Zimolu

Pohled na šumavské lesy z rozhledny na Poledníku.

Více než dva miliony korun za kampaň proti kůrovci zaplatilo jihočeské hejtmanství agentuře, která dělala PR...

Sám sobě se hnusím, říká souzený. Podle znalce rozbil oběti lebku mačetou

Českobudějovický krajský soud začal projednávat vraždu muže, která se odehrála...

Lednovou vraždu mačetou v chatce u Truskovic na Strakonicku začal projednávat českobudějovický krajský soud....

Budějovice - Slavia 0:3, výhra po velké převaze, góly padaly po pauze

Slávista David Hovorka hlavičkuje po rohovém kopu.

Hra na jednu bránu, spousta střel a nakonec tři góly. Slávističtí fotbalisté v předehrávce 6. kola Fortuna ligy za tři...

Znásilnil mě chlap mluvící německy, oznámil muž. Ve skutečnosti byl nevěrný

Policejní zásah proti zabarikádovanému muži na okraji Chrudimi (28. srpna 2018)

Původně vážné oznámení o znásilnění se v Českých Velenicích na Jindřichohradecku změnilo v kuriózní případ, který...

Hejtmanka porušila své předpisy, když zaúkolovala agenturu blízkou Zimolovi

Bývalá stanice pohraniční stráže, která nyní slouží jako rozhledna, se tyčí na...

Kontroverze kolem kampaně proti kůrovci pokračují. Jihočeský kraj 2,1 milionu vyplatil bez řádného tendru agentuře,...

Další z rubriky

Otevřené dveře vlaku vystrašily cestující. Je to chyba, přiznávají dráhy

Dveře nebyly řádně zabezpečené.

Cestující ve vlaku na trati mezi Veselím nad Lužnici a Českými Velenicemi byli hodně překvapení a rozčílení. Po...

Před šesti sty lety vypálili Písečtí místní klášter, připomíná výstava

Prácheňské muzeum v Písku připomíná výstavou 600 let od vypálení místního...

Byl 20. srpen roku 1419, když rozvášněný dav píseckých obyvatel zničil tamní dominikánský klášter a zavraždil většinu...

Vandal udělal zmatky na stavbě silnice, vytrhal kolíky a změnil její trasu

Silnice povede kolem místní části Měšice.

Dlouhodobé protesty proti stavbě spojky Chýnovské a Vožické ulice v Táboře zjevně pokračují i po zahájení prací. Jen co...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz