Ještě na podzim tam byla zelená tráva. Letos už je ale v kostelní lodi nedostavěného kuklovského kláštera kamenná dlažba. Pro některé z turistů je to šok.
A novinka se moc nelíbí ani místním chalupářům. „Tráva byla mnohem osobitější. K tomuto místu to prostě patřilo,“ líčí jedna z obyvatelek.
Osada Kuklov územně spadá pod obec Brloh. Podle tamního starosty Martina Tomana má nová dlažba zpříjemnit kulturní akce a svatby, které zde obec pořádá už několik let. Dosud kvůli nim přivážela koberec.
Po několika zasedáních se představitelé Brloha rozhodli, že na místo husté trávy položí kamenné dlaždice, a zpevní tím celý povrch. „Vybrali jsme pro zpevnění druh dlažby a provedení tak, aby co nejméně rušilo vzhled místa,“ říká Toman.
Stavebním úpravám za 180 tisíc korun bez DPH předcházel archeologický výzkum. Klášter totiž spadá pod územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích (NPÚ).
Výzkum ovšem nepřinesl žádný zásadní objev. Přípravy položení dlažby Brloh s památkáři konzultoval, výslednou podobu a práce už ne. „K finálnímu navrženému řešení nebylo vyžádáno vydání závazného stanoviska ani písemné vyjádření NPÚ a realizace neproběhla pod památkovým dohledem tak, jak stanoví památkový zákon,“ podotýká pracovník NPÚ Radek Liška.
Musí odstranit část dlažby
V Kuklově u Brloha se dochovaly zbytky hradu Kuglvajt a klášterního kostela sv. Ondřeje s vysokými gotickými okny. K založení kláštera poustevníků řádu sv. Františka z Pauly došlo v roce 1495.
Pauláni výstavbu kláštera nikdy nedokončili. Pravděpodobně okolo roku 1530 místo řeholníci opustili a nedostavěný klášter postupně zchátral. V jeho blízkosti poté Rožmberkové založili pivovar a hospodářský dvůr, který zanikl za třicetileté války. Památka je celoročně přístupná. Natáčel se zde například film Údolí včel.
Položení nové kamenné dlažby podle něj navíc způsobuje konstrukčně-technický problém. Konkrétně v místě styku zděné obvodové stěny a dlažby s podkladní vrstvou betonu. „Takto provedený konstrukční detail významně zhoršuje odvětrání zemní vlhkosti od paty zdiva a přináší riziko zvýšení vlhkosti v historickém zdivu a zvýšení degradujících procesů s tím spojených,“ dodává Liška.
Na základě dodatečného povolení bude proto NPÚ požadovat odstranění dvaceti až třiceti centimetrů dlažby včetně betonového podkladu, který doléhá k historické konstrukci. Památkáři se domluvili se starostou Brloha, že po letošní sezoně nechá obec tuto část odstranit.
Aktuální svatební sezona začne za necelý měsíc. Už teď je nasmlouváno přes pětadvacet obřadů. „Věřím, že nově upravené místo ocení nejen svatebčané, ale i běžní návštěvníci,“ dodává Toman.
Rekonstrukce se dočká místo pro parkování vozidel a nově vznikne posezení pro turisty a cyklisty. „Pokud to dobře půjde, do rekonstrukce se pustíme letos na podzim,“ říká starosta Toman.