Současná hejtmanka Ivana Stráská z ČSSD.

Současná hejtmanka Ivana Stráská z ČSSD. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Boj o vedení Jihočeského kraje začal, ODS a ANO už nechtějí být v opozici

 • 0
V krajských volbách kandiduje na jihu Čech 20 stran a hnutí. To je o tři méně než minule. Současná hejtmanka Ivana Stráská bude stát v čele kandidátky ČSSD, přestože plánovala odejít z politiky.

Jedni sázejí na silné osobnosti, druzí na zkušené politické matadory. O přízeň jihočeských voličů chtějí v říjnových volbách do krajského zastupitelstva usilovat všechny parlamentní strany, ale i regionální hnutí. Příjem kandidátních listin uzavřel krajský úřad v úterý odpoledne.

„Zaevidovali jsme dvacet kandidátních listin, poslední možný termín využily tři politické subjekty. Ve srovnání s předchozími krajskými volbami je to o tři kandidátky méně,“ srovnává Alena Karvánková z krajského úřadu, která má volby na starosti.

Do voleb vstupují opět všechny parlamentní strany. Lídři ANO a ODS se netají tím, že chtějí na podzim opustit opoziční křesla a převzít vládu na kraji.

„Naším cílem je vyhrát volby a sestavit koalici. Máme výhodu, že nemáme z centra žádné omezení, s kým nejít do koalice,“ říká vysokoškolský pedagog František Konečný z Českých Budějovic, lídr kandidátky ANO. Zároveň je krajským zastupitelem a bývalým náměstkem primátora.

Jenže vítězem chtějí být i občanští demokraté. „Snažil jsem se sestavit tým, který není postavený na stranících. Poprvé je to tým silných osobností, které nepotřebují politickou židli k tomu, aby se uživily, ale jsou úspěšné ve svých oborech, v nichž mohou posouvat kraj dopředu. To znamená, že bychom rádi vyhráli volby a kraj vedli,“ potvrzuje lídr ODS, lékař Martin Kuba.

Lídři v krajských volbách - výběr

 • ANO 2011 – František Konečný
 • ODS – Martin Kuba
 • Piráti – Lukáš Mareš
 • KSČM – Radek Nejezchleb
 • ČSSD – Ivana Stráská
 • TOP 09+KDU-ČSL – František Talíř
 • STAN – Jiří Švec
 • Jihočeši 2012+OPB – Pavel Hroch
 • SPD – Jana Pupavová
 • Změna 2020 – Stanislav Mrvka
 • Trikolóra – Ivana Kerlesová

„Do voleb by měl jít člověk s jasnou vizí a s tím, že ji chce prosadit. Jinak nemá cenu do nich chodit,“ vysvětluje podnikatel a dlouholetý politik, který byl mimo jiné chvíli i ministrem průmyslu a obchodu.

Ambice získat výrazný podíl v koalici mají jihočeští Piráti, kteří už jsou členy českobudějovického zastupitelstva. A protože na celostátní úrovni už jsou Piráti parlamentní stranou, v podzimních volbách se chtějí prosadit i v krajském zastupitelstvu.

„V krajských volbách chceme získat co nejvíce hlasů. Máme program postavený tak, že jsme schopni se spojit se stranami, které chtějí dělat politiku pro občany, a ne pro sebe jako pro politiky,“ říká lídr Pirátů Lukáš Mareš, který je radiologem v českobudějovické nemocnici a městským zastupitelem.

Díky vlastním zkušenostem Mareše v lékařském týmu největší krajské nemocnice je hlavním tématem Pirátů ve volební kampani zdravotnictví. „Současná situace odhalila slabiny zdravotnického systému a jeho personální deficit i časté dlouhé čekaní pacientů na potřebnou péči,“ upozorňuje lídr Pirátů.

O hlasy voličů budou usilovat i regionální subjekty. Patří mezi ně například Jihočeši 2012, které vede současný náměstek jihočeské hejtmanky pro životní prostředí a kulturu Pavel Hroch.

Svou kandidátní listinu podalo i nové hnutí Změna 2020, kterou tvoří z velké části lidé kolem bývalého sociálního demokrata a hejtmana Jiřího Zimoly. Lídrem Změny 2020 je Stanislav Mrvka, jenž byl do června dlouholetým starostou Jindřichova Hradce.

Stráská důchod posunula

Současná hejtmanka Ivana Stráská vede do krajských voleb ČSSD. Sociální demokraté, kteří stojí v čele hejtmanství už třetí volební období, však nemají v nadcházejících volbách příliš nadějné vyhlídky. Tradiční levicová strana se propadla už v posledních parlamentních volbách.

„Já jsem avizovala poměrně dlouhou dobu, že se chystám odejít z politiky. Nicméně situace, která nastala během zimy, mě přesvědčila, že sociální demokracii pomůžu ještě jednou,“ vrací se Stráská k letošnímu lednu, kdy Jiří Zimola na emotivním jednání rezignoval na pozici krajského předsedy ČSSD.

Volební kampaň se v Jihočeském kraji rozjíždí zvolna, na billboardech je vidět zatím především tvář lídryně Trikolóry Ivany Kerlesové. Zkušení politici si však už platí reklamu v médiích a jsou vidět na řadě akcí.

V současné době je na podaných kandidátkách do jihočeského zastupitelstva 891 jmen, jejich počet ale není konečný. Strany mohou do 3. srpna pořadí na listinách upravovat nebo doplnit další kandidáty.

„Na dvou kandidátkách je zatím jenom jedno jméno, ani několik dalších není plných. Bude se to asi měnit, protože některé strany avizovaly, že se chystají listiny doplňovat,“ upřesňuje Karvánková. Jihočeské zastupitelstvo má 55 členů a na kandidátní listině smí být maximálně 60 lidí, čili pětičlenná rezerva.