Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

  9:11aktualizováno  9:11
Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit. Krajský úřad totiž našel v dokumentu závažné nepřesnosti.

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. | foto: návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o.

Úpravu přitom odsouhlasili koncem loňského roku českobudějovičtí zastupitelé, a to v době, kdy se připravovalo zrušení celého územního plánu města.

Vedení radnice se pokoušelo do měněné části územního plánu dostat možnost vybudování kontroverzní okružní křižovatky před krajským soudem, která by obsluhovala také knihovnu.

Ačkoliv toto řešení odmítal kraj i dopravní policie, zastupitelé změnu v prosinci 2017 schválili, platit začala týden před koncem roku.

Jihočeská vědecká knihovna

Budova vznikla v polovině 70. let minulého století jako muzeum dělnického revolučního hnutí, knihovnou se stala po roce 1990. Přístavba jednopodlažního objektu o ploše 1 200 čtverečních metrů umožní nabídnout veřejnosti volně přístupných 130 tisíc knih a periodik. Nová budova bude volně propojena s hlavním vchodem do současné knihovny. Její plášť odlehčí skleněné lamely s potiskem. Součástí projektu jsou úpravy veřejného prostranství.

Teď snaha zastupitelů padá. Projekt přístavby knihovny za 100 milionů korun počítá s původním řešením obsluhy, tedy s příjezdem z Mánesovy ulice a pěším vstupem od ulice Lidická po nově vytvořené cestě.

„Máme stavební povolení a příslib dotací. Stavět se začne v příštím roce, dokončení je plánováno na rok 2020. Zrušení změny části územního plánu jde mimo projekt,“ vysvětluje vedoucí odboru kultury a památkové péče krajského úřadu Patrik Červák.

Budějovickým zastupitelům přitom radní loni opakovali, že pokud neschválí příslušnou změnu územního plánu do konce roku, budou ohrožené evropské dotace na knihovnu. Ti dnes nevědí, co si o tom mají myslet.

„Musím si dokument o přezkumu územního plánu pořádně přečíst. V době, kdy jsme o něm hlasovali, jsem upozorňoval na možná rizika této změny,“ uvedl zastupitel Rudolf Vodička (KDU-ČSL).

„Projekt přístavby knihovny ohrožený není. Kraj si dokázal docela rychle vyřídit všechna povolení,“ připustil náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD).

Město se plánu na okružní křižovatku nevzdá

Ačkoliv radní komentují zrušení změny části územního plánu jako bezvýznamnou lapálii, architekti, kteří se i nepřímo podílejí na urbanistické podobě města, to tak necítí.

Změnu zadal kraj městu v roce 2016. Stála hodně času. Radnici trvalo dokončení dokumentu, který se běžně tvoří deset měsíců, skoro dva roky.

Podle některých pozorovatelů stojí za vším právě spor o křižovatku, který se časem zpolitizoval. Na rozdíl od kraje ale město, které na přístavbu darovalo kraji více než 500 metrů čtverečních pozemků, i dnes trvá na tom, že chce výhledově okružní křižovatku na Lidické třídě před soudem postavit. Podle Podholy je to jen otázka příští změny územního plánu.

„Podle mě je stavba takové křižovatky zbytečná. Do knihovny moc aut nejezdí. Zbytečná je i samotná přístavba knihovny. Knihoven máme dost. Samotný objekt z poloviny 70. let je architektonicky skvělý,“ míní architekt a předseda Klubu přátel Českých Budějovic Vladimír Musil.

Podle současného projektu a stavebního povolení platí pro obsluhu knihovny varianta, kterou navrhl vítězný projekt brněnských architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře. Současný vjezd z Mánesovy ulice podél cyklostezky poslouží mimo jiné pro obsluhu staveniště. Pěší přístup pro veřejnost bude z Lidické ulice po cestě v úrovni protější Goethovy ulice. Pod přístavbou bude podzemní parkoviště pro 36 stání aut.

Součástí projektu je i posunutí obelisku tvořeného ohromným balvanem o dvacet metrů blíže ke Gerbeře a posunutí Zborovského pomníku stojícího na nábřeží Malše. Jejich přiblížením vznikne parčík s pietním místem připomínajícím oběti válek.

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Budějovičtí hokejisté slaví gól.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Další z rubriky

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Myslel jsem, že mě podvádí, řekl muž obžalovaný z pobodání přítelkyně

Ilustrační snímek

Krajský soud v Táboře začal ve středu projednávat případ čtyřiatřicetiletého Martina Charváta, který je obžalován z...

Říkali mi Leni přeložili i do japonštiny. Bezděková knihu napsala za tři týdny

V roce 1997 oslavila Zdeňka Bezděková devadesátiny. Popřát jí přišel i tehdejší...

Letos uplyne dvacet let od úmrtí českobudějovické spisovatelky a pedagožky Zdeňky Bezděkové. Studovala na Univerzitě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz