Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

  14:05aktualizováno  14:05
Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci mistrovství republiky v moderní magii v Týně nad Vltavou, kde skončil třetí.

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic. | foto: David Peltán, MAFRA

Jako osmiletý poprvé viděl v televizi vystoupení Davida Copperfielda. Tehdy se okamžitě rozhodl, že chce umět to samé.

„Koukal jsem na něj s otevřenou pusou. U rodičů jsem si pak vydupal knížku o kouzlech a čárech a začal jsem se učit jednoduchá kouzla,“ vzpomíná 34letý Martin Čejka.

Čejkovo první obecenstvo pocházelo z řad kamarádů a rodičů, přesto už jako malý měl zkušeného učitele. „Jako kluk jsem se seznámil s profesionálním kouzelníkem Jaroslavem Tomáškem, který mě správně nasměroval a naučil mě spoustu důležitých věcí,“ vysvětluje.

Úplně první vystoupení měl ve školce, na základní škole si vyzkoušel první soutěže. „Tehdy mi bylo asi třináct let. Všechno jsem měl perfektně nazkoušené, ale tréma mě neskutečně svazovala. Naštěstí se to povedlo na výbornou,“ vzpomíná Čejka.

To už ale nadějný blonďatý mág věděl, že si kouzlením může ve škole i pomoci. „Občas jsem místo písemky ukazoval nějaké triky s kartami. Spolužáci měli samozřejmě radost a sem tam jsem si takhle vykouzlil nějakou tu jedničku,“ líčí Čejka.

„Umím nadchnout děti, mám z toho úžasný pocit“

Tenkrát ale ještě netušil, že se bude moderní magií živit a že se jednou postaví i na zahraniční pódia. „Považuji to za největší úspěch ve svém životě. Zatím mě to baví stejně jako tehdy ve škole, a když pak vidím, že umím nadchnout i malé děti, mám z toho úžasný pocit,“ říká s neskrývanou radostí Čejka.

Roky dřiny a tréninku trvalo, než se z mladého a nadějného mága stal jeden z nejžádanějších kouzelníků v Česku. Pravidelné nabídky dostává i z ciziny. „Měl jsem jednou vystoupení v Egyptě. Tam je úplně jiné publikum než u nás, lidé vše mnohem víc prožívají. Musím si ale kvůli jazykové bariéře dávat pozor na to, jaká kouzla pro svou show vyberu,“ dodává Čejka s tím, že podobně emotivní diváci jsou také v Německu a v Rakousku.

Ne vždy se všechny triky povedou tak, jak by měly. Kouzelník si ale vždy musí zachovat chladnou hlavu. „Jinak by to ani nešlo. Člověku pak nezbývá nic jiného než improvizovat a využívat svých zkušeností. Třeba ve školkách je to složité kvůli tomu, že malé děti neudrží pozornost. Občas je pak třeba divákům vnuknout pocit, že to tak vlastně mělo být. Musím být kolikrát o dva kroky napřed,“ říká Čejka.

Velké riziko hrozí i při práci s technikou. „Mám teď nové vystoupení, které stojí na světlech, ale zároveň s ním také padá. Musíme umět vysvětlit osvětlovačům a stejně tak technikům u zvuku, jak nám mají scénu připravit,“ vysvětluje Čejka.

„Přikouzlil“ si partnerku

Každé vystoupení je pečlivě naplánované a sebemenší chyba může způsobit velký problém. „Když třeba na pódiu kouzelník zakopne, ztratí několik sekund a ty musí někde nahnat. Vystoupení je na vteřinu sladěné s muzikou. To vás pak nespasí ani kvality Copperfielda,“ popisuje možné potíže.

Právě světoznámá celebrita ze Spojených států je proslulá svými originálními kousky včetně mizení lidí a větších předmětů. „Ale ani to není žádná novinka. Většina principů je známa lidstvu už stovky let a dá se říci, že už je všechno vymyšlené. Jedinečnost spočívá hlavně v umění různé triky kombinovat,“ prozrazuje Čejka.

Každý kouzelník se tedy snaží o co nejvíce netradiční spojení prvků. „Mám v repertoáru vyčarování peněz. Dáte mi stovku a já vám vrátím třeba dvoutisícovku. Mám to domluvené s Českou národní bankou,“ říká se smíchem Čejka.

Není to ale zdaleka to největší a nejdůležitější kouzlo v jeho životě. „Zjistil jsem, že magie je skvělým pomocníkem při balení holek. Vlastně mohu říci, že jsem si takhle vykouzlil partnerku, se kterou mám už dvě děti,“ vypráví Čejka a prozrazuje, že mu jeho profese kolikrát pomohla i mimo školu a partnerský vztah.

„Jednou mi policista chtěl dát pokutu za dopravní přestupek. Když zjistil, že jsem kouzelník, tak chtěl, abych ho o tom přesvědčil. Stačil jednoduchý trik a mohl jsem jet bez pokuty dál,“ vypráví.

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Policie chce obžalovat pět lidí kvůli solární elektrárně Ševětín

Solární elektrárna v jihočeském Ševětíně.

Policie navrhla obžalovat pět lidí, které podezírá ze stomilionového podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny...

Další z rubriky

Při výpravě na sněžnicích viděli turisté Poledník i krávy plemene highland

Turisté šli podél podél Hamerského potoka k vrchu Antýgl.

Šumavská infocentra lákají na vycházky na sněžnicích. Každý si je může za 50 korun půjčit a vyrazit s průvodcem do...

Vltava nám ublížila, ale už jsem jí odpustil, říká malíř bydlící u břehu

Ladislav Hodný v mládí koketoval s myšlenkou, že by šel místo studií na...

Prakticky celý život se zabývá uměním, a přesto, že před pár dny oslavil vyučený knihař Ladislav Hodný 76 let, nehodlá...

Lyžaře čeká slunečný víkend. Sněhu je nejvíc za poslední roky

Běžkaři v okolí Kvildy si užívají slunečného počasí.

Sluníčko a pořád dostatek sněhu. Kdo vyrazí o víkendu na lyže, pěkně se sveze na sjezdovkách i běžkách, a navíc se ...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Manažer/ka obchodní skupiny

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz