Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Fasáda kostela, který patří k symbolům Budějovic, září novotou

  15:33aktualizováno  15:33
Při procházce po Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích mají místní i turisté nový důvod k zastavení. Z nejstaršího objektu ve městě postupně mizí lešení, které odhaluje výsledek velké obnovy bývalého dominikánského kláštera a kostela Obětování Panny Marie.

Na první pohled je největší změnou především nová fasáda kostela, který patří k symbolům Budějovic.

Fotogalerie

„Na poslední opravu došlo před zhruba 40 lety. Zjistilo se ale, že to dělali omítkou, kde byl beton, takže se na to táhlo hodně vlhkosti a materiál se zasoloval,“ líčí Štěpán Hadač z Biskupství českobudějovického.

Dnes září zdi bílou barvou stejně jako Bílá věž. I ta se dočkala několika oprav, včetně rekonstrukce ciferníku hodin.

Kromě zdí se práce dotknou také střech, přičemž některé jejich části jsou staré i stovky let. „Na severní straně ještě pokračují. Dělají se tam mimo jiné krovy na kostele. Některé trámy jsou tam od požáru ze 17.století. Hodně z nich bylo poškozených. Velká část krovu a celá střecha se měnila také nad klášterní křížovou chodbou, která je vidět z rajské zahrady,“ popisuje Hadač.

Nová jsou rovněž okna či zateplení půd, mimo jiné kvůli těm, již prostory využívají. Významnou součástí investice za zhruba 63 milionů korun byla i výměna elektrického vedení včetně osvětlení a kamerového systému v prostorách kláštera.

To bylo potřeba udělat v době, kdy objekt nevyužívá Základní umělecká škola Piaristické náměstí. „Byla to velmi důležitá součást rekonstrukce. My jsme kvůli tomu museli o 14 dní zkrátit školní rok,“ říká ředitel školy Emanuel Kümmel.

Žáci i vyučující musí po dobu stavebních prací počítat s některými omezeními. Na několik týdnů muselo vedení školy část výuky přestěhovat.

„Přes prázdniny protekla střecha, takže jsme do konce října výuku v jedné či dvou třídách museli přesunout. Naštěstí nám vyšli vstříc na konzervatoři, kde nám poskytli prostory. Souvisí s tím také samozřejmě prašnost a další věci. Oprava byla ale potřeba. Areál nevypadal vizuálně dobře a ideální nebyl ani běžný denní provoz. Jsem rád, že se teď zázemí posouvá do 21. století,“ líčí ředitel.

Učební podmínky si pochvalují rovněž kantoři. „Především zavedením nových elektrických rozvodů. Díky nim mají učebny lepší osvětlení. S obnovou se pojí i řada překážek, jako je mimo jiné občasný hluk. Ten znemožňuje průběh výuky. Celkově ale rekonstrukci vnímám kladně. Budova si ji zasloužila vzhledem ke svému historickému významu. Jako pedagog jsem trpělivá, každý dobrý výsledek potřebuje svůj čas,“ věří Kristýna Kozlová, bývalá studentka a současná vyučující literárně-dramatické výchovy.

Nový trávník v rajské zahradě

Hotovo ale v klášteře ještě úplně není. Podle plánů, jež se zatím daří dodržovat, by se tak mělo stát v srpnu letošního roku.

Během nadcházejících týdnů a měsíců se dočkají proměny některá venkovní prostranství. Patří mezi ně například parkán nad slepým ramenem, u nějž vede cyklostezka. Stavební firma tady pracuje na odvodnění a nové fasádě. Na některé činnosti má teď v zimě vliv počasí.

Oblíbenou rajskou zahradu kláštera, z níž je dnes staveniště, pak pokryje jednoduchý trávník, jako tomu bylo v minulosti. Zahrada se výrazně nezmění ani u Bílé věže. Zmizí odtud ale schody z Piaristického náměstí, takže bude na stejné úrovni jako jeho plocha.

„Čekají nás ještě práce na severní straně kostela, výměna vnějších oken, další nové fasády nebo třeba práce na přípojkách,“ dodává Hadač. Projekt opravy komplexu z větší části pokrývá evropská dotace.

Areál kláštera a kostela leží u slepého ramene Malše v centru Českých Budějovic.

Areál kláštera a kostela leží u slepého ramene Malše v centru Českých Budějovic.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

Témata: Jihočeský kraj
  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Vzrostlé duby u Hrdějovic někdo pokácel bez povolení

Čtveřici až stoletých dubů stojící u silnice mezi Úsilným a Hrdějovicemi na českobudějovicku někdo před týdnem bez...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Obchvat kolem Budějovic je ve skluzu, chybí stavaři ze Slovenska i Švédska

Koronavirus a přijatá opatření mají dopad i na dokončení dálnice D3 kolem Českých Budějovic. Protože se na ní podílejí...

Žena se pohádala s kamarádkou kvůli roušce, potom chtěla skočit z okna

Policisté v posledních dnech stále častěji na lince 158 zaznamenávají rodinné či partnerské rozepře. Na některé...

Po krizi budou firmy lidi potřebovat, říká šéf Jihočeské hospodářské komory

Na Jihočeskou hospodářskou komoru se obracejí firmy a řeší opatření v době pandemie koronaviru. Volají a ptají se na...

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na iDNES.cz