Tábor na jaře zahájí opravu knihovny v Jiráskově ulici přibližně za 60 milionů korun. „Objekt čeká kompletní rekonstrukce. Získá zateplení a díky přesunu kanceláří do přístavby v podkroví otevře veřejnosti i celé druhé patro,“ popsala plány vedoucí odboru investic a strukturálních fondů Eliška Pospíšilová.
Přibude také výtah, díky němuž bude budova bez bariér. Většinu stavebních nákladů pokryje dotace od ministerstva pro místní rozvoj, město přidá odhadem 15 milionů.
„Knihovna bude hezčí a pobyt v ní pro návštěvníky pohodlnější. O změnách provozu spojených s přestěhováním do náhradního prostoru, které začnou v květnu, budeme včas informovat,“ ujistila ředitelka knihovny Olga Černá. Po dobu rekonstrukce budou čtenáři využívat budovu bývalé pošty na Žižkově náměstí, kam se knihovna přesune až na rok a půl.
V uplynulém roce táborská knihovna získala tři sta nových registrovaných čtenářů a stoupl i počet jejích návštěvníků. Ti v budoucnu získají možnost vypůjčit si mimo fyzických svazků také elektronické audioknihy.
Knihovna pro jejich zařazení do své nabídky zažádala o grant ministerstva kultury. Jak informoval tajemník městského úřadu Lubomír Šrámek, dotace by mohla pokrýt 70 procent ceny licence na půjčování 1 200 knižních titulů. Ta činí téměř 60 tisíc.
Bude stát 155 milionů
Výstavba knihovny s multifunkčním vzdělávacím centrem v blízkosti historického centra Prachatic představuje pro město nejvýznamnější investici nadcházejících let. Do akce za 155 milionů se radnice pustí v druhé polovině roku, přičemž 68 milionů z celkové ceny pokryje dotace ministerstva pro místní rozvoj.
„Rada města si vyžádala pravidelné měsíční průběžné zprávy týkající se všech prací souvisejících s výstavbou multifunkční knihovny. Současně se vzhledem k původně podhodnoceným odhadům nákladů na celý projekt snažíme o získání dalších dotačních prostředků, například na podporu vybavení,“ sdělil starosta Jan Bauer.
Budovu v režimu design and build, kdy stavbu vyprojektuje i zhotoví jedna firma, postaví společnost Safety Pro. Hotovo má být v létě 2026.
Čtenáři vyrazili do nové přístavby knihovny, ocenili prosvětlený prostor![]() |
Současná prachatická knihovna sídlící v Husově ulici oslovila již dříve čtenáře v anketě, kde mohli sdělit, co jim na současné budově vadí. Lidé kritizovali vlhkost, nepohodlné sezení, bariérové prostory, nedostatečné hygienické zázemí, chybějící občerstvení, špatně osvětlené prostory či potíže s parkováním.
Nevyhovující podmínky potvrdila i její ředitelka Hana Mrázová. „Kvůli vlhkosti jsou plísně na stropech i za regály. V budově je zima, protože je vytápěná pouze akumulačními kamny. Nové prostory potřebujeme, abychom mohli vykonávat činnost odpovídající 21. století. Knihovna je místo setkávání, není jen půjčovnou knih,“ konstatovala pro ČTK Mrázová.
Velké plány má i Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích. Po rekonstrukci prvního patra budovy na Lidické třídě, jejíž součástí byla v roce 2021 i přístavba nových prostor, kde si čtenáři mohou sami volně vybírat knihy, se opravy zaměří na fasádu budovy a její energetickou bilanci.
„Chceme zrekonstruovat plášť, aby vyhovoval současným požadavkům. Dále se zaměříme na topení a osvětlení. Kdo budovu zná, může potvrdit, jaký tam v létě bývá vzduch. V zimě je zase problém s topením. Energeticky prostě nefunguje,“ analyzoval ředitel knihovny Ivo Kareš.
Současně se dokončuje výběrové řízení na projektanta, aby práce za desítky milionů mohly začít v následujícím roce. V budoucnu se chce Kareš věnovat také proměně interiérů v oddělení pro dospělé v budově Na Sadech. „Rádi bychom z toho udělali světlou knihovnu, jakou je zrekonstruovaná část a přístavba na Lidické,“ předeslal ředitel.
26. dubna 2021 |