Studenti podali petici proti Konvičkovi kvůli zostuzování kolegy

  11:11aktualizováno  11:11
Studenti Jihočeské univerzity v pondělí přišli za rektorem s peticí na obranu politologa pedagogické fakulty Salima Murada. Na svém facebookovém profilu ho napadl kolega z přírodovědecké fakulty a protiislámský aktivista Martin Konvička.

Martin Konvička na Malostranském náměstí během návštěvy Angely Merkelové v Praze (25. srpna 2016). | foto: Yan Renelt, MAFRA

Otevřený dopis s peticí adresovaný rektorovi Jihočeské univerzity Tomáši Machulovi podepsalo za týden 278 studentů školy. Reagují v něm na komentář Martina Konvičky, který před měsícem na Facebooku dehonestoval Salima Murada za jeho odborné a občanské postoje, které prezentoval v pořadu DVTV.

Studenti mimo jiné rektorovi napsali, že doktor Murad již dlouhou dobu dobře reprezentuje Jihočeskou univerzitu a hájí zároveň hodnoty vlastní samotným univerzitním idejím.

Co napsal Martin Konvička na Facebooku

Už jste dnes zvraceli, přátelé?
„Politolog“ Selim Murad mi během pár úryvků, které jsem shlédl, připomněl mimo jiné:
- že když se muslim vydává za křesťana, pozná se to podle přepjaté gestikulace (ruka chránící týl ...)
- že když se muslimové „radikalizují“, tak za to nikdy nemůže islám, ale vždy zlá xenofobní společnost (IRONIE)
- že i když se radikalizují vždy jen muslimové, tak za to islám nemůže (JEŠTĚ VĚTŠÍ IRONIE)
- že islám nemá nic společného s islámem (JAK JINAK?)
- že úplně nejhorší je Miloš Zeman (DOCHÁZÍ MI ZÁSOBY IRONIE)
... a SAMOZŘEJMĚ, že redaktorka Drtinová ani nehlesne, a čím větší nehoráznosti jí ten „politolog“ vypráví, tím zjihlejší má oči...

„Je proto podle nás nepatřičné, aby ho jeden z jeho kolegů a členů akademické obce veřejně zostuzoval. Docent Konvička opakovaně rezignuje na základy lidské slušnosti a místo snahy o validní diskuzi pouze podněcuje zlobu a nenávist mezi lidmi, nyní dokonce i mezi učiteli na naší univerzitě,“ stojí v dopise.

Politolog Murad se zabývá vlivem médií a společnosti na menšiny a uprchlíky na základě výzkumů veřejného mínění i dalších průzkumů. V rozhovoru pro internetovou televizi například poukázal na poslední šetření City Univerzity v Londýně, podle něhož má Česko z 21 evropských zemí nejvíce negativní přístup k imigrantům.

„Část politických elit prezentuje celý islám jako nebezpečný, protože celá ideologie náboženství je chybná a má v sobě gen zla nebo virus, který činí ze všech muslimů nebezpečné lidi, ale takto to ve skutečnosti není,“ řekl například (Konvičkova reakce v boxu).

Univerzita není ohrožena jedním Konvičkou, říká rektor

Rektor Tomáš Machula potvrdil, že se studenty petici řešil. „Řekl jsem jim, že docent Konvička už byl dvakrát projednáván etickou komisí a chci s ním komunikovat dál. První věc, co chci řešit, je svoboda projevu na Jihočeské univerzitě. Ta se omezí strašně snadno, a to bych nechtěl,“ uvedl rektor.

Očekává, že etická komise univerzity mu předloží dokument, který se bude zabývat svobodou slova a mírou, způsoby i mezemi vyjadřování na akademické půdě, ale i mimo prostory školy.

Salim Murad vyučuje na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity.

Salim Murad vyučuje na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity.

„Já s Konvičkou nic dělat nemůžu, je to věc děkana. Chci se k tomu postavit tak, že univerzita není ohrožena jedním Konvičkou, to není věc, kterou budu pořád řešit. Názory na islám může mít, jaké chce, ale měly by být kultivované a chci, abychom se o těch věcech naučili bavit na širším fóru,“ sdělil Machula. Otevřený dopis studentů s peticí rektor předá vedení univerzity, děkanovi přírodovědecké fakulty i Konvičkovi.

Děkan přírodovědecké fakulty František Vácha řekl, že mu zákon neumožňuje se Konvičky za jeho veřejné projevy zbavit.

„Svou práci na fakultě dělá dobře. Podle právní analýzy by tak byl důvodem k rozvázání pracovního poměru jenom trestný čin, kde by byl pravomocně odsouzený na déle než rok,“ popsal Vácha, jenž podle svých slov dostává spoustu e-mailů od lidí, kteří Konvičku nesnáší. A zhruba stejně početná skupina děkanovi vyhrožuje, že ho chce vyhodit.

Normální diskuse by nám nevadila, říkají studenti

Studentská delegace byla s úterním jednáním u rektora spokojena. „Nešli jsme tam s tím, aby podnikl nějaké konkrétní kroky. Ale chtěli jsme, aby byli slyšet studenti, protože ne všichni souhlasí s Konvičkou. Nevadilo by nám, kdyby o islámu diskutoval normálně, ale ne, že začne ‚Už jste dnes zvraceli, přátelé?‘ a pokračuje osočováním z předstírání náboženského vyznání,“ podotkl student Marek Anděl z pedagogické fakulty.

Napadený politolog se nikdy dřív s kolegou entomologem nesetkal ani nekomentoval jeho výroky.

„Vyjádření podpory studentů mě mile překvapilo, velmi si vážím jejich zastání. Když jsem se pak seznámil s výroky uveřejněnými na Facebooku, byl jsem v šoku. Takovéto lživé soudy nemají ve věcné diskuzi co dělat,“ poznamenal Murad.

Samotného protiislámského aktivistu Konvičku aktivní veřejná podpora studentů Murada zaskočila.

„Že se ho zastali studenti, jsem zatím slyšel šeptandou, teď to slyším od vás podruhé. Žádný dopis jsem od nikoho nedostal,“ reagoval Konvička.

O svém příspěvku na adresu kolegy z Jihočeské univerzity s MF DNES nechtěl vůbec mluvit. „Ten pán vykládal naprosto nehorázné věci a já to komentoval. Nedomnívám se, že je to něco, o čem bychom se měli bavit,“ řekl stručně, než ukončil hovor.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Z chaty Mládí na Šumavě chce Jihočeský kraj udělat luxusní penzion

Vlastníkem chaty Mládí v šumavském Zadově je Jihočeský kraj.

Krajská chata Mládí na Šumavě potřebuje zmodernizovat. Opozici se ale nelíbí, že rada schválila záměr na její obnovu za...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Více komfortu, wi-fi i nové spoje. Jihočechy dál vozí České dráhy

V Českých Budějovicích představily České dráhy novou vlakovou soupravu

Na regionálních tratích v Jihočeském kraji bude vozit cestující i v následujících deseti letech národní dopravce. Deset...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz