Správci loni nechali zpracovat 208 tisíc metrů krychlových kůrovcového dřeva. „Letos očekáváme zhruba o polovinu vyšší napadení. Určitě budeme těžit i odkorňovat,“ přibližuje náměstek ředitele správy parku Jan Kozel.
„Současně budeme pokračovat v péči o mladé porosty v projektu přestavby, kde aktivně podporujeme jedli a listnaté stromy,“ doplňuje Kozel.
Práce se dřevem se pak dělí na jeho těžbu a nabídku na trhu. „Máme uzavřenou rámcovou smlouvu, na jednotlivé zasažené úseky pak vypisujeme minitendry. V nich soutěží právě firmy, se kterými máme rámcovou dohodu. Přihlásilo se do ní zhruba 80 společností. Řeší veškerou těžbu, dřevo pak již prodáváme sami,“ vysvětluje mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák. Nabídky mohou společnosti podávat do 21. ledna.
Správci už mají zpracování broukem napadených stromů v zásahových oblastech největšího národního parku v Česku na rok 2020 z části zajištěný.
V roce 2018 prodali dřevo za 300 milionů, loni jen za polovinu
„Ale uvítáme každého dalšího dodavatele, který přispěje k efektivnímu a rychlému zpracování nahodilých těžeb ve specifických podmínkách Šumavy. Služby, které sháníme, se netýkají jen těžby, ale také jiných zásahů spojených s péčí o ekosystémy NP a CHKO Šumava, například prořezávek,“ upřesňuje Kozel.
Dřevo se loni dařilo udávat jen za nízké ceny. Aktuální situace na trhu, který je dřevem kvůli kalamitě přesycený, způsobuje národním parkům finanční trable. To platí i pro Šumavu. Zatímco v roce 2018 prodali dřevo za více než 300 milionů korun, loni jim vyneslo zhruba 150 milionů.
A tak zatímco je vytěženého kůrovcového dříví stále více, cena za kubík klesá. Ještě v roce 2017 se průměrně prodával za 1 517 korun. Další rok ceny klesly na zhruba 1 200 a loni dostali správci už jen 820 korun.
Metr krychlový tak vynesl pouhé desítky korun čistého zisku a blížil se k těžebním nákladům. Ministerstvo životního prostředí muselo Správu NP dotovat desítkami milionů korun.
Kůrovec potřebuje ke svému vývoji teplo a sucho. V tomto ohledu byl loňský duben teplý, ale chladnější a deštivý květen brouka pozastavil. V červnu se pak teploty opět vyhouply a suché léto kůrovci nahrávalo.
Letos bude dál ve velkém škodit. I jihočeská hejtmanka Ivana Stráská v lednovém rozhovoru pro MF DNES podotkla, že je řádění brouka v kraji teprve přibližně v jedné třetině.