Stát dá pětistovku za zobák kormorána, podle rybářů ale ptáků neubude

  9:34aktualizováno  9:34
Přemnožení kormoráni působí rybářům milionové škody. Stát je chce zmírnit tím, že začíná myslivcům od listopadu vyplácet 500 korun za zastřeleného ptáka. Podle producentů ryb to regulaci opeřenců neovlivní.

Kormorán spořádá půl kilogramu ryb denně. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Myslivci zastřelili v posledních letech přes 2 300 kormoránů na Třeboňsku a dalších 1 700 na Českobudějovicku. Motivují je k tomu velcí producenti ryb, kteří jim za každý zobák rybožravého ptáka vyplatí 300 korun.

Počet nenasytných černých opeřenců by se však mohl snížit víc. Na ochranu ryb a jejich chovatelů se postavil stát a podle vládního usnesení od začátku listopadu začíná vyplácet myslivcům 500 korun za každého zastřeleného kormorána.

Profesionální rybáři tak ušetří statisícové částky, které nyní vydávají z vlastních pokladen.

„V této době Rybářství Třeboň vyplácí myslivcům, kteří zastřelí kormorány na našich rybnících, okolo 700 tisíc korun za rok,“ uvedl ředitel Rybářství Třeboň Josef Malecha.

Třeboňští rybáři spolupracují s desítkami mysliveckých spolků, které tyto opeřence loví. Přelstít kormorány však není snadné.

„Jejich lov není úplně jednoduchý hlavně na velkých vodních plochách, kde se hejno rychle přemístí a vy se k němu nedostanete. Známe to z vlastních zkušeností, většina našich zaměstnanců jsou myslivci a loví je,“ popsal Malecha, který sám zastřelí na Bošileckém rybníku desítky kormoránů ročně.

Ze života kormoránů

Škody způsobené kormorány jsou veliké. „Jdou do desítky milionů, a když nalítnou na Dehtář či Bezdrev, těžko s nimi něco uděláte. Nakolik rybník vyplení, záleží na tom, jak velké jsou tam ryby,“ řekl ředitel Rybářství Hluboká Vladimír Kaiser.

Kormoráni patří k nejobratnějším rybím predátorům, živí se veškerými druhy, ideálně do dvaceti centimetrů, ale v případě nouze si dokážou poradit i s daleko většími. Ryby loví v hejnech a dovedou je chytat i pod hladinou.

Každý spořádá zhruba půl kilogramu ryb denně, spoustu dalších ale poraní nebo vystresují, takže nepřijímají potravu a bojí se. Počet odstřelených kormoránů sice stoupá, ale regulaci těchto opeřenců to příliš neovlivní.

„Odstřel nic neřeší. Je to jen z nouze ctnost. Vyplašíme hejno a přeženeme z rybníka na rybník,“ vysvětlil Kaiser. Bez zásahu do stavu na hnízdištích v severní Evropě, odkud k nám kormoráni na zimu přilétají, se tristní situace nezlepší.

Náplastí pro rybáře má být kompenzace od státu za škody způsobené těmito rybožravými opeřenci. Podmínkou bylo vypracování podrobných posudků ptačích hejn na rybnících s pomocí odborníků. Zatím však na náhrady stále čekají.

„Za první pololetí jsme požádali o náhradu ve výši 3,3 milionu korun. Podle znaleckého posudku to jsou škody způsobené tím, co ptáci sežerou, a neřeší se druhotné škody na vystresované a zraněné rybě,“ upřesnil Malecha.

Počty kormoránů monitoruje Jiří Neudert z Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Každý měsíc dělá na sedmdesáti rybnících na Třeboňsku hladinové sčítání. A také sleduje hnízdní kolonii na rybníku Ženich, kde ornitologové část mláďat kroužkují.

„Na Ženichu počet hnízdících párů dlouhodobě mírně klesá. Letos je jich tam 120 z původních 150 a odhadem 450 mláďat. A u tažných je to v součtu do jednoho tisíce jedinců na celé Třeboňsko. Ale mohou tu protahovat hejna, která mají až 600 ptáků. Když rybníky zamrznou, přesunou se na řeky,“ vypočítal Neudert.

Ornitologovi nepřipadá, že by počet táhnoucích kormoránů stoupal. „Ale je pravda, že jsou to velké počty, a když na velký rybník Dvořiště, Rožmberk, Koclířov nebo Bošilecký naletí tři sta čtyři sta ptáků, nadělají rybářům velké škody,“ potvrdil.

Na Přeloučsku plašili na jaře kormorány speciálním dělem:

  • Nejčtenější

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Cyklistka nepřežila střet s tatrou, v Budějovicích se tvořily kolony

Tragická nehoda se stala na kruhovém objezdu v Českých Budějovicích. Na výpadovce na Český Krumlov srazil nákladní...

Premium

Byl agresivní a nespokojený, popisují lidé Afghánce, který ubodal farmáře

Útočník, který v pondělí zabil rakouského farmáře, žil ve vesnici Leopoldschlag u hranic s Českem. Podle místních se...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Koleje se vyhnou domům v Soběslavi, železnice bude kopírovat dálnici D3

Na Táborsku začala stavba dalších téměř devíti kilometrů nové železnice na trase České Budějovice - Praha. Vyjde na...

Cyklistka nepřežila střet s tatrou, v Budějovicích se tvořily kolony

Tragická nehoda se stala na kruhovém objezdu v Českých Budějovicích. Na výpadovce na Český Krumlov srazil nákladní...

Obnovená nádrž bude podporovat perlorodku i udržení vody v krajině

Vojenské lesy a statky (VLS) obnovily nádrž u řeky Blanice, která tak nyní bude podporovat výskyt perlorodky říční....

Další rekonstrukce plaveckého stadionu. Střechu opraví za 35 milionů

Teprve před pár týdny otevřeli bazén s novými sprchami a toboganem a už plánují další rekonstrukci. Plavecký stadion v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz