Po demolici budov kasárna v Táboře ožijí. Spor je o výšku zdi u popraviště

  9:20aktualizováno  9:20
Tábor zasáhne do areálu bývalých kasáren Jana Žižky, který dlouho leží ladem. Za 15 milionů korun se pustí do demolic budov, dalších bouracích prací a úpravy zeleně. V budoucnu tam může být nová čtvrť.

Zastupitelé se minulý týden shodli, že požádají také o dotaci, která je zaměřená právě na regenerace takzvaných brownfieldů, což kasárna splňují. Kolem záměru se ale strhla poměrně vášnivá debata, třeba také o tom, jakým způsobem zůstane zachována pieta u bývalého popraviště, které je součástí areálu.

Fotogalerie

Prostorem se v minulosti zabývala komise města a v roce 2008 došlo i na ideovou soutěž na možnou novou podobu.

„Po roce 2017 vše vyústilo také ve studii, která popisovala, co všechno by se v areálu dalo udělat. Řešila přitom i demografii obyvatelstva a podobně,“ připomněl nedávnou historii starosta Tábora Štěpán Pavlík (Tábor 2020).

Doplnil, že komise pro rozvoj materiál doplnila a vše směřuje k tomu, že vznikne návrh, jenž městu ukáže i ekonomickou stránku věci. Řekne, co všechno si město bude moci dovolit, zda třeba areál zasíťovat a pak území nabídnout developerům, kteří by přidali i další potřebné zázemí.

„Pokud bude nyní vše postupovat podle předpokladu, mohli bychom v listopadu začít s demoličními pracemi,“ odhaduje Pavlík.

Jeden soukromý investor bude zřejmě rychlejší, část pozemků koupil loni od státu a chystá tam bytovou výstavbu. To radnice musí nejdříve podat žádost o dotaci, kterou je nutné odeslat do konce května.

Vedení města se ještě rozhodlo i přes pochybnosti a kritiku některých zastupitelů k tomu, že dotaci bude čerpat pouze pro větší polovinu areálu a menší část vyčistí jen za peníze z městského rozpočtu.

Dotace je totiž vázaná tím, že se pak areál nesmí využívat po dobu pěti let jinak než k veřejným účelům. Město by přitom chtělo alespoň s částí aktivně nakládat a využít ji i k zisku hned po bourání a úpravách.

„Na první pohled vypadá projekt zajímavě, můžeme dostat dotaci na likvidaci staré zátěže. Ale. Udělal někdo rozbor toho, které ty práce se po pěti letech stanou zmařenými? Zkusil někdo ohodnotit, že se v zadní části od dneška šest let nebude po demolicích nic dít a kasárna zůstanou ze dvou třetin ladem. Máme je od roku 2005, takže budou ladem nakonec vlastně dvacet let,“ upozornil opoziční zastupitel František Dědič (ODS).

Podle něj by se dalo uvažovat o tom, že by město vše provedlo i bez zhruba pětimilionové dotace, a mohlo tak aktivně nakládat s celým areálem.

Jiní zastupitelé si myslí, že to není nutné. „Úprava území vycházela z toho, že potrvá ve třech až čtyřech etapách po dobu 15 let. To znamená, že by nám nemělo vadit, pokud bude část území vázaná dotací,“ reagoval radní Jiří Fišer (Tábor 2020).

Dále na zastupitelstvu zaznělo, že pokud by přišel developer s obřím reálným a atraktivním projektem, tak by navíc v tu chvíli nebyl problém dotaci vrátit, protože by to celkově bylo pro město ekonomicky výhodné. Podobný postup však podle ohlasů není příliš reálný.

Spor o snížení zdi u popraviště

Citlivým místem celého areálu je bývalé nacistické popraviště, u něhož je i pomník obětí okupace, který není přímo součástí řešeného území, ale popravčí zeď ano. Místo je desítky let chráněná kulturní památka.

Nyní jde o to, zda a jak moc se popravčí zeď v souvislosti s chystanými úpravami kasáren změní. V návrhu je snížení zdi, o čemž však nejsou všichni přesvědčeni. „Pokud bychom tam měli bourat, nebo snížit, tak je to na mě silný kafe,“ vyjádřil se Dědič. A v podobném duchu se přidali i další zastupitelé.

Bude záležet na tom, jak se v následujících týdnech vyjádří památkáři. „Celý projekt musí projít klasickým posuzovacím kolečkem. Národní památkový ústav nám dá stanovisko, odbor rozvoje pak k němu přidá závazný postoj a podle toho budeme postupovat,“ vysvětlil další kroky starosta Pavlík.

Koaliční zastupitel Jakub Smrčka (Jinak!) doplnil, že je potřeba se tomuto tématu a místu dál věnovat a opatřit si například nezávislý posudek, který k pietnímu místu řekne více. „Poznámka ze strany pana Dědiče je oprávněná a domnívám se, že bychom se tím měli hlouběji zabývat,“ dodal Smrčka.

Autor:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Matka vyskočila s dítětem z okna, policie ji obvinila z vraždy

Policejní páska, ilustrační foto

Několikaleté vězení hrozí sedmadvacetileté ženě, která loni na podzim vyskočila se svým dítětem z okna paneláku na...

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Babiš na D3 slíbil její dokončení v 2028, pak ho vítali odpůrci i příznivci

Andrej Babiš navštívil Netřebice. Místní obyvatelé premiéra vítali, ale...

V jihočeských Netřebicích se do sebe pustili příznivci a odpůrci premiéra Andreje Babiše, zůstalo jen u slov. Babiš do...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Obchodní zástupce/kyně -správce/kyně klientského kmene

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz