Ke knihařině se dostal díky notám na klarinet, teď otevřel ve Strakonicích dílnu

  10:31
Tři roky příprav, náročné stěhování letitých přístrojů a zařizování části prostor v areálu strakonického hradu na knihařskou dílnu, tedy Knihodělnu. To vše má za sebou 82letý knihař a bývalý klarinetista Bedřich Zákostelecký, který před padesáti lety začínal s řemeslem právě ve Strakonicích.
Knihař Bedřich Zákostelecký v Knihodělně na strakonickém hradu

Knihař Bedřich Zákostelecký v Knihodělně na strakonickém hradu | foto: Michal Bělský, MF DNES

Bylo to jeho přání, které si i díky synovi hodlal splnit. A tak se na konci května mohl účastnit slavnostního otevření Knihodělny, jak se nové muzeum knihařství se zařízenou a i nadále funkční knihařskou dílnou jmenuje.

Přímo na hradě také převzal ocenění od ředitele strakonického pivovaru Dušana Krankuse v projektu Řemeslo se zlatým dnem a obsahem. To si odnášejí právě řemeslníci, kteří svým celoživotním dílem pomohli uchovat jeho tradici.

Ve Strakonicích se tak budou i nadále vázat knihy, i když jen při workshopech pro zájemce z řad veřejnosti.

„Mám z toho velkou radost, protože lidé budou moci k řemeslu alespoň v nějaké formě přičichnout. Chtěl jsem zachovat celou dílnu, ale neuměl jsem si ani představit, v jak krásném stavu zde nakonec bude. Až mě trochu mrzí, že nebudu poblíž, i když občas přijedu některé kurzy vést,“ říká knihař, který momentálně žije v Přešticích na Plzeňsku.

Ačkoliv se ve městě nenarodil, má k němu silný profesní vztah. S knihařinou zde totiž začínal, a jak tvrdí, otevřením dílny se kruh uzavírá.

„Musím ale přiznat, že jsem se v řemesle nevyučil. Když jsem ve Volyni učil hru na klarinet, sháněl jsem noty, které byly v hrozném stavu. Nechával jsem si je vázat u pana Kahovce, který mě nakonec řemeslo sám naučil, abych si mohl noty vázat i doma na kuchyňské lince,“ vypráví Zákostelecký s humorem.

Ke knihařskému řemeslu se tedy dostal díky zálibě v hudbě, zejména ke zmíněné hře na klarinet. V mládí měl také ambice jít dále studovat, což mu ale komunistický režim zakázal.

„Chvíli mě to mrzelo, ale dnes vím, že nepřijetí na studia mě nakonec namířilo správným směrem. Díky tomu jsem mohl až do osmdesáti let dělat tak pěknou práci,“ líčí nadšeně.

V dílně zvládnou celokoženou vazbu

Velkou životní ránou však pro něj byl konec s hraním na klarinet, na který musel na začátku 90. let nedobrovolně kvůli zdravotním problémům zapomenout.

„Vždycky mě to ale táhlo k tomu, být na volné noze, tak jsem se knihařině začal věnovat naplno. Dnes už se to řemeslo bohužel s internetem trochu ztrácí, dříve přitom bylo knihařství v každém městečku na jihozápadě. I proto jsem chtěl dílnu jako celek zachovat,“ vysvětluje.

Právě ta se do Strakonic velmi klikatou cestou přes Plzeň a Přeštice vrátila. I když je Knihodělna koncipovaná trochu jako muzeum, exponáty jsou pochopitelně i kvůli kurzům nadále funkční.

„Kromě nich ale chceme budoucím generacím ukázat, jak vznikala knihařská díla. Dnes se bohužel i diplomové práce dělají v copycentrech. Dílnu jsme zařídili tak, aby zvládla celokoženou vazbu se vším všudy,“ ujišťuje Bedřich Zákostelecký.

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Fotbalové Dynamo povede Jirka se Skálou a Kristkem. Ten skončil v Jihlavě

Českobudějovický fotbalový klub už zná nové složení svého vedení. Kromě nového majitele Dalibora Jirky v něm budou dva jeho bývalí ředitelé Lubomír Skála a Emil Kristek. Ten už oficiálně ukončil své...

23. července 2024  14:01,  aktualizováno  14:55

Dělník uvázl ve výkopu, když zdil základy. Se zraněnou nohou ho vyprostili hasiči

Profesionální i dobrovolní hasiči a také jihočeští záchranáři vyráželi v pondělí na pomoc dělníkovi, který uvázl ve výkopu při stavbě základů ve Starém Sedle u Orlíka nad Vltavou na Písecku. I díky...

23. července 2024  10:29

Soud zamítl referendum o obchvatu Nové Bystřice, starostu Zimolu to překvapilo

Obyvatelé města na Jindřichohradecku v červnu odsouhlasili stavbu silnice, která odvede dopravu z centra. Stěžovatelka veřejné hlasování napadla u krajského soudu a uspěla. Přípravy projektu ale dál...

23. července 2024  8:35

Budějovický manažer Novotný o přípravě, dalším doplnění týmu i Harrisovi

Hokejisté Motoru v pondělí poprvé společně vyjeli na led. Zahájili tím poslední fázi letní přípravy. V českobudějovické Budvar aréně se potkal téměř kompletní kádr. Sportovní manažer Jiří Novotný by...

23. července 2024  7:44

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...