Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

V lesních školkách je kvůli kůrovcové kalamitě větší zájem o listnáče

  9:09aktualizováno  9:09
Lesní školky kvůli kůrovcové kalamitě vysazují více stromů, protože hospodáři ve velkém zalesňují holiny. Roste zájem o listnáče. Některé školky likvidují sazenice smrků, kvůli malé poptávce počítají ztráty.

Jednatel společnosti Pexídr a zároveň člen představenstva Sdružení pěstitelů vánočních stromků Jiří Pexídr. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Naopak sazenice žádaných druhů, hlavně listnáčů, jsou stále dražší.

„Navýšení ceny za sazenice je letos zhruba o sedm až deset procent. Drobný nárůst můžeme očekávat i příští rok,“ potvrzuje Jiří Pexídr, jednatel lesní školky Pexidr, jež stromy pěstuje na dvaceti hektarech u Protivína.

Fotogalerie

„Na zvýšenou poptávku se připravujeme tak, že jsme naseli dvojnásobek až trojnásobek oproti předchozím rokům,“ říká Pexídr, jenž je zároveň členem předsednictva Sdružení lesních školkařů ČR.

Firmy předpokládají, že na jaře příštího roku bude dočasný nedostatek sazenic.

 Situaci způsobuje to, že zákazníci odebírali sazenice už letos na podzim, přestože je původně měli vyzvedávat právě až na jaře.

„Lesníci si plochy připravili přes léto, na podzim pak měli příhodné počasí pro zalesňování. Proto jsme sazenice expedovali už nyní. Počítali jsme s tím a měli nasazeno více. Spíše máme obavy, aby při současných nízkých cenách dřeva měli hospodáři dostatek financí nejen na sazenice, ale i práce spojené s jejich zasazováním,“ uvažuje.

V lesních školkách jsou k mání různé druhy stromů. Borovice tu předtím, než si pro ně někdo přijede, rostou dva roky. Smrk většinou tři až čtyři roky, jedle čtyři až šest let.

Pak jsou tu listnáče. Sazenice dubu roste dva roky, stejně jako lípa. Buk může zůstat ve školce ještě o rok déle. Obecně roste zájem o buk a dub. Někteří lesníci začínají při kalamitě smrky opomíjet.

Na smrku je závislé stavebnictví

Produkce lesních školek se tak zvyšuje hlavně kvůli listnáčům.

„Odběratelé je začnou postupně preferovat. Myslím, že je to ale způsobené spíše různými kampaněmi nebo neznalostí. Když bude v lesích většina listnatých stromů, objeví se škůdce, který požere i je. Do české krajiny smrk zkrátka patří. Je na něm navíc závislé naše stavebnictví, když se nebude sázet, za pár let z toho může být problém,“ upozorňuje Pexídr. Dodává, že společnosti, kterou vede, prodeje smrku neklesají, naopak rostou.

V jiné situaci jsou lesní školky společnosti Wotan Forrest, která jich na jihu Čech provozuje několik. Sazenice smrků musí kvůli malému odbytu dokonce likvidovat.

„Počty zlikvidovaných sazenic jdou až do milionů. Buď se pálí, nebo jdou na kompost nebo do drtičů,“ vysvětluje Helena Veselá z lesní školy Wotan Forrest ve Dvorech nad Lužnicí na Jindřichohradecku.

Podle Veselé malý prodej smrků způsobuje finanční ztráty. „I když má smrček třeba 30 centimetrů, tak se teď moc nekupuje. Tak se nechá další a další rok a pak už přeroste metr. Tím pádem je moc vysoký na sázení. Sazenička je nějak ohodnocená, pěstuje se a pak ji najednou musíte vyhodit bez výnosu,“ popisuje situaci Veselá.

Smrky teď lesníci více nahrazují listnáči. Kupují třeba duby, buky, javory nebo lípy. Poptávka poroste. Nakolik budou moci lesní školky plnit požadavky, se odvíjí i od toho, zda budou takzvané semenné roky. Každý rok totiž stromy nemají vysokou plodnost, v takovém případě pak není dostatek osiva.

Podzimní vysazování podnikli i ve Lhenicích na Prachaticku. Na výzvu s pracemi na holinách slyšeli obyvatelé, pomáhali zaměstnanci obce, zapojili se i hasiči, myslivci nebo sportovci. Někdo přímo vysazoval, jiný uklízel větve.

Předminulý týden skončili. Počasí od října prý výsadbě přálo. „Sazenice jsme ze školky sehnali bez problémů. Ti, kteří odebírají každý rok, pro ty stromky jsou. Brali jsme buk, jedli, smrk, douglasku, modřín a borovici. Převažoval však právě buk. Snažíme se udělat takový mix, smíšený les. Odebrali jsme letos něco přes patnáct tisíc sazenic,“ vypočítává Vladimír Filip, správce lhenických obecních lesů.

Autor:

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Člen ostrahy strakonické Billy je nakažený. Čtyři zaměstnanci v karanténě

V jedné z prodejen obchodního řetězce Billa ve Strakonicích pracoval nakažený koronavirem. Šlo o zaměstnance najaté...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékař z krumlovské nemocnice má pozitivní test, do karantény jdou kolegové

V českokrumlovské nemocnici o víkendu ordinoval lékař, který měl později pozitivní test na koronavirus. Do karantény...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Březnové mrazy ovlivní sklizeň jihočeských ovocnářů, bylo i minus dvanáct

Sady jihočeských ovocnářů zastihly ve druhé polovině března noční a ranní mrazy. Pěstitelé nyní zjišťují, jaké škody to...

Silničáři rozšíří kruhovou křižovatku u Budějovic, špunt na tahu od hranic

Řidiči ho pravidelně označují jako jedno z dopravně nejhorších míst na Českobudějovicku. Konečně se ale začíná měnit....

Místo cesty do Anglie pro ceny za džemy šije roušky a vyrábí dezinfekci

Do Anglie poslala vzorky svých citrusových marmelád. Pak se Jozefína Růžičková z Prachatic dozvěděla, že v celosvětové...

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

Najdete na iDNES.cz