Kolik lodí pustit na řeku? Podnikatelé, starostové a park se dohadují

  15:22aktualizováno  15:22
Podnikatelé, které živí turistika na Teplé Vltavě na Šumavě, se bojí, že přijdou o zákazníky. Správa parku totiž chce mnohem přísněji omezit splouvání této řeky ze Soumarského mostu do Pěkné na Prachaticku. Vodáci totiž škodí říčním živočichům i rostlinám. Dohady ale ohrožují včasné schválení nového návštěvního řádu národního parku.

Teplá Vltava pod Soumarským mostem | foto: Vít Štěpánekpro iDNES.cz

Hoteliérům, restauratérům, majitelům půjčoven lodí, ale i starostům a vodákům ve čtvrtek ochranáři představili čtyři varianty, jak by se Teplá Vltava mohla splouvat. Loňská pravidla jsou podle nich nepřípustná.

Prosazují proto variantu, která pustí vodáky na řeku jen při 61 centimetrech vody. Naopak starostové a podnikatelé chtějí zachovat loňský limit – 55 centimetrů, či jej snížit.

lodě na řece

Loni řeku splulo od května do října 4900 lodí, tedy o 500 více než v roce 2009. Řeka tak přilákala zhruba 10 tisíc lidí, protože kánoe jsou nejčastěji dvoumístné. I proto ve čtvrtek bojovali starostové za zachování původních pravidel či jejich snížení. Tvrdí, že pokud se splouvání omezí, dopadne to velmi tvrdě na podnikatele.

Když se obě strany nedohodnou, může to vést k zablokování chystaného návštěvního řádu Šumavy, který musí od května začít platit.

Pro vodáky, podnikatele a obce by byly přijatelné varianty, které splouvání povolují otěže a navrhují, aby lodě směly na vodu už při výšce 50 centimetrů. Tedy pokud bude hladina dokonce o pět čísel níže, než byl loňský limit. To ale správa parku považuje za nepřípustné. Uvedla to vedoucí sekce výzkumu a ochrany přírody šumavského parku Eva Zelenková. Podle ní loni bylo v řece přes 60 centimetrů vody 90 dnů.

Správa parku naopak navrhuje zbylé dvě přísné varianty. Vodáky pustit na vodu jen při hladině 61 centimetrů nebo tu, která umožňuje splutí jen 63 lodím za den při hladině od 50 do 61 centimetrů a při vyšším průtoku vody korytem neomezené množství lodí. Zároveň pro příští rok toto řešení ale navrhuje ještě zpřísnit splouvání až na 28 lodí za den s průvodcem.

K těmto řešením se přiklání ekologičtí aktivisté i Vojtěch Vyhnálek z EIA Servisu z Českých Budějovic – autor posudku, jak škodí vodáci v řece rostlinám a živočichům, třeba perlorodkám.

Dohady o splouvání ohrožují i schválení nového návštěvního řádu parku. Ten musí na Šumavě začít platit od května místo dosavadního, jehož platnost končí v dubnu. Splouvání je totiž jeho nedílnou součástí.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Babiš na D3 slíbil její dokončení v 2028, pak ho vítali odpůrci i příznivci

Andrej Babiš navštívil Netřebice. Místní obyvatelé premiéra vítali, ale...

V jihočeských Netřebicích se do sebe pustili příznivci a odpůrci premiéra Andreje Babiše, zůstalo jen u slov. Babiš do...

Naši předci investovali víc, aby byly domy krásné, říká fotograf Budějovic

Milan Binder

Milan Binder vydal za 16 let už 23 knížek fotografií, hlavně z Českých Budějovic. Když má čas, hraje na flašinet. Na...

Více komfortu, wi-fi i nové spoje. Jihočechy dál vozí České dráhy

V Českých Budějovicích představily České dráhy novou vlakovou soupravu

Na regionálních tratích v Jihočeském kraji bude vozit cestující i v následujících deseti letech národní dopravce. Deset...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz