Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Diplomat díky svým cestám miloval Asii. V Kladrubech si postavil draka

  9:04
Karel von Taschek žil na konci 19. století v Kladrubech na Strakonicku, kde mimo jiné zušlechtil park. Díky své vášni si nechal na kraji obce postavit zeď ve tvaru čínského draka. Dodnes zde stojí.

Traduje se toho o něm spousta. Prý vypadal zlověstněji než dnes, jeho oko zářilo a na jih Čech kvůli němu měli v druhé polovině 19. století přijet dělníci z daleké Asie.

Fotogalerie

Co je na pověstech pravdy, už nikdo neví. Kladrubský drak ale sleduje návštěvníky malé obce na hranici jižních a západních Čech dál.

Místní jsou na něj hrdí. Dobová fotografie dlouhého ještěra visí na obecním úřadě, hospoda se jmenuje U Draka a mytické zvíře zdobí i ceduli při příjezdu do vesnice. Právě tady ve směru od Strakonic je více než 20metrový originál.

Tělo ještěra s nebezpečně vyhlížející hlavou není možné ze silnice přehlédnout. Přijíždějící tady pozoruje více než jedno století.

„Nějaký čas žil v Číně“

Historie draka z Kladrub se začala psát v 19. století a je spojená s rodem Taschků, který pochází z Polska. Do Čech přišel na počátku 18. století. Jeho členové se usadili v Českých Budějovicích a právě na jihozápadě Čech. Věnovali se obchodu a sklářství. Pro Kladruby byl důležitý Karel von Taschek, jehož ženou se v roce 1879 stala Františka Jindřiška Karolína Kräutnerová. Díky sňatku se majetkem rodu Taschků stala tvrz v Kalenicích. Kromě toho jim patřily i další nemovitosti včetně zámku v Kladrubech a zdejších pozemků.

O životě Karla von Taschka se ví málo. Někteří lidé se ale rozhodli pátrat. Patří mezi ně i Miluše Rabová, která se zajímá o historii a v Kladrubech pracuje jako účetní. „O drakovi se trochu píše v kronice a něco koluje po internetu. Víme, že Taschek byl diplomat a cestovatel. Nějaký čas žil v Číně, odkud si přivezl zálibu v tamní kultuře. Prý měl i sbírku čínských předmětů, ta se nedochovala. Když se vrátil z cest, nechal si postavit zeď ve tvaru draka,“ vypráví.

Na malém kopci přímo za mytickým tvorem stál podle dobových fotek altánek z bambusu s výhledem na Šumavu, ale dnes už zde není. „Traduje se, že Karel von Taschek si z Číny do Čech nesměl přivézt nic z toho, co si v době služebního pobytu v Asii pořídil, a proto uvedeným majetkem uhradil stavbu ohradní zdi kladrubského zámeckého parku ve tvaru draka, která je údajně dílem čínských zedníků. Tomu ale popravdě nevěřím,“ přidává další informace 53letý Pavel Kubíček.

Drak dostal jméno Indios

I on se rozhodl pátrat po historii rodu Taschků. Hledal po archivech, matrikách a zároveň se snažil získat informace od místních. Před lety koupil nedalekou kalenickou tvrz, která Taschkům patřila. Cestuje přitom mezi jihem Čech a Prahou, kde pracuje jako lékař.

Taschek dal drakovi jméno Indios. Dnes má místo původní hlavy novou, dřevěnou potaženou titanzinkovým plechem.

Kamenná zeď však není zdaleka jediným odkazem, který zde Karel von Taschek zanechal. Snažil se také zušlechtit okolí zámku. „Nechal opravit poničený park. Dříve zde byly močály a on dal místu romantickou podobou. Vznikl zde rybníček, malá jezírka a vodopád. Zároveň tady stály zbytky tvrze, které dal zrekonstruovat a nadezdít do podoby své a manželky. Vzpomínka se dochovala dodnes. Oba obličeje jsou vidět jen z určitého úhlu,“ doplňuje Rabová.

Karlův pobyt v Kladrubech ale nebyl jen idylický, jak zjistil Pavel Kubíček. Vztahy byly poměrně napjaté. „Poprvé to vážně zajiskřilo v roce 1883, kdy statkář a obchodník s drogistickým zbožím Karel von Taschek navrhl zrušit, popřípadě i zbourat kostelík Nejsvětější Trojice na návrší nad obcí z důvodu jeho špatného technického stavu, neboť cena jeho případné opravy, na níž by se na základě tradice více méně musel podílet, podle Taschkova názoru neodpovídala tomu, že se v něm již delší dobu neslouží mše svaté,“ líčí.

Manželka i syn po Karlově smrti odešli

Na to sepsal tehdejší volenický farář P. František Emmer své vyjádření. V něm doložil, že v kostele se konají bohoslužby několikrát do roka, a vzhledem k tomu, že kaple byla vybudována nákladem dvou někdejších majitelů panství, tak pán na Kladrubech k jejímu udržení v dobrém stavu závazek nemá.

„Není známo, zda strakonické c. k. okresní hejtmanství Taschka k finanční spoluúčasti na opravě svatostánku vyzvalo, nicméně kostelík stojí nad vesnicí dodnes a jeho kompletně dochovaný interiér představuje velmi cenný příklad lidového baroka,“ uzavírá příhodu Kubíček.

Konfliktů ale bylo víc, mimo jiné kvůli pytláctví místních obyvatel. Dodnes se neví, jak dlouho tady Karel von Taschek pobýval. V červenci roku 1903 zemřel v 56 letech na hnisavý zánět průdušek. Pochován byl v rodinné hrobce v centru volenického hřbitova. Jeho manželka i se svým synem Odonem krátce po Karlově smrti odešla do Kalenic.

Někteří potomci Karla Taschka zemřeli v zahraničí

O dalším osudu zámku i Taschků se toho ví málo. Dospělosti se měli dožít tři potomci Karla Taschka. Dcera Ida zemřela ve Vídni v roce 1910. Druhá dcera Klaudie údajně žila před válkou se svým mužem německé národnosti na zámku v Kladrubech. Po převratu však byli údajně vyhnáni a zámek vyrabován. Oba zemřeli v zahraničí, Klaudie roku 1969 v německém Trevíru.

Smutný osud potkal i Odona. Hned po druhé světové válce se stal trnem v oku místních stoupenců nového režimu, kteří se jej dokonce v roce 1946 pokusili na vlastní pěst zatknout. Kolují dva scénáře o jeho konci. Podle jednoho se při neúspěšném útěku Taschek v nedalekém lese zastřelil a byl pohřben nikoli v rodinné hrobce, nýbrž jako sebevrah u zdi hřbitova v Nezamyslicích. Druhý říká, že byl zastřelen.

Účetní z Kladrub Miluše Rabová byla v kontaktu s potomky Idy. Na žádost MF DNES se jí ale bohužel nepodařilo se s nimi spojit. Potomci Klaudie by měli žít v Rakousku. Jeden z nich v minulosti Kladruby navštívil, ale v roce 1996 zemřel.

Autor:
  • Nejčtenější

Matce a dcerce zasadila desítky ran noži, na trestu se žena může dohodnout

Před soudem v Českých Budějovicích stanula nyní sedmatřicetiletá žena s obžalobou za dvojnásobnou vraždu. Podle...

Gulaš má národní tým za uzavřenou kapitolu: Vzali mi vítr z plachet

Milan Gulaš považuje své působení v české hokejové reprezentaci za uzavřenou kapitolu. Šestatřicetiletý kapitán Českých...

Muž s kolem urážel strážníky, jeden z nich poznal partnerčin ukradený bicykl

Nečekané setkání s jízdním kolem, které někdo ukradl jeho přítelkyni, zažil strážník v Českých Budějovicích. Když s...

Před 15 lety orkán Kyrill zpustošil Šumavu, příroda překvapila obnovou

Polámané a vyvrácené stromy, neprůjezdné cesty do obcí a dny strávené bez elektřiny. Orkán Kyrill 19. ledna 2007...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z jasné záležitosti drama. Budějovice ale výhru nad Libercem uhájily

Budějovičtí hokejisté zažívají v extralize povedené období. V dohrávce 29. extraligového kola porazili Liberec 5:4. Po...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Muž našel v nádrži mrtvého psa, který měl kolem krku uvázanou cihlu

Ve vodní nádrži u Hodějova na Strakonicku objevil muž tělo psa zatížené cihlou. Kriminalisté ze Strakonic teď prověřují...

Náklady rostou, jihočeské domovy pro seniory musí zdražovat stravné

Skokový nárůst cen energií i potravin dopadá i na jihočeská zařízení pro seniory. Některá proto zdražila od 1. ledna...

Titul Alej roku získalo lipové stromořadí v Klokotech v Táboře

Lipová Klokotská alej v Táboře zvítězila v 11. ročníku ankety o alej roku. Stromořadí je součástí tamní křížové cesty....

Produkci medu může výrazně ovlivnit kůrovec, říká učitel včelařství

Premium Včelaři mají podruhé za sebou špatný rok, domácí med je téměř zázrak sehnat. „Může za to hlavně špatné počasí, kůrovec,...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...