Krajský úřad se přiklonil k názoru oponentů, kteří stavbu od začátku odmítali, a dokonce ji brzdili žalobami.
„Navrhovali jsme od počátku jiné varianty ochrany. Šetrnější k životnímu prostředí. Dá se říci, že nám kraj dal nakonec za pravdu. Jde o první etapu projektu,“ upřesnil zástupce spolku Zachraňme Malák Tomáš Mráz.
Dílo za 34 milionů korun už před dvěma lety odmítli i českobudějovičtí zastupitelé, přestože ho v počátcích schvalovali.
Projekt vypracovala společnost VH-Tres a měl být podpořený z 85 procent dotacemi.
Investory měly být podnik Povodí Vltavy a město České Budějovice, dílo mělo být dokončené v roce 2016.
Do kritiky projektu se po celou dobu stále víc zapojovala veřejnost, vznikaly petice. Ačkoliv veřejné mínění zviklalo nakonec i zastupitele, Povodí Vltavy prosadilo prodloužení stavebního povolení do konce roku 2019. Podle kritiků totiž firmy čekaly, že po komunálních volbách změní zastupitelé názor. To se nestalo.
„Rozhodně nechceme protipovodňová opatření na Malši prosazovat silou. Přestože jsou nutná. Začneme na nich pracovat znovu a od začátku za veřejné diskuse,“ míní teď náměstek českobudějovického primátora Ivo Moravec (OPB).
Podobný názor vyjádřil už dříve pro MF DNES další náměstek Petr Holický (ANO). Podle něj se musí všechny tři etapy projektu, to znamená v úseku od Malého jezu až po lokalitu U Špačků, posuzovat komplexně.
To samé říkají také členové spolků. Navrhují pro Malý jez šetrnější a levnější protipovodňové zábrany pomocí nízkých valů a zídek a bez odbagrování pravého břehu Malše.