Čtvrtou spalovnu komunálních odpadů v jižních Čechách plánuje postavit společnost provozující energoblok v Přísečné poblíž Českého Krumlova. K novému spalování jí má sloužit nový kotel na takzvané TAP, což je tuhé alternativní palivo slisované z vytříděného převážně komunálního odpadu. Hlavně z plastů, textilu, pneumatik nebo kalů.
U Krumlova chce firma pálit komunální odpad, radnici ani lidem se to nelíbí![]() |
Pražská firma Carthamus jako investor areálu v Přísečné zdůrazňuje, že povolení na energetické využívání těchto odpadů už mají v kraji další tři spalovny a jí projekt dovoluje místní územní plán. Surovinu chce nakupovat od firmy, jež ji získává z domácích zdrojů.
„U TAP nejde o spalování odpadů, ale o energetické využití vytříděných odpadů. V současnosti je to i možnost, jak pomocí alternativních paliv realizovat odklon české energetiky od uhlí,“ vysvětlil Miloš Kužvart, výkonný ředitel České asociace oběhového hospodářství.
Firma záměr oznámila už před dvěma lety, teď ho předkládá znovu a upravený. Kraj teď bude hodnotit jeho vliv na životní prostředí. Nový provoz by mohl být spuštěn v roce 2027.
Energoblok nyní vyrábí ze spalování biopaliva teplo a elektřinu. V třináctitisícovém Krumlově pak teplem zásobuje 3 200 obyvatel. Proti rozšíření areálu o kotel na spalování komunálních odpadů se staví hlavně obec. Dále ekologové a spolky jako Duha, Arnika nebo Calla.
Plánované spalovny |
Vesměs namítají, že provozovat takové zařízení uprostřed zástavby, na hranici CHKO Blanský les a krumlovské památkově chráněné rezervace, je až absurdní. „Se záměrem dlouhodobě nesouhlasíme,“ uvedl za zastupitele starosta Přísečné Jiří Němeček.
Obyvatelé obce, kde žije 215 lidí, si u stávajícího provozu na spalování biomasy stěžují na hluk, emise a zápach z uskladněné štěpky. Navážení paliva po železnici a vlečce, která míří do objektu, investor zavrhl jako ekonomicky nevýhodné.
Kotel má ročně spotřebovat 80 tisíc tun tuhých odpadů, což v součtu s dalšími plánovanými spalovnami v kraji vysoko převýší jihočeskou produkci této suroviny. Energoblok navíc zásobují kamiony jezdící po přetížené silnici I. třídy vedoucí do Krumlova a na Lipno.
Další kritici, mezi nimiž je inspekce životního prostředí, Správa CHKO Blanský les nebo Agentura ochrany přírody a krajiny, upozorňují, že strategie investora míří mimo krajský plán odpadového hospodářství.
Pokud všechny čtyři jihočeské spalovny komunálních odpadů začnou do roku 2030 fungovat, bude o potřebné palivo nouze. Podle Arniky se rozchází tento záměr se snahou maximálního třídění odpadů. V emisích spalovny navíc zůstávají toxické látky. Po spálení TAP zbude čtvrtina odpadu ve formě strusky a popílku, což představuje v Přísečné odvoz 20 tisíc tun těchto zbytků ročně.
Zvažují výhody pro místní obyvatele
Carthamus má odpověď: za palivo dodávané výhradně z domácích zdrojů bude odpovídat dodavatel – česko-rakouská společnost Rumpold z Vodňan. Komunální odpady bude podle oznámení svážet z Českobudějovicka, Strakonicka, Písecka, Prachaticka a samozřejmě z Českokrumlovska. Navíc ještě z Příbrami ve středních Čechách nebo z Klatovska na Plzeňsku.
Pro představu – plánovaná největší jihočeská spalovna v českobudějovickém Vrátě bude palivo dovážet mimo jiné z Vysočiny. Obci chce provozovatel kompenzovat svůj byznys levnějšími energiemi.
„Součástí naší vize je, aby z nového provozu měli přímý užitek i místní obyvatelé. Zvažujeme možnost nabídnout jim zvýhodněné podmínky odběru elektrické energie prostřednictvím plánované lokální distribuční sítě,“ uvedl za Carthamus Zbyněk Škodáček. Podle něj tuto nabídku rozpracovávají a bude předmětem dalších jednání.
Spalovna u Krumlova má další souhlas od kraje. Ale musí vysázet stromy![]() |
Ke sledování pachových emisí doplnil, že energoblok využívá k jejich monitorování norský systém, který nabízí obyvatelům hlásit zápach prostřednictvím aplikace v mobilech a umožňuje jeho identifikaci. Povinné měření emisí zahájí, jakmile nový zdroj překročí provozní výkon 50 MW.
Škodáček dodal, že generální dodavatel paliva ručí za to, že bude pocházet výhradně z tuzemských zdrojů. „Nepočítáme s jeho dovozem ze zahraničí,“ ujistil.
Podle starosty Němečka je systém měření pachu neúčinný. Podle něj pochází z uskladněné štěpky, která vlhkostí a kvašením připomíná zápach ze siláže.
Projekt se nelíbí ani spolku SamoSebou Chanovice na Klatovsku, odkud se má také vozit odpad do Přísečné. „V našem komunitním centru, školách a školkách učíme děti nejen třídit odpad, ale vůbec žít v souladu s přírodou. Hlavně předcházet vzniku odpadů a zbytečných obalů. Děti to zase učí rodiče. A spalovny, ty jdou proti tomu,“ míní Dana Matoušková ze spolku.