Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Po kůrovci další škůdce. Mladé jehličnany hubí klikoroh borový

  8:56
Jihočeští vědci vynalezli past na kalamitního škůdce klikoroha borového. Nyní ji testují například v lesích na Kleti. Tento brouk je schopný při přemnožení zlikvidovat i celou novou výsadbu jehličnatých stromků. Je tedy pro les stejně nebezpečný jako kůrovec.

Jihočeští vědci vymysleli pasti na klikoroha borového. Lapače na kalamitního škůdce testují například i v lesích na Kleti. Na snímku je entomolog Petr Doležal. | foto: Archiv Biologické centrum AV ČR

V posledních týdnech v lesích vrcholí letní aktivita klikoroha borového. Tento dvoucentimetrový brouk je považovaný za kalamitního škůdce, protože v lesních monokulturách ve velkém okusuje sazenice jehličnanů.

Daří se mu zejména na místech, kde vznikly paseky po vykácení smrků zasažených kůrovcem a kde se nyní vysazují nové stromky.

Odborníci z Biologického centra Akademie věd (BC AV ČR) vyvinuli společně s firmami L.E.S. CR a Scitech novou past, která pomůže lesníkům nápor tohoto škůdce zmírnit. Podílely se na ní i Lesy ČR.

Podle mluvčí státních lesů Evy Jouklové jde stejně jako u kůrovce a několika dalších druhů hmyzu o kalamitního škůdce, který je schopný při přemnožení zlikvidovat celou výsadbu jehličnatých dřevin. Proto je třeba udržovat počty brouka co nejnižší.

„Klikoroh borový u nás není novým škůdcem, ale obrovsky se namnožil, protože mu kůrovcová kalamita poskytla spoustu potravy a materiálu pro rozmnožování,“ říká entomolog Petr Doležal z BC AV ČR.

Larvy tohoto brouka se vyvíjejí v kořenech pařezů borovic i dalších stromů. Když se vylíhnou dospělci, okusují lýko z kmínků sazenic, což může způsobit až uhynutí stromku. V Česku tak podle odborníků meziročně stoupla plocha zasažená tímto broukem o několik tisíc hektarů.

Tradičně se proti tomuto škůdci používá ošetření sazenic postřikem, který hubí hmyz. Nebo se také odchytávají do takzvaných lapacích kůr, což je pracnější způsob vyžadující oloupání kůry ze zdravého pokáceného stromu. Inovaci do boje s klikorohem nyní přináší nová speciální past, kterou odborníci vyvinuli a testují ji.

„Díky této pasti se sníží množství používaných insekticidů, navíc je past navržená tak, aby v ní neuvázly další druhy hmyzu, jako jsou například chránění střevlíci,“ uvádí řešitelka projektu Markéta Davídková z BC AV ČR. Past se umisťuje do země a tvoří ji dvaceticentimetrový kelímek se speciálně zkoseným víčkem s otvorem.

Uvnitř je pak vyjímatelná nádoba, do níž se vkládá látka zvaná atraktant, která brouky láká. „Tito škůdci se v lese orientují podle vůně čerstvých pasek s pařezy, kde kladou samice vajíčka a vyvíjejí se larvy. Atraktant obsahuje látky, které tuto vůni napodobují,“ upřesňuje Doležal.

Past vědci vyvíjeli a testovali dva roky. Nyní v jižních Čechách provádějí experimenty k určení, kolik je potřeba pastí na hektar. Podle dosavadního testování se ukazuje, že při vyšší populaci klikoroha past slouží jako spolehlivý nástroj monitoringu.

V nižších populačních hustotách se dá kultura mladých stromků i zcela ochránit. Při studiu biologie klikorohů vědci zjistili i nové důležité informace. Například to, že dospělí jedinci napadají i listnaté stromy.

„Chutná jim hlavně listí bříz, ale po jeho konzumaci ztrácejí na hmotnosti a postupně uhynou. Také na místech s výskytem břízy je poškození jehličnatých sazenic nižší. Navrhli jsme proto lesníkům, aby mezi sazenicemi jehličnanů ponechávali i zmlazující se břízu a snižovali tím přirozeným způsobem škody na výsadbách,“ dodává Davídková.

Nápad oceňují i další lesníci na jihu Čech. „Brouk napadá hlavně sazenice borovic, které musíme chránit speciálním postřikem. Ještě jsem o této pasti neslyšel, ale pokud to začne skutečně fungovat, bude to skvělé. Rozhodovat však také bude samozřejmě pořizovací cena za daný produkt,“ hodnotí jednatel lesů Českých Budějovic Jiří Staněk.

Komunální a senátní volby 2022

se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Seznamy kandidátů: Č. Budějovice, Tábor, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Strakonice, Prachatice, Vimperk, Bechyně, ostatní

  • Nejčtenější

Po těžbě zůstaly v lese národního parku hluboké koleje a zničený potok

Správa Národního parku Šumava zastavila odvoz vytěženého dřeva z bývalé první zóny parku u Zhůří a hledá viníky...

Policisté našli pod Žďákovským mostem mrtvou ženu, po níž pátrali od soboty

Policejní potápěči nalezli v Orlické nádrži mrtvolu ženy, po které pátrali od soboty. Tělo nalezli pod Žďákovským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

Baník po přestřelce v Kroměříži uspěl na penalty, Hradec dal jedenáct gólů

Fotbalisté Ostravy v 2. kole domácího poháru zažili pořádné drama s postupovým koncem na hřišti Kroměříže. Vedoucí tým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovičtí hokejisté vyhráli i potřetí, Litvínov k prvním bodům nepustili

České Budějovice porazily v předehrávce 4. kola extraligy hokejisty Litvínova 6:3 a vyhrály i třetí zápas v sezoně....

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Psi uštvali na sídlišti zajíce a ohrožovali ženu, která je chtěla odehnat

Dva psi uštvali ve středu v noci na českobudějovickém sídlišti Vltava zajíce. Když se je kolemjdoucí žena snažila...

Na auto bývalého ředitele šumavského parku spadl za jízdy suchý strom

Na auto bývalého ředitele šumavského národního parku Jiřího Mánka spadl na Šumavě za jízdy suchý strom. Mánek z nehody...

Výdaje rostou. Jihočeští památkáři zvažují, zda nezruší zimní prohlídky

Rostoucí ceny za energie nutí památkáře, aby zaváděli na hradech a zámcích úsporná opatření. V Krumlově a Třeboni...

O učně je na jihu Čech velký zájem, firmy je lákají už na školách

Jen co zvládnou maturitu nebo závěrečné zkoušky, už mají práci jistou. Ve spoustě případů jim firmy navíc dávají...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...