V Blatné chtějí i přes koronavirem omezený rozpočet vybudovat nový dopravní terminál.

V Blatné chtějí i přes koronavirem omezený rozpočet vybudovat nový dopravní terminál. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Koronavirus drtí investiční plány malých měst na jihu Čech

  • 0
Nižší příjem obcí z daní kvůli koronaviru se nejvíce podepisuje na plánovaných investicích v celé řadě jihočeských měst. V Týně nad Vltavou kvůli tomu nevybudují domov pro seniory. V Kaplici pro změnu váhají, zda postaví sportovní halu.

Velké plány měli na příští rok v Týně nad Vltavou, kde chtěli začít stavbu domova pro seniory za 280 milionů korun. S tím ale už vedení města nepočítá. 

„Zdá se, že upustíme i od oprav několika komunikací, dílčí rekonstrukce na ZŠ Hlinecká a také musíme odložit sanaci skalního svahu v lokalitě Na Skalkách,“ vysvětluje radní města Jan Novák (Piráti) s tím, že rozpočet města bude kvůli dopadům koronakrize štíhlejší přibližně o 20 milionů.

Sestavování rozpočtů mnoha jihočeských obcí pomalu finišuje a už teď je jisté, že jedna z položek se v příštím roce téměř všude výrazně ztenčí. Kvůli nižším příjmům z daní plynoucím z vládních opatření kvůli šíření covidu-19 tak musí radnice sáhnout k úsporám v oblasti investic. 

Zatímco v případě největších jihočeských měst se jednalo o seškrtání rozpočtu v řádech desítek milionů, jinde jsou to spíše jednotky. Ale i v menších sídlech se najdou výjimky.

Například v Kaplici museli nechat strhnout sportovní halu kvůli problémům se statikou. Nová stavba má vyjít na více než 50 milionů, jenže radnice nyní netuší, zda vůbec bude schopna ze svých zdrojů její vybudování v příštím roce zajistit. 

„Bohužel se při rekonstrukci zjistilo, že musí hala k zemi celá. Její opětovné postavení bereme jako investici pod čárou. Zažádali jsme si o dotaci a podle toho, jestli uspějeme, se budeme dál řídit,“ vysvětluje starosta Kaplice Pavel Talíř (KDU-ČSL). Veškeré investice se tedy smrskly hlavně do rekonstrukcí komunikací nebo drobných oprav na školách.

Úspory se dotknou také Milevska, kde představitelé města i přes jarní vlnu šíření nemoci schválili letošní rekonstrukci sportovní haly za 15 milionů korun. 

„Šli jsme do toho i díky tomu, že jsme měli v předchozím roce více investic a letos jich bylo naplánováno o poznání méně. Letos se nám tedy povedlo udělat vše podle plánu. To se ale nedá říci o příštím roce. Odhaduji, že proinvestujeme až o deset milionů korun méně než letos,“ říká starosta města Ivan Radosta (Jihočeši 2012).

Na rozdíl od Milevska ale velkou část letošních projektů odložily Dačice, kde už letos měla začít rekonstrukce hráze rybníku Peráček a celé jeho odbahnění. 

„Vypadá to, že se do toho snad pustíme příští rok. Museli jsme přesunout i vybudování veřejného osvětlení podél kolejí a odklad se týká také nové sauny,“ jmenuje starosta Dačic Karel Macků (KDU-ČSL) s tím, že se jedná dohromady o částku okolo 10 milionů.

Ve Vodňanech nic neomezují

Podle něho se vládní opatření promítnou i do rozpočtu mnoha obcí nejen pro příští rok.

„Obzvláště zrušení superhrubé mzdy bude mít na jejich sestavení velký vliv. Už jsme sáhli k opatřením napříč všemi odbory, kdy každý z nich operuje s částkou o 10 procent nižší, než tomu bylo podle plánu. Ušetřené peníze skončily v rezervách, z nichž v blízké době nic vyvádět nechceme,“ dodává Macků.

Výrazný zásah do letošních investic provedli také na druhé straně kraje v Blatné, kde už v květnu zastavili práce na většině projektů. 

„Zaměřili jsme se jen na to nejnutnější a dokončili jsme přístavbu základní školy a pokročili jsme s budováním skládky a sběrného dvora. Už teď ale víme, že příští rok seškrtáme výdaje na řadu sportovišť,“ podotýká starostka Blatné Kateřina Malečková (Rovně v čele).

Vedení města mělo totiž v plánu vybudovat novou sportovní halu nebo venkovní kluziště. Nový dopravní terminál za šest až sedm milionů by však měl být na konci roku hotový. 

„Rozhodně ho chceme v rozpočtu prosadit. Museli jsme také sáhnout k vrácení peněz od příspěvkových organizací. Například na školách tedy bude možné provádět jen to nejnutnější,“ dodává Malečková s tím, že kvůli zrušeným představením vrátilo část příspěvků i Centrum kultury a vzdělávání. 

V Jihočeském kraji se ale najdou i města, jež kvůli koronaviru nemusela výrazněji své investiční rozpočty upravovat. Například ve Vodňanech letos nepřerušili ani jeden z projektů. 

„V případě výstavby pavilonu pro základní školu za desítky milionů, nové mateřské školy nebo koupaliště už máme přiznané granty na jejich zhotovení, takže jsme víceméně museli v akcích pokračovat,“ vysvětluje starosta Vodňan Milan Němeček (Vodňany 2022).

Náklady na právě rozjeté projekty se tedy promítnou i do plánování pro příští rok. „Momentálně dokončujeme rozpočet, který bude trochu odvážnější. Na druhou stranu nechceme rušit nic, co máme schválené a zčásti finančně zajištěné odjinud,“ objasňuje Němeček.

S menšími projekty tak radnice v tuto chvíli nepočítá. „Budeme je ale mít připravené v záloze pro případ, kdyby se na ně v průběhu roku našly peníze,“ doplňuje.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.