Na jihu Čech bují drogový byznys. Pervitin končí za hranicemi

  16:58aktualizováno  16:58
Jihočeská policie loni odhalila 267 případů výroby a držení psychotropních látek a jedů. To je nejvíce za poslední tři roky. Na drogy se teď v kraji soustředí více kriminalistů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

Zatímco se zdá, že zloději a lupiči na jihu Čech zlenivěli, vařiči drog jsou naopak mnohem aktivnější.

Za výrobou zakázaných látek vidí rychlý výdělek, navíc za hranicemi v Rakousku a Německu je poptávka po pervitinu. I proto se na tuto problematiku nyní v kraji specializuje více policistů. Oznámili to při úterním statistickém bilancování roku 2018.

Přitom loni po velkém zátahu padala slova, že drogová scéna v kraji dostala velkou ránu. Rychle se z ní ale zotavila.

„Prostředky k výrobě jsou bohužel stále poměrně snadno dostupné. Také je sem vozí třeba i z Polska. Ani zřízení varny není příliš složité,“ konstatoval Miroslav Krejčí, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování jihočeské policie. Potírání výroby a distribuce drog je tak pro letošní rok jednou ze tří hlavních priorit.

Chybí objasnit jednu vraždu

Nedovolená výroba a držení drog v kraji

2014: zjištěno 297 / objasněno 267
2015: zjištěno 274 / objasněno 251
2016: zjištěno 237 / objasněno 204
2017: zjištěno 204 / objasněno 176
2018: zjištěno 267 / objasněno 235

Celková kriminalita na jihu Čech

2014: 14 683 případů / objasněnost 57,4 %
2015: 12 595 případů / obj. 62 %
2016: 10 816 případů / obj. 62,7 %
2017: 9 662 případů / obj. 66,8 %
2018: 8 861 případů / obj. 67,8 %

Kriminalisté pak museli loni vyšetřovat také více vražd. V roce 2017 se staly čtyři, v roce 2018 sedm. „Otevřený je případ zavražděného muže, jehož tělo bylo nalezeno u Nové Pece na Prachaticku,“ pokračoval Krejčí.

Doplnil, že kriminalisté mají dobrou stopu, která by mohla brzy vést k průlomu. Jako nevyřešená je pak prozatím vedená také událost z budějovického sídliště Šumava, kde vypadly z balkonu matka s dítětem, které nepřežilo. Ale i tam se chystá policie případ uzavřít.

A k soudu by se v dohledné době mohla dostat dvojnásobná vražda manželů z osady Pazderny na Písecku. Ze vzdálenější doby pak zůstávají dva nevyřešené případy - vraždy žen z roku 2011.

Ve všech dalších sledovaných oblastech pak počet trestných činů v Jihočeském kraji klesal. Ať už jde o loupeže, vloupání do bytů či krádeže vozidel a další majetkovou trestnou činnost. „Dá se zčásti říci, že lidé si svůj majetek více chrání a hlídají. Navíc se daří ekonomice, takže také není důvod tolik trestnou činnost páchat,“ řekl Krejčí.

Zatímco třeba v roce 2016 vyšetřovala policie v kraji 107 vloupání do bytů, loni jich bylo 51, ukradených vozidel bylo v roce 2015 155, loni 97. „Když porovnáme celkovou kriminalitu mezi lety 2011 a 2018, tak to dělá pokles o 41 procent, což je opravdu hodně,“ podotkl Krejčí.

V kraji podle jeho slov loni nebyla žádná organizovaná skupina, která by se soustředila třeba na vloupání do bytů. Když dojde na hospodářské trestné činy, jsou to nejčastěji úvěrové podvody méně závažného charakteru. Mnohdy se stane, že si někdo vezme půjčku na spotřebič do domácnosti, ale pak nesplácí.

Nehod stále přibývá

S tím, jak roste počet vozidel na silnicích, logicky přibývá i nehod, a to pravidelně už od roku 2010. Loni jich policisté vyšetřovali 4 360, další tisíce pak mezi sebou řešili řidiči pouze pomocí euroformuláře. Na silnicích kraje zemřelo 59 lidí.

„Pak jsme zde měli sedm nehod, při kterých zahynulo 20 lidí. Ve dvou případech to byli vždy dokonce čtyři lidé. Zajímavé je, že až na jednoho člověka byli všichni z Jihočeského kraje,“ zmínil ředitel jihočeské policie Luděk Procházka.

Nic konkrétního z toho prý vyvozovat nelze, jen je nutné stále upozorňovat, ať jsou motoristé při jízdě co nejvíce soustředění. „V noci je lepší si chvíli odpočinout, než unavený pokračovat v jízdě. Pak se na silnici potkají třeba jen dvě auta, ale zrovna tento střet může být osudový,“ doplnil Procházka.

Na silnicích umírali i chodci, policie upozornila, že čtyři ze šesti na sobě neměli žádné reflexní prvky. Bezpečnost silničního provozu je proto druhou prioritou jihočeské policie.

Tou třetí je doplňování početních stavů. Nyní v kraji chybí 125 policistů, celkem jich je 2 238. Nováčci mohou počítat například s náborových bonusem 75 tisíc korun, který získají po uplynutí zkušební doby. Nastoupit k policii však není jednoduché, hodně uchazečů neuspěje u psychologických testů. Přijímací řízení loni začalo 338 uchazečů, přičemž do služebního poměru jich nastoupilo 86.

Autor:

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Řidička MHD si podle lidí za jízdy lakovala nehty na nohou, volali policii

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Kuriózní případ zaznamenali policisté v Českých Budějovicích. Přivolali je cestující z trolejbusu s tím, že si řidička...

Lidé mají zničený lak na autech, továrna dostala za únik prachu pokutu

Takhle mají zničený lak auta, která stojí nedaleko firmy Gienanth Czechia.

Pokutu téměř 300 tisíc korun uložila Česká inspekce životního prostředí firmě na Českokrumlovsku, které unikal do...

Lvy do zoo nedám, to se raději přestěhuji do ciziny, říká chovatelka

S chovem exotických šelem začala Iva Lapková Zelinová před osmi lety, kdy si...

Chovatelce šelem Ivě Lapkové Zelinové z Jindřichohradecka se před několika dny nepodařilo získat dodatečné povolení k...

Další z rubriky

Tetřeva musíme propagovat. Kvůli jeho ochraně, říká šumavský ornitolog

Ornitolog Správy Národního parku Šumava Aleš Vondrka

Na Šumavě se daří udržovat populaci tetřeva, sokoli tu zakládají hnízda. Naopak tetřívek je na pokraji přežití....

Straku někdo zastřelil, soused se vzduchovkou přiznal jen palbu na terč

Žena našla na zahradě zastřelenou straku.

Střelbu ze vzduchovky slýchali v posledních dnech lidé v českobudějovické části Čtyři Dvory. Když jedna z obyvatelek...

U Českých Budějovic zemřel cyklista po pádu z kola

Horská služba v Krkonoších ošetřovala cyklisty zraněné při srážce.

Po pádu z kola dnes v lese u Českých Budějovic zemřel cyklista. Pravděpodobně nezvládl rychlou jízdu. Na policejním...

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na iDNES.cz