Matky se naučí kojit ve speciální místnosti. Je první v kraji

  17:08aktualizováno  17:08
Jindřichohradecká porodnice otevřela jako první v Jihočeském kraji kojicí místnost. Vznikla v bývalé sesterně, uvolněné při přestavbě pavilonu. Součástí je pohodlné polohovatelné kojicí křeslo, v němž si maminka udělá pohodlí a může dítě pro kojení držet tak, aby bylo v ideální poloze.

Jindřichohradecká nemocnice má novou místnost pro čerstvé maminky. Na snímku je sestřička Amália Cvengrošová (vpravo) a maminka Ivona Dušková s dcerkou Editou. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Malá Edita přišla na svět v jindřichohradecké porodnici císařským řezem a její maminka se obávala, zda ji bude schopná kojit. Po čtyřech dnech od dcerčina narození byla v pondělí jednatřicetiletá Ivona Dušková už zcela klidná.

Ačkoli ještě má s kojením problémy, už ví, jak na to. Vše potřebné jí podrobně vysvětlila specializovaná laktační poradkyně porodnice v příjemném prostředí nové kojicí místnosti, kterou jindřichohradecká nemocnice zprovoznila ve spolupráci s firmou Medela zatím ve zkušebním provozu jako první v kraji.

„Mám ze začátku s kojením problémy, dcerka se mi nepřisaje a ani přes klobouček na kojení nemá sílu mléko do sebe dostat. Sestřička mi doporučila vyzkoušet elektrickou odsávačku. Myslím, že to chce chviličku čas a zvládneme to,“ libuje si Ivona Dušková z Jindřichova Hradce, která sbírá mateřské zkušenosti v místní porodnici se svým prvorozeným dítětem.

Kojicí místnost vybavila jindřichohradecká porodnice v bývalé sesterně, která se tu uvolnila při přestavbě celého pavilonu.

„Napadlo nás, že uvolněný prostor využijeme pro výukovou kojicí místnost. A ve spolupráci s firmou Medela, která nám do ní dodala speciální techniku, jsme ji vybavili a začali používat. Oficiálně ji otevřeme příští úterý,“ popsal Jiří Štětka, primář gynekologicko-porodnického oddělení jindřichohradecké nemocnice.

Maminkám pouštějí vzdělávací pořady

Kojicí místnost není žádný velký sál. Naopak, je to malý útulný rohový pokoj v příjemných pastelových barvách, kterým vévodí oranžová a meruňková. Jeho hlavní součástí je pohodlné speciálně polohovatelné kojicí křeslo, kde si maminka může udělat pohodlí a své dítě pro kojení držet tak, aby bylo v ideální poloze.

„Je tu i několik židlí, abychom si tu mohli shromáždit i víc maminek najednou a poradenství s nimi provádět hromadně. Další součástí je přebalovací stůl a televizní obrazovka, abychom na ní mohli maminkám pouštět vzdělávací programy. A také sortiment kvalitních mechanických a elektrických odsávaček. Maminky si je tu vyzkouší a při odchodu z porodnice si je případně mohou koupit v nemocniční lékárně,“ upřesnil primář.

Novinka v jindřichohradecké nemocnici je společným projektem zdejšího dětského a gynekologicko-porodnického oddělení. Je dalším krokem v současném trendu podporujícím kojení a přirozenou výživu dětí. Jeho součástí je i takzvané laktační poradenství. V každé porodnici a na dětském oddělení je speciálně vyškolená sestra, která se jím zabývá. A do tohoto trendu patří také budování kojicích místností.

„Jejich smyslem je, aby se s maminkou, která začíná kojit nebo případně má s kojením nějaké problémy, bylo kam uchýlit. Tady jí můžeme všechno pořádně vysvětlit, zacvičit ji do technik kojení a přitom zachovat důležitou intimitu,“ objasnil Štětka.

Laktační poradenství ocení hlavně prvorodičky, které mají obecně větší problémy, než se naučí správné držení, správnou techniku kojení a odstříkávání mateřského mléka.

„Ale pomáhá i maminkám, které mají třeba vpáčené bradavky, nebo těm po císařském řezu, jimž se začne tvořit mléko o něco později. Někdy jsou z toho zoufalé, že ho nemají hned, protože nejsou dostatečně poučené,“ podotkl primář Štětka.

Maminkám v jindřichohradecké nemocnici radí porodní asistentka Amália Cvengrošová. „Využívám hodně i vlastní zkušenosti. Mám dvě děti, taky jsem je kojila a spoustu věcí jsem zpočátku nevěděla. Někdy stačí jen malá drobnost a hned to jde lépe,“ řekla Cvengrošová.

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Další z rubriky

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Největší odměnou je led plný spokojených dětí, říká trenérka krasobruslení

Barbara Dufková si cení sošky, kterou dostala v soutěži Díky trenére. Chce, aby...

Šestadvacetiletá Barbara Dufková strávila většinu svého života na ledě. Dříve závodila, pak založila a dodnes vede v...

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA CNC STROJŮ – I PRO JUNIORY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 23 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz