Kamenný pomník Bohumila Hasila s bronzovou deskou leží nedaleko Českých Žlebů poblíž státní hranice. Právě u tohoto místa starší bratr Josefa Hasila zemřel po střelbě pohraničníků v roce 1950.
„Vypadá to, jako když někdo desku poničil údery ostrou špičkou krompáče,“ sdělil ČTK Pavel Horešovský, autor pomníku. Na desce vložené do kamene stojí Hasilovo jméno a data narození i úmrtí.
Jenže vandal se vyřádil i přímo v Českých Žlebech, kde na hřbitovní zdi visí pamětní deska Bohumila Hasila. Posprejoval ji a přidal k ní nápis „vrah“.
„Je to nehoráznost a zneuctění památky,“ uvedl Horešovský.
Králové ŠumavyMístní tak označovali už staré pašeráky. Po roce 1948 k převaděčům přibyli kurýři, kteří ve službách západních složek plnili různé zpravodajské úkoly. Nejslavnější jsou dva: Josef Hasil a Kilián Nowotny (1905-1977). Ten byl zřejmě nejvýkonnějším převaděčem přes šumavskou hranici. Jeho otec byl legendárním pašerákem. S ním už v devíti letech uskutečnil Kilián první přechody. Odhadem prý Nowotny převedl až 15 tisíc lidí. StB jeho cestu dobře znala. Označovala ji jako kanál 54. Vedla z Vimperka přes Chalupskou slať až k hranici. Nikdy ho ale neohrozila. Strážci hranic se vymlouvali, že je Nowotny v močálech nedostižný. Při svém dvoutisícím přechodu v květnu 1950 byl ale Kilián prozrazen. Za mostkem přes Vltavu u Františkova čekali na skupinku pohraničníci a Nowotného postřelili. Doplahočil se domů do Bavorska a už nikdy nepřeváděl. K dalším Králům Šumavy patřili například agenti-chodci Jaroslav Kaska a Jan Mašek. Mezi převaděči a kurýry bylo také mnoho skautů. Většinu z nich komunisté odsoudili k dlouholetým trestům. |
Případem ze září se již zabývala policie. Ovšem pachatele nedopadla. „Věc jsme museli odložit, protože pachatel nebyl zjištěn. Pokud by se objevily nové okolnosti, opět bychom se k případu vrátili,“ komentovala policejní mluvčí Martina Joklová.
Bratři Hasilové po únoru 1948 začali převádět celé rodiny přes hranice na Západ. Mladší z nich, Josef Hasil, zemřel v polovině letošního listopadu v Chicagu. Slavnému Králi Šumavy bylo 95 let.
Pomník usazený poblíž místa osudné přestřelky byl odhalen v září 2016. Vedle památníku stojí informační tabule.
Sám autor kamenné vzpomínky pátral léta po tom, kde přesně se bratři s pohraniční stráží střetli. Podařilo se mu to i díky svědectví Krále Šumavy.
„Zkusil jsem kontaktovat posledního známého žijícího člověka, který se té přestřelky účastnil. Přes počáteční nedůvěru, kterou jsem očekával, se nám postupně dařilo dělat pokroky. A obraz poslední cesty se stával stále reálnějším,“ řekl dříve MF DNES badatel Pavel Horešovský o rozhovorech s Josefem Hasilem. Jeho bratra zasáhlo devět kulek.
Po odhalení místa přestřelky zůstává nejasné, kde je Bohumil Hasil skutečně pohřben. V roce 1950 ho údajně na hřbitově zakopal místní mladík Walter Breit. Proto na hřbitově vznikla pamětní deska i s fotografií zemřelého převaděče.

České Žleby na Prachaticku leží nedaleko státní hranice, přes kterou bratři Hasilové převáděli.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz