Lázně sv. Markéty nemají po 13 letech investora, areál pustne

  9:29aktualizováno  9:29
Mělo to být velkolepé léčebné centrum. Ve své době největší projekt svého druhu v Česku. Místo toho pozemky zarůstají bodláčím a investor se ani po třinácti letech nenašel. A akcionáři proto pozvolna připouštějí, že jednou z dalších cest je, že celý projekt lázní pod kopcem Libín v Prachaticích odpískají.

Opuštěné Lázně sv. Markéty dál chátrají. Provoz tam skončil v roce 1935, pak sloužily například jako rekreační středisko. | foto: Marek PodhoraMAFRA

V roce 2001 založilo město spolu se soukromou firmou Prach-Stav akciovou společnost, která postaví Lázně svaté Markéty. Každý z partnerů měl polovinu akcií. Postupně se ale projekt komplikoval, společníci soukromé firmy rozhádali, podali na sebe navzájem žaloby a přišli noví akcionáři.

A navyšovali základní jmění tak, až má dnes město už jen patnáct procent akcií, tedy je bez rozhodovacího slova, co s obnovou kdysi slavného lázeňství bude.

Přitom právě radnice vložila tehdy do projektu pozemky za 8,1 milionu korun a snila, že na nich vyrostou lázně za tři čtvrtě miliardy korun.

Fotogalerie

"I já jsem se snažil hledat investora. Stejně jako se to nepovedlo těm, kteří mají ve firmě vložený majetek, se to nepodařilo ani mně. Pozemky jsou dnes společnosti, a jestliže si firma řekne, že projekt ukončí, tak by muselo dojít k likvidaci společnosti," připouští místostarosta města Robert Zeman z uskupení Pro Prachatice, který je za město členem představenstva firmy Resort sv. Markéty.

Akcionáři celé roky hovořili o tom, jak už mají připravené financování projektu od zahraničních i tuzemských investorů. Kromě toho, že v prosinci 2008 spolu s prachatickými politiky klepali na základní kámen, se však nic jiného nestalo.

"Už jsme vyzkoušeli x variant, oslovili instituce, privátní investory i fondy. Rozhodnutí o budoucnosti firmy je v kompetenci akcionářů a valné hromady. Až bude schůzka akcionářů, kterou předpokládám nyní na jaře, tak vyhodnotíme projekt a tam může být nějaké rozhodnutí, jak dál. Rozhodně bude nějaký další směr a další milník projektu," říká jeden z akcionářů a předseda představenstva firmy Richard Rusňák.

"Jsou tam jen rozvaliny"

Opoziční zastupitelé z ČSSD už v době, kdy tehdejší starosta Prachatic Jan Bauer z ODS firmu spolu s podnikateli zakládal, příliš nedůvěřovali. Nejprve tomu, že by byl zájem jet do lázní, kde by léčil šumavský vzduch, později tomu, že se sežene na takovou akci investor.

"Je potřeba vyřešit, co s tím, protože dnes jsou tam jen rozvaliny. O pozemky jsme přišli už v době, kdy jsme je vložili do projektu, teď je ale načase začít mluvit o tom, co dál," komentuje dnes opoziční zastupitelka Jana Krejsová z ČSSD.

To však nejsou veškeré problémy, které projekt provázejí. Poté, co se společníci firmy Prach-Stav, která byla úplně prvním partnerem města v projektu obnovy lázeňství, rozhádali a podali řadu žalob, stále jejich spory nejsou ukončeny. Rozporují, že jejich firma se dostala oprávněně do konkurzu, a navzájem se obviňují i z toho, kdo ji připravil o akcie právě léčebného centra.

"Projekt jsme měli připravený. Byla domluvena firma, která by na základě dodavatelského úvěru začala stavět, a hrubé stavby by se pak zastavily u banky, která by to zafinancovala. I to jsme měli domluvené," říká dnes jeden z bývalých jednatelů Erik Foltýn.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Myslel jsem, že se mi posmívá, tvrdí muž obžalovaný ze zabití ranou pěstí

Ilustrační snímek

Až 16 let vězení hrozí třicetiletému Jakubu Formanovi, který je obžalovaný, že loni prosinci zabil ranou pěstí o rok...

Čelní střet aut na Českobudějovicku nepřežil řidič, přejel do protisměru

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Čelní střet dvou osobních aut na Českobudějovicku nepřežil ve středu v noci devětadvacetiletý řidič. Další tři lidé...

Další z rubriky

Horolezci natírají po 40 letech ciferníky na Černé věži v Budějovicích

Dvojice horolezců ve čtvrtek začala s natíráním čtyř hodinových ciferníků na...

Černá věž, dvaasedmdesát metrů vysoká českobudějovická dominanta, po čtyřiceti letech prokoukne. Tedy hlavně její čtyři...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Budoucí podnikatelé vyhráli na veletrhu s fiktivním botelem na Vltavě

Na snímku jsou zleva učitelka Olga Tupá, Veronika Bayerová, Adriana...

Studenti Střední školy obchodní a Vyšší odborné školy v Českých Budějovicích uspěli se svým podnikatelským plánem na...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz