Jak se učili školáci před sto lety, co ukrývalo dno rybníka Svět nebo jak v minulosti vypadaly lázeňské procedury. Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek poskytují obnovené expozice Muzea města Třeboň.
To se po zhruba roční pauze vrátilo do prostor staré radnice na Masarykově náměstí. Historická budova s věží je po rozsáhlé rekonstrukci, která navíc umožnila otevřít novou galerii v druhém poschodí. Oba prostory už navštívili první zájemci.
„Rekonstruovali jsme celou budovu staré radnice. Dělaly se tam nové podlahy, topení a omítky. Po stavebních úpravách jsou navíc prostory bezbariérové. V muzeu i galerii přibyly nové přístupové pulty,“ shrnul starosta Jan Váňa opravu za 17,9 milionu korun, přičemž cena zahrnovala i pořízení závěsných systémů do interiérů.
Obnovené muzeum zabírá první patro, kam se vrátily původní vystavované předměty. Expozici navíc rozšířilo pro Třeboň klíčové téma – historie lázeňství.
„To zaujímá malou část. Letos na podzim oslaví sanatorium v Auroře padesát let od otevření. Návštěvníci si prohlédnou například lázeňskou vanu převzatou z Domu přírody. Významnější prostor dostala staronová expozice nazvaná Příběh města v osmi stoletích, která vykresluje třeboňskou historii včetně rybníkářské tradice,“ přiblížila Jiřina Psíková, předsedkyně Spolku přátel Třeboně, který třeboňské muzeum spravuje.
Po svém založení v roce 2001 si dal spolek za cíl obnovit třeboňské muzeum, které zaniklo po druhé světové válce.
„To se povedlo o sedm let později, kdy město poskytlo prostory prvního poschodí staré radnice na náměstí, částečně jsme si zpět vypůjčili původní nábytek a další předměty z Jihočeského muzea. Mimo to jsme vystavovali obrazy místních malířů,“ vzpomněla na tehdejší obnovu Psíková.
I přes předchozí zkušenosti nebyl návrat expozic po současných opravách jednoduchý.
„Bylo to velmi složité, protože jsme předtím museli všechny předměty vrátit původním institucím. Třeba Muzeu Jindřichohradecka, od něhož máme vypůjčené archeologické nálezy z třeboňského náměstí a dna rybníku Svět a Opatovický. Pak jsme museli s památkáři projednat vypůjčení rybářských předmětů, některé nám poskytla i Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína. Původní exponáty ze starého třeboňského muzea založeného v roce 1910 jsme získali z Jihočeského muzea,“ vyjmenovala předsedkyně spolku.
Díky odhodlání jeho členů si dnes mohou příchozí turisté prohlédnout například vystavené církevní památky jako kopie obrazů Mistra třeboňského oltáře nebo ukázku staré školní třídy ze 30. let minulého století.
Galerie města Třeboně ve druhém patře radnice zahájila svůj provoz výstavou Třeboňský odkaz. Obrazy budou k vidění do konce června.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz