Modely ze sádry nebo z pálené hlíny, které lidem se zrakovým postižením přibližují klášter, jeho architekturu či malby, tvoří studenti katedry od roku 2016.
Modely odpovídají velikostí, barvami a materiálem potřebám nevidomých a slabozrakých, u nichž je hmat důležitým poznávacím smyslem.
V klášteře je několik haptických modelů, podle odborné asistentky na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Zuzany Duchkové si zloděj vybral ten nejdůležitější. Děkanka fakulty chce vypsat veřejnou sbírku na nový.
„Byl profesionálně udělaný. Náš absolvent ho dělal jako diplomovou práci, pracoval na tom rok. Podkladová deska byla metr na metr. Byl docela těžký, museli ho vynášet minimálně dva lidé. Je udělaný tak, aby nevidomým opravdu sloužil, modely z kovu jim nevyhovují, nedokážou je ‚přečíst‘,“ popsala Duchková.
Podle ní je těžké odhadnout, kdo mohl model ukrást. „Zřejmě to byl někdo, kdo chtěl získat zajímavý suvenýr. Je také dost možné, že ho vzal pro někoho jako vánoční dárek. Jedna z variant také může být, že model někdo poškodil a styděl se to přiznat, tak ho raději úplně odstranil. Na místě jsme ale nenašli žádné stopy sádry, takže tato varianta je nejméně pravděpodobná,“ odhaduje Duchková.
V kostele jsou nyní tři modely. Do poloviny roku 2020 tam pracovníci katedry umístí dalších sedm hlavně nástěnných maleb, které převedli do modelů. Ty budou vždy přesně pod konkrétní malbou, poslouží tak nevidomým, ale i dětem.
Modely jsou barevné. „To pomáhá lidem, kteří mají aspoň deset procent zraku. Jsme první v Česku, kdo to dělá,“ podotkla Duchková.
Každý model má i popis v češtině, němčině, angličtině a v Braillově písmu. Pomocí QR kódů lze text stáhnout v elektronické podobě, poslechnout si ho jako zvuk nebo si ho přehrát přetlumočený do znakového jazyka.