Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Písek zlevňuje kvůli kůrovci pronájem lesů. Stromky začnou sázet i školáci

  12:28
Kůrovec před pár měsíci napadl další desetitisíce smrků v okolí Písku. Radní města kvůli zvyšujícím se nákladům na odstranění následků snížili cenu pronájmu svých lesů. Lesníci ale čekají pomoc hlavně od státu či kraje.

Kůrovcová zkáza na Dačicku. Boj s lýkožroutem městské lesy prohrály, nezbyl jediný zdravý větší smrk. | foto: Městské lesy Dačice

Na jihu Čech by se asi jen stěží dala najít oblast, která nebyla v posledních letech zasažena kůrovcovou kalamitou. Lesníci z městských a obecních lesů se závažnou situací zabývají prakticky neustále a doufají v pomoc státu. 

Ta ale delší dobu nepřichází a v některých sídlech, jako například v Písku, začíná radnice finančně pomáhat společnosti, která hospodaří v zasažených městských lesích.

„Je to čím dál horší. Poslední vlna řádění kůrovce nás zasáhla ke konci léta a byl to velký malér, který nemá v historii městských lesů obdoby. Během krátké chvíle jsme měli napadené desetitisíce stromů, které zpracováváme až doteď,“ říká jednatel a ředitel společnosti Lesy města Písku Václav Zámečník. 

Dohromady hospodaří na osmi tisících hektarech lesa, jejich podstatná část se nachází na území takzvaných Píseckých hor, kde se drobný lýkožrout objevuje nejhojněji.

Písečtí radní se i kvůli vývoji v posledních týdnech a měsících rozhodli posílit boj s následky kůrovcové kalamity, která jen od konce července postihla dalších šedesát hektarů píseckých lesů. Vedení města snížilo nájemné za lesy ze šesti a čtvrt milionu korun ročně přibližně na polovinu.

Jenže při stomilionovém obratu je to jen zanedbatelná částka, kterou město v hospodaření na svých lesích společnosti pomůže.

„Můžeme jednat jen o nějakém snížení nájmu nebo jeho celém zrušení. Maximálně můžeme zajistit jednání s krajem, ale jako město těch způsobů moc nemáme. Výnosy v lesích jsou opravdu nízké a zlepšení je zatím v nedohlednu,“ uvědomuje si starostka Písku Eva Vanžurová a dodává, že příští týden budou o situaci s ní a starosty okolních obcí jednat zástupci Lesů ČR. „Třeba se tu dozvíme, jak chce stát dále postupovat,“ podotýká Vanžurová.

V Dačicích budou školáci sázet stromky a uklízet lesy

Zámečník je za pomoc ze strany města rád, jenže má pocit, že by v tomto případě spíše než město měl pomoci právě stát. „Určitě nám to alespoň trochu pomůže, ale svízelnou situaci to zdaleka nevyřeší. Vláda slibovala rozdělení až tří miliard korun, jenže zatím nikdo nebyl schopný ani vymyslet pravidla, jak se budou peníze dělit. Mezitím nám kůrovec žere lesy a pokácené dřevo hnije, protože pro něj není žádný odbyt,“ zlobí se.

Stejně jako hospodáři v jiných městech vidí jako jeden z klíčových problémů současný dotační systém. „Vždyť my na dotace čekáme i rok od podání žádosti. Tenhle systém nás jednou dožene, protože brzy nebude vůbec za co obnovovat poškozené lesy. Brožury, školení a semináře jsou hned, ale k penězům se nedostaneme. Přitom by stačilo, aby stát v době krize provedl intervenční nákup dřeva a zaplatil ho rozumnou částkou,“ pokračuje dále Zámečník.

Podobná situace je také v Dačicích, kde městští lesníci už prakticky v lesích ani nemají co zachraňovat. „Smrky jsou ze sta procent suché, takže všechny síly upřeme na obnovu lesa. Naštěstí město nám dlouhodobě snižovalo nájemné a od příštího roku nám ho snad odpustí úplně. Díky tomu bychom měli mít větší možnosti při výsadbě nových stromů,“ vysvětluje jednatel Městských lesů Dačice Kamil Kupec.

Situace v Dačicích se ale dostala až tak daleko, že radnice hledá pomocné síly pro vysazování nových stromků i mimo řady svých nebo najatých lesníků. Kromě dobrovolných hasičů se mají do práce v lese dlouhodobě zapojit i žáci místních škol. 

„Chodili by sem kromě sázení stromků stavět oplocenky nebo by uklízeli les. Pokud všechno vyjde podle plánů, školy by nám od jara pomáhaly v rámci své výuky,“ doplňuje Kupec.

O takové možnosti v Písku zatím neuvažují, i když je město známé svou lesnickou školou. Její žáci tam chodí pouze na praxe nebo exkurze. Zámečník také odmítá nedávný návrh pomoci ze strany vedení kraje.

„Hejtmanství připravuje pomoc, že hasiči půjdou jednu sobotu na čtyři hodiny sázet stromky v době, kdy na to pomalu ani není počasí. Tohle beru jako naprostý výsměch,“ nesouhlasí s iniciativou hejtmanky Ivany Stráské.

  • Nejčtenější

Syny mlátil, dcery znásilňoval. Po zabití tyranského mlynáře nikdo neuronil slzu

26. května 2024

Premium Mlynářský syn už nemohl vydržet kruté zacházení svého otce s mladšími sourozenci a po krátké...

Hromadné propouštění v Zetoru. Z 300 zaměstnanců skončí víc než polovina

23. května 2024  10:22

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pardubice mají klid, Zlín po prohře zůstává na dně. Rozhodne poslední kolo

19. května 2024  16:29,  aktualizováno  20:13

O přímém sestupujícím z Fortuna ligy se rozhodne v závěrečném dějství nadstavbové části. Nejhorší...

Prodavač si ve stánku zapojil svůj terminál, řeznictví okradl o sedm milionů

21. května 2024  14:29

Mezi milionáře se svojí zlodějskou pílí vypracoval muž z Tachova, který podle policie...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Boháčům z Budějovicka prodávali kadeřníci kokain ve velkém, vozili ho z Prahy

20. května 2024  14:56

Kriminalisté zadrželi tři muže, kteří distribuovali kokain z Prahy do Českých Budějovic, kde ho...

Syny mlátil, dcery znásilňoval. Po zabití tyranského mlynáře nikdo neuronil slzu

26. května 2024

Premium Mlynářský syn už nemohl vydržet kruté zacházení svého otce s mladšími sourozenci a po krátké...

Bellarie změnila při rekonstrukci barvu, teď ji po letech znovu otevřou lidem

26. května 2024  9:15

Rokokový letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově změnil barvu. Po náročné...

Zdaleka nejsme zachránění, shodují se karvinský Ciupa a budějovický Králik

25. května 2024  21:43

Na barážových příčkách se po výhře fotbalistů MFK Karviná nad Dynamem České Budějovice 1:0 udržela...

Karviná - České Budějovice 1:0, rozhodl Budinský, oba týmy jdou do baráže

25. května 2024  20:07

Karvinští fotbalisté do baráže o účast v příštím ročníku první ligy půjdou v dobré náladě. V...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...