Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Jihočeši dostanou na nové kotle 301 milionů korun. Letos naposledy

  16:41aktualizováno  16:41
Potřetí a zároveň naposledy mohou získat vlastníci zastaralých kotlů na jejich výměnu kotlíkovou dotaci. Jihočeský kraj na podzim rozdělí 301 milionů korun, uspokojit může odhadem 2 800 uchazečů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

S pomocí kotlíkových dotací už si pořídilo modernější ekologické kotle 5 417 jihočeských domácností. A další vlastníci, kteří přikládají do letitých uhelných kotlů, je mohou následovat ještě letos.

Kraj začal připravovat třetí kolo kotlíkových dotací, které bude zároveň poslední šancí získat příspěvek na pořízení ekologičtějšího vytápění ve výši až 120 tisíc korun.

„Podmínky třetího kola budou obdobné jako ve druhém kole, nově však jsou z podpory zcela vyřazeny veškeré kotle spalující uhlí. Dotaci tak bude možné získat jen na kotel na biomasu s automatickým či ručním přikládáním, na tepelné čerpadlo nebo na plynový kondenzační kotel,“ vyjmenoval Antonín Krák, krajský radní pro veřejné zakázky.

Jak dotaci získat

Podmínky výzvy k předkládání žádostí do 3. kola kotlíkových dotací budou vyvěšeny 30 dní před zahájením příjmu žádostí na webu kraje, zřejmě v srpnu, či září, pak začne jejich příjem. Žádosti budou nabírány výhradně elektronicky s následným povinným doručením v písemné podobě včetně příloh na krajský úřad. Základní podmínky pro získání kotlíkové dotace ve 3. kole budou brzy vyvěšeny na webových stránkách kraj-jihocesky.cz.

O jaké kotle jde
Vlastníci zastaralých kotlů mohou získat dotaci na kotel na biomasu s automatickým či ručním přikládáním, na tepelné čerpadlo nebo na plynový kondenzační kotel. Z podpory jsou zcela vyřazeny veškeré kotle spalující uhlí, výše dotace zůstává stejná jako ve 2. kole, nejvyšší je 120 tisíc korun. Lidé z prioritních obcí, kde dochází k překročení imisních limitů, mohou opět získat bonus 7 500 korun.

Výše dotace zůstává stejná jako v předchozím kole. Při pořízení plynového kondenzačního kotle může žadatel dosáhnout až na 95 tisíc korun, při koupi kotle na biomasu s ručním přikládáním je to maximálně 100 tisíc. Nejvyšší dotace je spojena s pořízením tepelného čerpadla nebo automatického kotle na biomasu, která může být až 120 tisíc. A uchazeči v 19 obcích, v nichž dochází k překročení imisních limitů, mají navíc nárok na bonus ve výši 7 500 korun.

Stejně jako v předchozích dvou kolech má Jihočeský kraj nárok na třetí nejvyšší částku v porovnání s ostatními kraji. Více peněz získá jen Moravskoslezský a Středočeský kraj.

Aktuálně má Jihočeský kraj dostat od ministerstva životního prostředí na ekologičtější vytápění 301 milionů korun, což je stejná částka, jakou vyplatil uchazečům v prvním kole. Ve druhém má k dispozici na výměnu kotlů 294 milionů korun.

„Pokud jde o druhé kolo, nyní kontrolujeme doručené závěrečné vyúčtování a proplácíme dotace, přičemž uspějí zhruba dvě třetiny žádostí,“ řekla Vanda Pánková z krajského úřadu, která má vyřizování kotlíkových dotací na starost.

Zahájení příjímání žádostí do třetího kola předpokládá hejtmanství v září, nebo v říjnu. Příjem žádostí bude stejně jako v předchozích kolech výhradně elektronický s následným povinným doručením v papírové podobě včetně příloh. O dotaci si mohou požádat vlastníci rodinných domů v celých jižních Čechách.

Zatímco v prvním kole získali dotaci všichni uchazeči, kteří svou žádost správně podali a vyúčtovali, a v kraji přestalo kouřit 2 657 komínů, ve druhém kole je značný převis žádostí.

„Ve druhém kole bylo správně podáno a schváleno radou kraje 3 340 žádostí, celková částka vystačí na proplacení zhruba 2 760. Neuspokojeno tak zůstává 485 žádostí. Ze zákona je však nemůžeme automaticky přesunout do třetího kola, tito žadatelé se budou muset o dotaci ucházet znovu,“ popsala Pánková.

Zajímavé je srovnání proměny zájmu vlastníků rodinného bydlení o nové zdroje tepla. V prvním kole nahrazovali obyvatelé kraje dosluhující vytápění zase převážně kotli na pevná paliva. Pořídilo si je 63 procent žadatelů, tepelná čerpadla nainstalovalo 26 procent lidí a 11 procent pořídilo plynové kotle.

„Ve druhém kole si 49 procent uchazečů vybralo tepelná čerpadla. Na druhém místě jsou shodně automatické kombinované kotle na uhlí a biomasu a kondenzační plynové kotle po 18 procentech a nejnižší zájem mají žadatelé o kotle na biomasu – 15 procent. Kotle čistě na uhlí už nebyly ve druhém kole podporovány,“ srovnala Pánková.

Jihočeský kraj se postavil i za lidi, kteří měli přijít o kotlíkovou dotaci proto, že na výrobním štítku určitých typů kotlů Atmos byla uvedena nesprávně emisní třída 1, i když mají ve skutečnosti třídu 3. Protože těchto 32 lidí nemělo šanci na chybu přijít, kraj jim na jaře po předložení závěrečného vyúčtování rozdělí celkem 3,5 milionu. I tyto kotle jsou ekologičtější a přispějí k čistšímu vzduchu v kraji.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Člen ostrahy strakonické Billy je nakažený. Čtyři zaměstnanci v karanténě

V jedné z prodejen obchodního řetězce Billa ve Strakonicích pracoval nakažený koronavirem. Šlo o zaměstnance najaté...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékař z krumlovské nemocnice má pozitivní test, do karantény jdou kolegové

V českokrumlovské nemocnici o víkendu ordinoval lékař, který měl později pozitivní test na koronavirus. Do karantény...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky
Premium

Rozestupy mezi štamgasty? Hospody se přizpůsobí, ale potřebují jasné pokyny

Podle epidemiologa Romana Prymuly budou lidé v restauracích po uvolnění pravidel zřejmě muset dodržovat rozestupy...

Žena se pohádala s kamarádkou kvůli roušce, potom chtěla skočit z okna

Policisté v posledních dnech stále častěji na lince 158 zaznamenávají rodinné či partnerské rozepře. Na některé...

V Českém Krumlově roznáší balíčky s ochrannými pomůckami všem obyvatelům

Každý občan Českého Krumlova obdrží ochranné pomůcky v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru. Město s pomocí...

Prázdno všude, kde bývá hlava na hlavě. Podívejte se na Krumlov bez turistů

Kvůli pandemii koronaviru se Český Krumlov vrátil o desítky let zpět. Místo davů asijských turistů jsou tam nyní...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na iDNES.cz