Kateřina Sam je vedoucí laboratoře multitrofických interakcí v Entomologickém ústavu Biologického centra AV ČR. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Někde jsem byla prvním bělochem, kterého viděli, líčí bioložka výzkum v Papui

Bioložka Kateřina Sam vypráví o výzkumech v korunách stromů i životě v exotické Oceánii. V Papui-Nové Guineji si dokonce našla manžela, s nímž žije poblíž Českých Budějovic.

Už přes 10 let se vypravuje do odlehlých koutů jihovýchodní Asie a Austrálie. Jako jedna z prvních se rozhodla zkoumat vztah mezi býložravým hmyzem a predátory, kteří ho likvidují, v horních patrech tropického pralesa Papuy-Nové Guiney a nejen tam.

„Práce ve třicetimetrové výšce není pro každého. Nebezpečí hrozí i od místních kmenů, které mezi sebou občas vedou války. I přesto, že se bezpečnostní situace v Papui zhoršuje, nedám na ni dopustit,“ vysvětluje 36letá bioložka Kateřina Sam z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. V daleké zemi si dokonce našla manžela, s nímž žije poblíž krajského města.

Daleko složitější je práce s pavouky, ti jsou všude. Nezbývá nám nic jiného než porost obestavět a kompletně ho od nich vyčistit.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné?
Stačí se přihlásit a číst dál.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.