V Jihočeském kraji se při podzimních volbách utká 18 stran a hnutí. Bojovat budou zřejmě o 13 poslaneckých křesel.

V Jihočeském kraji se při podzimních volbách utká 18 stran a hnutí. Bojovat budou zřejmě o 13 poslaneckých křesel. | foto: Dan Materna, MAFRA

Herec, radní, učitel, poslanec... Koho pošlete do Sněmovny?

  • 4
V Jihočeském kraji vyráží do předčasných voleb osmnáct stran a hnutí. V cíli čeká pravděpodobně třináct poslaneckých křesel. Nejvíce, čtyři mandáty, obhajuje ODS.

I panákem zelené je možné získat sympatie voličů. Své by o tom mohl vyprávět bývalý poslanec a dříve známý herec Vítězslav Jandák. Před lety mu při kampani v Netolicích na Prachaticku nic jiného nezbylo.

Když zašel po mítinku do tamní restaurace, osazenstvo ho okamžitě vyzvalo, že by se měl pochlapit a objednat něco k pití.

Strany a hnutí kandidující na jihu Čech

1. ANO 2011

2. Česká pirátská strana

3. Česká strana sociálně demokratická

4. Dělnická strana sociální spravedlnosti

5. HLAVU VZHŮRU - volební blok

6. Komunistická strana Čech a Moravy

7. Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)

8. Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

9. LEV 21 - Národní socialisté

10. Občanská demokratická strana

11. politické hnutí ZMĚNA

12. Strana Práv Občanů ZEMANOVCI

13. Strana soukromníků České republiky

14. Strana svobodných občanů

15. Strana zelených

16. Suverenita - strana zdravého rozumu

17. TOP 09 a STAN

18. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury

Tak se i stalo, ale stejně se trojka letošní jihočeské kandidátky ČSSD dočkala kritiky, že "malej panák na hlas asi stačit nebude".

Do Sněmovny se nakonec Jandák dostal a šanci má i letos, patří mezi výrazné postavy na kandidátních listinách. Jejich podoby jsou už definitivní.

V Jihočeském kraji se utká 18 stran a hnutí. Mezi posledními se hlásila například Strana zelených a politické hnutí ZMĚNA. Bojovat budou zřejmě o 13 poslaneckých křesel, záleží na tom, jak se mandáty napříč zemí rozpočítají.

Na kandidátkách se objevují i nové tváře. Jednou z nich je Šimon Heller, 25letý učitel, třetí na kandidátce KDU-ČSL.

Výrazně se projevil jako jeden z hlavních představitelů iniciativy Komunisté nepatří ke kormidlu, která se loni postavila proti krajské koalici ČSSD a KSČM.

"To je také jeden z hlavních důvodů, proč kandiduji. Děsí mě preference komunistů a některých jim podobných stran," řekl Heller, který je členem lidovců od února 2012.

Je jedním z nejmladších kandidátů napříč stranami v celém Jihočeském kraji. Sám to považuje za výhodu. Na kandidátce KDU-ČSL je s ním například i ředitel prachatického hospice Robert Huneš.

Kampaň v pondělí zahájila také ODS. Lídrem je úřadující předseda strany Martin Kuba. "Naše pozice teď není snadná, vstupujeme do voleb po sedmiletém vládním období. Lepší postavení mají strany, které jdou z opozice," konstatoval s tím, že za kampaň v kraji utratí až 2,5 milionu korun.

Na 22členné kandidátce má ODS jedinou ženu, prorektorku budějovické VŠTE Lenku Hruškovou. Není to výjimečné, u mnoha stran jsou dámy také ve výrazné menšině.

Do Sněmovny kandidují i členové hnutí Jihočeši 2012, kteří uspěli při loňských krajských volbách. Objevují se na kandidátce volebního bloku Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové. Jeho jihočeským lídrem je bývalý poslanec Michal Doktor. Mezi Stranou soukromníků ČR je zase mnoho členů SNK ED.

A ještě zajímavost z kandidátky ČSSD, kterou vede hejtman Jiří Zimola. Spolu s ním jsou tam i krajští radní Antonín Krák, Jaromír Novák a náměstek hejtmana Jaromír Slíva. Teoreticky by se mohlo stát, že z vedení Jihočeského kraje přesedlá do Sněmovny více než polovina uvolněných radních.

"Na kandidátce jsme neobsadili klíčové posty. O náhradách jsme proto neuvažovali," dodal Slíva s tím, že zatím ani nepřemýšlel o tom, že by se mohl po volbách posunout na post hejtmana.