Kantoři se podepsali pod cizí práci, jeden se chce bránit u soudu

  9:54aktualizováno  9:54
Jihočeská univerzita ukončila práci se dvěma pedagogy kvůli plagiátorství. Miroslav Sapík a Josef Dolista vydávali za svůj článek amerického vědce, ve kterém změnili jen drobnosti. Oba kantoři už na škole neučí.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zatímco se šéfem katedry společenských věd Pedagogické fakulty Sapíkem univerzita i kvůli dalšímu odhalenému plagiátorství ukončila pracovní poměr už na jaře, Dolista dostal výpověď ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity (ZSF) v červenci. Brání se jí soudní cestou. O případu informoval jako první Deník.

Děkan fakulty Miloš Velemínský tvrdí, že když se o opsané práci dozvěděl, musel situaci řešit. "Komise, kterou jsem svolal, potvrdila, že se skutečně jedná o plagiát. Zjistili jsme dokonce, že tuto práci s názvem Problems to Using of Standards to Ethics in Scientific Research vykazuje jako publikační činnost," vysvětluje Velemínský.

Děkan: Opisoval, přitom učí etiku

Vadí mu, že Dolista na fakultě učí etiku, což se podle děkana neslučuje s tím, co se stalo. Podle Dolisty však jde o osobní vyřizování účtů.

"Sedm let jsem ze strany děkana Velemínského cítil neustále poškozování. Postupně mě odvolal z funkce vedoucího edičního oddělení, z kolegia děkana, vědecké rady, dokonce mě vyšoupl i z postu odpovědného redaktora časopisu Kontakt," vypočítává.

Velemínský takovou domněnku rezolutně popírá. "Rozhodně se nejedná o nějakou osobní mstu. Naše vztahy byly zpočátku vynikající. Dokonce jsme spolu uspořádali úspěšnou konferenci o prenatální péči," konstatuje děkan.

Sporným bodem ale bylo souběžné Dolistovo působení ve funkci rektora budějovické soukromé Vysoké školy evropských a regionálních studií. Velemínský mu dokonce navrhoval, aby přešel na ZSF jako proděkan pro vědeckou práci.

"To ale odmítl. Když jsme poukazovali na střet zájmů, prostřednictvím právníka nám dokazoval, že se o něj nejedná," dodává Velemínský.

I proto Dolista na fakultě působil dál. Až do plagiátorské kauzy, která vznikla v souvislosti s případem Sapík. Dolista ji ale považuje za vykonstruovanou.

Kolega mě podepsal neoprávněně, říká Dolista

"I když mě tam kolega Sapík podepsal neoprávněně jako spoluautora, písemně pak potvrdil, že tomu tak není. Nikdo ale tenhle dokument nechtěl vidět. Ani slyšet moji obhajobu. Protože jsem text nepsal, moje výpověď je neoprávněná," argumentuje Dolista.

Velemínský je přesvědčen, že soud plagiátorství potvrdí. "Pokud prohrajeme, je to problém soudnictví v Čechách," míní.

Dolista oponuje. "Postup fakulty je typický totalitarismus. Někdo vás odsoudí, aniž máte možnost vyjádřit se. To do demokracie nepatří," rozčiluje se. Na ZSF se chce vrátit. I proto zvolil obranu soudní cestou.

Dolista je také kandidátem na budějovického primátora za koalici Svobodní Piráti. Její představitelé považují rozvíření kauzy v době voleb za nefér, protože trvá už delší dobu.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Nový ředitel gymnázia zaváděl radikální změny, po protestech končí

Otevření zrekonstruované budovy Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. (10. 3....

Loni v polovině prázdnin byl jmenován novým šéfem jindřichohradeckého gymnázia informatik David Hembera. Nyní přesně po...

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Broukárna byla největší obchodní dům jihu Čech. Je z ní kulturní památka

Broukárna v Českých Budějovicích

Mezi nově vyhlášené kulturní památky patří i českobudějovický obchodní dům Brouk a Babka. Posledních deset let nese...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz