Zástupci Kovosvitu již dříve uvedli, že se proti rozhodnutí soudu chtějí odvolat. Firma v roce 2022 skončila ve ztrátě po zdanění 167,2 milionu korun, o rok dříve měla ztrátu 134 milionů korun.
„Budeme se odvolávat. Je paradoxní, že o způsobu úpadku rozhodla přibližně tři procenta věřitelů a 97 procent včetně těch největších se hlasování nezúčastnili. Nám to přijde nespravedlivé, protože jsme o tu společnost bojovali a fakticky je zde riziko, že se dostane do rukou překupníků pohledávek,“ konstatoval právní zástupce Kovosvitu Bagrat Verdiyan.
Firmu vyrábějící obráběcí stroje koupil v létě 2020 od podnikatele Michala Strnada ruský investiční fond Trust Union Fund, který ji převzal i se závazky a úvěry, které činily několik stovek milionů. Kvůli válce na Ukrajině navíc přišla firma o všechny dodávky do Ruska, které tvořily asi desetinu všech zakázek. Společnost uváděla závazky za více než miliardu korun.
Soud zahájil insolvenční řízení s firmou loni 17. dubna. Společnost zaměstnancům nezaplatila od března 2024 mzdy, a tak většina z 220 pracovníků podala v květnu výpověď. V polovině dubna také rezignoval generální ředitel firmy Jan Kočvara, protože nesouhlasil s postupem majitelů společnosti v předchozích týdnech.
Českobudějovický soud pak v usnesení z 13. srpna společnosti neprodloužil moratorium, které jí tři měsíce zajišťovalo ochranu před všemi věřiteli. Společnost měla za tu dobu připravit reorganizační plán, podle soudu se tak nestalo. Návrh na reorganizaci firma podala od den později 14. srpna.
V podniku zůstaly asi tři desítky zaměstnanců. Starosta Martin Doležal tehdy řekl, že město by rádo od Kovosvitu koupilo část pozemku, který je před areálem. Sezimovo Ústí by díky tomu mohlo rozšířit silnici. Podle starosty také skončila firma, která byla po desetiletí symbolem Sezimova Ústí.
„Kovosvit býval nejvýznamnějším zaměstnavatelem ve městě. V 80. letech minulého století tam pracovaly tisíce lidí. Postupně se počet snížil na stovky a v posledních týdnech už asi můžeme hovořit jen o pár desítkách zaměstnanců, kteří ve firmě zůstali. Přesto konec Kovosvitu může znamenat pro některé naše občany traumatizující informaci, protože firma k městu po desetiletí patřila,“ řekl loni v létě Doležal.
V polovině dubna rezignoval generální ředitel firmy Jan Kočvara, protože nesouhlasil s postupem majitelů společnosti v předchozích týdnech.