Lanovka jezdí, plachetnice jsou na vodě. Letní sezona na Lipně začíná

  11:50aktualizováno  11:50
Letní sezona na Lipně se rozjíždí. Od pátku zahájil provoz kemp Modřín, od soboty jezdí lanovka na Kramolín, v půjčovnách kol, koloběžek a in-line bruslí měli o víkendu rušno. Na sezonu chystají kolem Lipna řadu novinek.

Plachetnice na Lipně | foto: Marek Podhora, MAFRA

Promenáda v Marině sice ještě nebyla v sobotu tak plná jako v létě, na Lipně se však už rekreují stovky rodin s malými dětmi. Na víkend přitáhlo teplé počasí další návštěvníky.

Rušno bylo u půjčoven kol, koloběžek a in-line bruslí i u pokladen na kramolínskou lanovku. Ta se rozjela po zimě poprvé právě v sobotu. První karavany a stany obsadily nejlepší místa kempu Modřín u vody.

„Přijeli jsme na víkend od pátku do neděle dvě rodiny s karavany. Počasí je úžasné, prohřejeme se, koukneme po okolí,“ libovala si na sedačce mezi rybářskými pruty v kempu Helena Vančurová z Nové Vsi u Českých Budějovic.

Fotogalerie

Spolu s kamarádkou nevěřícně sledovaly muže ve strakatých plavkách po kolena, který v poledne kousek od nich spokojeně plaval ve vodě teplé jen okolo pěti stupňů. Vzbudil rozruch také u asi desetičlenné party Rakušanů, která právě vyjížděla od svých karavanů na cyklistický výlet.

Na hladině se proháněly jen malé plachetnice, které měly na Lipně jachtařské závody. Hlavní sezona na vodě začne až v pátek, samozřejmě nejdřív pro lodě. Do koupací sezony to na oblíbené horské rekreační nádrži ještě pár týdnů potrvá, než se její voda stihne víc prohřát.

Vody je nyní v Lipně mnohem více než loni, kdy se lidé procházeli po obnažených březích. Majitelé plachetnic si museli dávat pozor, aby si při plavbě po jezeře neponičili loď o překážky, které jsou při běžném stavu hladiny ukryté pod vodou (více čtěte zde).

Novinky pro letní sezonu u Lipna

Majitelé lodí už mají napilno, jeřáb v Marině sundává ze suchého kotviště na parkovišti na vodu jednu loď za druhou. U jednoho z mol se hbitě otáčela na několika plachetnicích najednou skupina mužů a žena.

„Připravujeme lodě na sezonu, protože od 1. května už je pronajímáme. Před vyplutím je musíme uklidit, dát plachty, natřít spodek, udělat servis motoru. Příprava každé lodi trvá dva až tři dny,“ popsala Andrea Tomečková z Českých Budějovic, kterou živí pronajímání plachetnic na Lipně.

Stezka korunami stromů, akvapark a hopsárium jsou otevřené stále, spolu se spuštěním lanovky se v sobotu otevřela i půjčovna koloběžek. Nepřetržitě se půjčují kola, elektrokola a in-line brusle.

„Od 1. května otevřeme lanový park a bikepark a začneme půjčovat elektročluny a plachetnice,“ řekl mluvčí lipenského areálu Jiří Falout.

Novinkou v letní sezoně tu budou čtyři letní kurzy, které mohou v červenci a srpnu vyzkoušet především děti: na in-line bruslích, v bikeparku, v lanovém parku a v přístavu na jachtě. Další novinkou je každodenní program pro děti s maskotem lišákem Foxem.

„Začne rozcvičkou v kempu Modřín, kde bude i dopolední program. Odpoledne se pak přesuneme do areálu. Na děti čeká vodní bitva, jízda na jednokolce, hledání pokladu a další. Všechny programy jsou zdarma,“ sdělil Falout.

Pro příznivce nordic walkingu připravili šest nových okruhů v Horní Plané. „Nejkratší měří dva kilometry a vede kolem dobrovodské kaple, nejdelší - 15,5 kilometru - je Hůrecký okruh. Na některých nástupních místech jsou bradla nebo kladina, aby se člověk mohl rozcvičit, než na nordic walking vyrazí,“ popsal hornoplánský starosta Jiří Hůlka.

Ve Frymburku zase vytvořili nový okruh pro cyklisty, jehož trasa míří do Posudova a Hrdoňova. „Odtud novou cyklolodí do bývalého vojenského pásma přes vodu a na pravém břehu zpátky do Frýdavy a převozem do Frymburka. Je to poloviční okruh proti trase do Lipna,“ řekl frymburský starosta Oto Řezáč.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Vandalové zničili nápis Budějce. Město je zkouší odhalit přes Facebook

Nápis Budějce vytvořil robot formou 3D tisku. Lidé si ho rychle oblíbili....

Tradiční venkovní výstava Umění ve městě v Českých Budějovicích opět neodolala nájezdu vandalů. Tentokrát to odnesla...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

VIDEO: V Budějovicích jezdí loď jako v Benátkách, je to pravidelná linka

V Českých Budějovicích začala jezdit vodní linka podobná těm v Benátkám. Lidé...

Obyvatele a návštěvníky Českých Budějovic nově sveze pravidelná lodní linka ze Sokolského ostrova směrem k Malému jezu....

Z chaty Mládí na Šumavě chce Jihočeský kraj udělat luxusní penzion

Vlastníkem chaty Mládí v šumavském Zadově je Jihočeský kraj.

Krajská chata Mládí na Šumavě potřebuje zmodernizovat. Opozici se ale nelíbí, že rada schválila záměr na její obnovu za...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Najdete na iDNES.cz