Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. listopadu 2022 Artur

Osudové setkání na Křížové hoře zachránilo poutní areál v Krumlově

  11:15
Dvojice nadšenců se před pěti lety náhodou sešla na ikonickém poutním místě nad Českým Krumlovem, od té doby areál na Křížové hoře společně zvelebují. Za svou práci nedávno dostali také cenu města.

Spousta Jihočechů bude nejspíš překvapená, že se na příkrém kopci nad Českým Krumlovem nachází malebný poutní areál. Jmenuje se Křížová hora a je odtud krásný výhled. A místo je tak právě nyní báječným tipem na letní výlet.

Osmiboká kaple zde stojí od počátku 18. století, ale na rozdíl od historického centra Krumlova nespadá pod dědictví UNESCO. Přesto se areálu v posledních letech začalo opět dostávat ztracené pozornosti a začal díky práci dvou nadšenců vzkvétat a láká návštěvníky i poutníky.

„Za těch tři sta let tady bylo daleko víc dob špatných než těch dobrých, areál změnil několikrát svého majitele. Pod Eggenbergy se mu dařilo, pak chřadl za minulého režimu a po revoluci jej dostala do své správy církev. Ta jej vlastní dodnes, ale nedokázala využít jeho krásy a jedinečnosti,“ hodnotí Dalibor Uhlíř.

Dostali Cenu města Krumlova

Před pěti lety se sem vydal na osudovou procházku, při níž se potkal s Věrou Petrovičovou. Oba hodnotí své setkání jako zázrak, a ačkoli jsou už v důchodovém věku, vedou od toho dne téměř denně jejich kroky na Křížovou horu. 

Jak se oba shodují, všemi silami se snaží udržet toto jedinečné místo při životě. A to, že se jim to skvěle daří, dokazuje fakt, že letos za svou práci získali Cenu města Krumlova.

„Vážíme si toho, ale kvůli tomu tady nejsme. Před pěti lety jsme se oba nezávisle na sobě rozhodli vystoupat sem na Křížovou horu a od té doby práci tady bereme jako své poslání,“ zdůrazňuje Dalibor Uhlíř. 

Oba chtěli, aby toto místo dostalo zpátky to, co mu v nedávné minulosti vzali. „Aby se sem vrátil život,“ doplňuje ho jeho společnice Věra Petrovičová.

Poutní místo od počátku opravují svépomocí, za použití vlastních zdrojů a úspor. 

„Když jsme sem přišli, tak byl areál prázdný, zamčený a nedostupný, otevíral se jen zřídka. Museli jsme to tu kompletně vybavit, donést svými silami, připravit a naaranžovat. Děláme to s radostí, bereme to jako takový svůj odkaz,“ pokračuje Dalibor Uhlíř a dodává, že od města ani církve podporu nedostávají. „Nestěžuji si, ale někdy by nějaká větší pomoc přišla vhod,“ poznamenává.

Výhled i místo k modlitbě

Dnes místo žije. V osmibokém ambitu kolem kapličky je ve výklencích sedm výstav, které se věnují nejen historii areálu, ale třeba i osudům lidí nebo duchovnímu životu. A když je hezky, míří nahoru desítky návštěvníků. Jsou to rodiny s dětmi, ale i osamělí poutníci, kteří hledají duchovní zážitek.

„Je tu pro každého něco, návštěvníci si užívají třeba výhledu na Krumlov nebo blízkosti krásné přírody. Dnes můžeme říci, že jsme už i turistickým místem. Ti duchovně založení tu zase najdou tiché místo k modlitbě v centrální kapli,“ nastiňuje Dalibor Uhlíř.

„Je to tu opravdu moc krásné, zejména výhled do okolí, ale i samotné místo má velmi pozitivní atmosféru, je tu neskutečný klid,“ potvrzuje na místě turistka Věra.

Kromě běžné každodenní údržby, která spočívá především v udržování pořádku, přípravě výstav, sečení trávy nebo sbírání napadaných větví před areálem, se Daliboru Uhlířovi a Věře Petrovičové občas podaří místo zvelebit i něčím novým a větším. 

Do centrální kaple tak před dvěma lety nechali instalovat nový zvon, který pochází z dílny známého jihočeského zvonaře Michala Votruby.

Návrat zvonu po 77 letech

„Byl to od začátku můj sen, aby se do zvonice kaple vrátil zvon, a po 77 letech se to nakonec díky štědrosti všech našich dárců podařilo,“ usmívá se Uhlíř. Spolu s Věrou Petrovičovou tehdy založili sbírku a oba se shodují, že zájem lidí o to, aby mohli na zvon přispět, byl ohromný.

„Vybrali jsme peníze opravdu rychle, byli jsme moc šťastní, že se to povedlo,“ dosvědčuje Petrovičová. Zvon bije každý den třikrát v 7, 12 a 18 hodin. 

„V pátek navíc ještě v 15 hodin,“ ukazuje na tabulku časového rozpisu, která visí na nástěnce v ambitu, jenž se nachází hned vedle vchodu na vyhlídku. Na ní se návštěvníkovi otevře úžasný výhled na historické centrum Českého Krumlova. 

Vidět je ale i na okolní kopce, jimž vévodí nejvyšší vrchol Blanského lesa Kleť, nebo třeba na nedaleký vojenský újezd Boletice. „K lepšímu výhledu tady jsou přes den dva dalekohledy, kterými se lidé mohou koukat do okolí, na noc je ale vždy uklízím dovnitř,“ vysvětluje Uhlíř. 

Zájemci mohou navíc vyrazit také na vycházkový okruh s 11 zastaveními, který měří necelé dva kilometry. Není to nijak náročná procházka. Na trase se mimo jiné nachází zvláštní lípa s 19 kmeny, kdysi unikátní sáňkařská dráha nebo horská louka se specifickými květinami.

Poutní areál má přehledně zpracované webové stránky www.krizak.ckrumlov.cz, kde se zájemci dozvědí všechny podrobnosti, včetně kontaktu na oba správce. S nimi si mohou domluvit i prohlídku, a to i mimo návštěvní dobu.

Ta je oficiálně o víkendech v létě od 10 do 18 a v zimě od 12 do 16 hodin. Jak ale Dalibor Uhlíř podotýká, když je zrovna na Křížové hoře, tak nikomu ve vstupu dovnitř nebrání. 

„Když tu jsem, tak prostě otevřu, takže se stává, že je otevřeno skoro pořád,“ usmívá se, když vítá další skupinku návštěvníků.

Vstupné je dobrovolné, přesto je to jediný zdroj příjmů, který je určený na provoz, vybavení, výstavy a údržbu celého areálu.

  • Nejčtenější

Silničáři přelstili bobry, rourami v hrázi je donutili ke stěhování

Jihočeští silničáři vyzráli na bobry, kteří se usadili na potoce nedaleko obce Pěkná u frekventované silnice I/39 z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Turisté se zlobí, armáda uzavře Boletice. Předčasně likviduje značení tras

Premium Turisté od nového roku ztratí téměř všechny trasy vedoucí okrajem vojenského újezdu na Českokrumlovsku. Armáda, která...

Místo nemocnice postavíme novou malou čtvrť, říká primátorka Budějovic

Primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová bude mít za sebou první měsíc ve funkci. S novým vedením města se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilá žena usnula v poledne v řeznictví, vyvést ji museli strážníci

Opilou ženu museli z jedné českobudějovické prodejny vyvést až strážníci. Přestože bylo krátce po poledni, mezi...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Policisté a strážníci naháněli vietnamské prase, které uteklo ze zahrady

Netradiční zásah čekal ve čtvrtek na strážníky a policisty v Českých Budějovicích. Naháněli vietnamské prase, které...

Po obnově kostela ukážou lidem při prohlídkách i trám ze 13. století

Rekonstrukce strakonického kostela sv. Prokopa trvala téměř dva a půl roku a vyšla na 57 milionů korun. Tamní farnost...

Na jihu Čech ročně bourá se zvěří tři tisíce řidičů, kraj zkouší plašiče

Ranní mlha, snížená viditelnost. To je stav, kdy výrazně roste riziko srážky se zvěří. Dlouhodobě si toho všímají...

Silničáři přelstili bobry, rourami v hrázi je donutili ke stěhování

Jihočeští silničáři vyzráli na bobry, kteří se usadili na potoce nedaleko obce Pěkná u frekventované silnice I/39 z...

Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky
Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky

Také se vám stává, že vaše děti si hromadí hračky, se kterými si vůbec nehrají? Možná je čas to změnit. Naše rodiny otestovaly první on-line...

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Česku, Maďarsku i Rumunsku hrozí měnová krize, varuje Nomura

České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším...