Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nad Lužnicí v Táboře se drolí Granátová skála. Obalí ji kovové sítě

  • 3
Táborská radnice investuje přes pět milionů korun do zabezpečení skal, z nichž už roky padají kameny. Oba masivy se tyčí nad řekou Lužnicí. Pod nimi vedou cesty, kudy procházejí desítky lidí. Trasa pod Granátovou skálou je rok a půl zavřená.

Ještě v říjnu horolezci začnou pracovat na Granátové skále a masivu nad domem pro nepřizpůsobivé zvaným Fišlovka. Vyčistí je a obepnou kovovou sítí. Radnice na zabezpečení vybrala firmu Strix Chomutov, nabídla nejnižší cenu 5,6 milionu.

"Staveniště bychom chtěli předat v pátek 25. října, což bychom mohli stihnout, protože už běží lhůta pro podání odvolání ostatních firem," poznamenala Dagmar Suchánková z odboru investic táborské radnice. Městu přišly nabídky od sedmi společností, které se lišily maximálně o milion korun.

Podle vedoucího odboru životního prostředí Jana Fišera budou skály zpevňovat speciální sítě ukotvené do masivu. Dokonce vzniknou i jakési kapsy, ve kterých se mají později usadit náletové dřeviny, čímž se skála zpevní. Náročné zabezpečení firma udělá podle projektu geologa, který obě skály prozkoumal.

"Sanacemi skal se zabýváme téměř dvacet let a máme za sebou 400 zásahů. Nicméně, každá práce na skalách s sebou nese specifika, která se vyskytnou i tady. Ale na všechna možná rizika jsme jak zkušenostmi, tak technikou připraveni," poznamenal předseda představenstva Strix Chomutov Dušan Dufka.

U Granátové skály mají být práce hotové za čtyři týdny, u Fišlovky to bude trvat deset týdnů. Celý projekt má být dokončený do 30. dubna. Kvůli padajícímu kamení uzavřela táborská radnice už loni v únoru oblíbenou procházkovou trasu mezi řekou a Granátovou skálou spojující ulice Lužnickou a Na Parkánech.

Granáty velké jako lískové ořechy

Cesta vede nad břehem Lužnice v parku pod Kotnovem, pod zdmi ulice Na Parkánech. Samotná skála je chráněná jako přírodní památka, protože v rulové skále se vyskytují granáty.

"Spousta lidí tudy chodila na procházky, je to jedno z krásných míst blízko centra Tábora. Skála se drolila už roky," řekl obyvatel Tábora Jan Houzek. Podle místních se zde v minulosti nacházely granáty až do velikosti lískových ořechů.

Větší část masivu byla v minulosti odtěžena, materiál z něj posloužil na stavbu okolních domů, cest či patníků.